2023 ortalarında Covid-19 aşılarının güvenliği ve etkinliği hakkında bildiklerimiz

Adanali

Member

1. 2023 ortalarında Covid-19 aşılarının güvenliği ve etkinliği hakkında bildiklerimiz

• Aşı güvenlik raporlama sistemine

• Onaylanmış aşılara ilişkin güvenlik verileri

• Bir sayfada okuyun
Aşı Daimi Komitesi’nin Mayıs ayındaki değerlendirmesi. Corona salgını endemik bir aşamaya girdi. Korona aşısının ciddi yan etkileri nadir ila çok nadirdir. (Bölüm 1)

Tıbbi açıdan bakıldığında, Covid-19’a karşı bir aşının önce güvenli, ikinci olarak güvenli, üçüncü olarak güvenli ve dördüncü olarak etkili olması gerekir. Bu, 2020’nin sonunda İsviçre Tabipler Birliği FMH’den Carlos Beat Quinto’ya yazdı. İsviçre Tıp Dergisi yayınlanan metin.1

Duyuru

Tüm kalbimle desteklediğim bu açıklama, eğer aşının Covid-19 gibi bir hastalığı önlemek için kullanılması gerekiyorsa, aşının faydalarının olası risklerinden çok daha fazla olması gerektiği anlamına geliyor ve bu birey için olduğu kadar toplum sağlığı için de geçerli.

Bu nedenle, Aralık 2020 sonunda koronavirüs aşısının başlamasından bu yana, bir dizi yazıda kendim hakkında yazdım. Haberler özellikle mevcut bilimsel verilere dayalı olarak korona aşısının güvenliği ile, en son 30 Ekim 2022 tarihli bir katkıyla.2

Nisan 2023’ün başında Almanya’da korona pandemisinin sona erdiği ve endemik bir aşamaya geçtiği duyurulmuştu.

Bu makalenin ilk bölümü korona aşılarının güvenliği ile ilgili en son verileri ele alırken, ikinci bölüm yeni etkinlik verilerini ele alacaktır.

Açıklamalarım, Daimi Aşı Komisyonu’nun (Stiko) bir çalışma grubu tarafından hazırlanan ve 25 Mayıs 2023 tarihinde Epidemiyolojik Bülten 21/2023’te yayınlanan, birçok şekil ve tablo içeren uzun bir makaleye ve kapsamlı bir literatür listesine dayanmaktadır. Robert Koch Enstitüsü (RKI) yayınlandı.3

Makalemde, en önemli verileri ilgili taraflar için anlaşılır hale getirmeye ve aynı zamanda bu büyük belgeyi kamuoyu tartışması için daha erişilebilir hale getirmeye çalıştım.

Duyuru