Anthony Bourdain’in Son, Acılı Günlerinin Tarihçesi

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Anthony Bourdain 2018’de bir Fransız otel odasında intihar ettikten sonra, yakın arkadaşları, ailesi ve on yıllardır uluslararası bir TV yıldızı olmasına yardım eden insanlar, medya araştırmaları sürüsüne karşı saflarını kapattı ve özellikle onun hakkında büyük ölçüde sessiz kaldı. son günler.

Bu sessizlik 2021 yılına kadar devam etti, yakın çevresinden birçok kişi “Roadrunner: A Sinema About Anthony Bourdain” belgeseli ve “Bourdain: The Definitive Oral Biography” için röportaj yaptı. İki eser, başarısı konusunda giderek daha fazla çelişkiye düşen ve son iki yılında İtalyan aktör Asia Argento ile ilişkisini birincil odak noktası haline getiren Bay Bourdain’in daha karmaşık bir yanını gösteriyordu. Ancak hiçbiri, 61 yaşında kendini astığı geceye kadar geçen aylarda hayatının ne kadar dağınık hale geldiğini doğrudan ele almadı.

11 Ekim’de Simon & Schuster, yazarın ve seyahat belgeselcisinin ilk izinsiz biyografisini yayınlayacak. “Down and Out in Paradise: The Life of Anthony Bourdain”, Bayan Argento ve Ottavia Busia-Bourdain ile yaptığı son konuşmalar gibi Bay Bourdain’in ölümünden önceki günlere ait ham, ıstıraplı metinler de dahil olmak üzere taze, samimi ayrıntılarla doludur. 2016’da ayrıldıklarında sırdaşı olan 11 yıllık karısı.

“Ben de hayranlarımdan nefret ediyorum. Ünlü olmaktan nefret ediyorum. İşimden nefret ediyorum,” diye yazdı Bay Bourdain, günlük mesajlaşmalarından birinde Bayan Busia-Bourdain’e. “Yalnızım ve sürekli bir belirsizlik içinde yaşıyorum.”

Bay Bourdain ve şef Eric Ripert, Bay Bourdain’in canına kıymasından dört gün önce, Fransa’nın Colmar kentindeki bir restoranda “Rezervasyon Yok” adlı gösteri için bir sahneyi filme aldı. Kredi… Etienne Butterlin/Associated Press

Gazeteci Charles Leerhsen, Bay Bourdain’in telefonundan ve dizüstü bilgisayarından gelen 80’den fazla röportaj, dosya, metin ve e-postadan yararlanarak, Bay Bourdain’in, ailesinin bir eroine parasının yetmediği bir New Jersey banliyösündeki asık suratlı bir gencin metamorfozunun izini sürüyor. Bir yazar olarak altın madalya kazanan ve seyahatleri boyunca dünyanın eşsiz yetenekli bir tercümanı haline gelen ateş eden mutfak kabadayı.

Bay Leerhsen, bir röportajda, “resmi bir Bourdain ürünü” olarak adlandırdığı şeyin hürmetkar parlaklığı olmadan bir kitap yazmak istediğini söyledi. Gerçekten de, hayatının sonunda izole edilmiş, steroid enjekte eden, bayılacak kadar içki içen ve fahişeleri ziyaret eden ve 11 yaşındaki kızının hayatından neredeyse tamamen kaybolan bir adamı canlandırıyor.

Sports Illustrated ve People’da kitap yazan eski bir yönetici editör olan Bay Leerhsen, “Dünyanın en iyi işine sahip olan adamın nasıl intihar ettiğini anlatan büyük hikayemiz, o uzun parçamız hiç olmadı” dedi. Ty Cobb, Butch Cassidy ve Dan Patch adında bir yarış atı üzerinde.

Bay Bourdain ve aktör Asia Argento, 2018’de New York’ta düzenlenen dokuzuncu yıllık Dünya Kadınlar Zirvesi’ne katılıyor. Kredi… Derek Storm/Everett Koleksiyonu/Alamy

Kitap şimdiden Bay Bourdain’in ailesinden, eski iş arkadaşlarından ve en yakın arkadaşlarından tepki aldı. Kardeşi Christopher Bourdain, Ağustos ayında Simon & Schuster’a kitabı incitici ve karalayıcı kurgu olarak nitelendiren ve Bay Leehrsen’in birçok hatası düzeltilene kadar kitabın yayınlanmamasını talep eden iki e-posta gönderdi.

Bir röportajda, “Çocukken ve yetişkinler olarak ailemizdeki ilişkiler ve etkileşimler hakkında yazdığı her şeyi uydurdu ya da tamamen yanlış yaptı” dedi.

Yayıncının başkan yardımcısı ve kıdemli danışmanı Felice Javit, Christopher Bourdain’e bir e-posta ile yanıt verdi: “Saygılarımla, Kitaptaki materyalin karalayıcı bilgiler içerdiğine katılmıyoruz ve yakında çıkacak olan yayınımızın yanındayız.”

Bay Leerhsen, Bay Bourdain’in yakın çevresinin ve hatta bazı uluslararası tamircilerinin ve eski hat aşçılarının, kısmen Bay Bourdain’in uzun süreli ajanı Kim Witherspoon’un onlara yapmamalarını söylediği için biyografi için onunla konuşmayı reddettiğini söyledi. Bayan Witherspoon, bu makale için yapılan bir röportaj talebine yanıt vermedi. Bay Bourdain’in asistanı Laurie Woolever kitap hakkında konuşmayı reddetti.

Yazar Charles Leerhsen, yeni kitabının çoğunu Brooklyn’deki evinin arka bahçesindeki bir masada yazdı. Kredi… The New York Times için Emon Hassan

Bay Leerhsen, Bourdain kampından gelen bu tür direnişin kendisine başka kapıların açılmasına yardımcı olduğunu söyledi. “Birçok insan benimle konuşmaya istekliydi çünkü Tony ve Tony treni tarafından geride bırakıldılar,” dedi ve bazılarının Bay Bourdain’in kızına verdiği zarardan dolayı duydukları öfkeyle konuşmak için harekete geçtiğini de sözlerine ekledi.

Bay Bourdain’e yakın olan ve kitaba karşı çıkmayan bir kişi, mülkünü kontrol eden karısı Bayan Busia-Bourdain’dir. Kitabın en açıklayıcı malzemesi, her ikisi de mülkün bir parçası olan Bay Bourdain’in telefonundan ve dizüstü bilgisayarından alınan dosyalardan ve mesajlardan geliyor.

Bay Leerhsen, bu materyali gizli bir kaynaktan aldığını söyledi, ancak “mülkiyetin itiraz etmediğini ve herhangi bir itiraz beklemiyorum” dedi. Bayan Busia-Bourdain ile röportaj yapıp yapmadığını söylemedi, ancak kitabın bazı bölümlerinde ondan alıntı yapıldı. Bir arkadaşı aracılığıyla bu hikaye için yorum yapmayacağını söyledi.

Yakın bir arkadaşı olan şef Eric Ripert, CNN şovunun “Parts Unknown” bölümünün çekimlerinden bir gün sonra Alsas’taki otel odasında Bay Bourdain’i ölü bulan şef Eric Ripert, kitap hakkında bilgi vermediğini, ancak kendisinin kitap hakkında bilgi vermediğini söyledi. oku onu. Birçok yanlışlık bulduğunu, ancak Fransa’daki o günlerden yalnızca birkaç kişiye anlattığı samimi ayrıntıları içermesine şaşırdığını söyledi.

Araştırmasında Bay Leerhsen, Bay Bourdain’in seyahatlerinin izini Montreal, Japonya ve Fransa’ya yaptığı gezilerle takip etti ve burada eşiyle birlikte Bay Bourdain’in öldüğü aynı odada, küçük kasabadaki Le Chambard butik otelinde kalmaya ikna oldular. Kayserisberg köyü.

Bay Bourdain, Fransa’nın Kaysersberg kentindeki bir butik otel olan Le Chambard’daki bir odada kendini öldürdü. Kredi… Jeff Schaeffer/Associated Press

Kitap, Bay Bourdain’in ilk yıllarında, ailesinin evliliğini, okuldaki performansını ve Bay Leerhsen’in yardımcı bir kaynak olduğunu söylediği ilk karısı Nancy Putkoski ile olan ilişkisini analiz ederek başlıyor.

Bay Bourdain liseden bir yıl erken mezun oldu, böylece onu Vassar Koleji’ne kadar takip edebildi. Oradaki notları berbattı ve Provincetown, Mass’taki restoranlarda çalıştığı yazları daha mutluydu. İki yıl sonra, Vassar’ın beş mil kuzeyinde, Hyde Park, NY’de bulunan Culinary Institute of America’ya kaydoldu.

Kitap, Bay Bourdain’in New York restoranlarındaki kariyerinin ve onu şekillendiren göz korkutucu şeflerle olan ilişkilerinin izini sürüyor. O zamanlar The New York Times editörü olan annesi Gladys Bourdain’in bir Manhattan restoranının çirkin sırları hakkında yazdığı bir makaleyi New Yorker editörünün karısı Esther B. Fein’e nasıl verdiğine dair iyi bilinen hikayeyi içeriyor. Dergide yayınlayan David Remnick.

Hikaye, Bay Bourdain’in yazarlık kariyerini hızlandırdı ve en çok satan kitabı “Mutfak Sırları”na yol açtı. Bu, ilk programı “A Cook’s Tour”u ve sonraki programlarını geliştiren acemi medya şirketi Zero Point Zero’nun ilgisini çekti.

Kitap, Bay Bourdain’in Bayan Argento ile ilişkisini derinlemesine inceliyor. Bay Leerhsen, Bay Bourdain’in bunu korumak için her şeyi yapmaya istekli göründüğünü yazıyor.

Karısına, “Kendimi bu kadına umutsuzca aşıkken buluyorum” diye yazdı.

Bay Bourdain, kitaba göre, Bayan Argento’ya yüz binlerce dolar harcadı ve ona, iki çocuğuna ve bazen arkadaşlarına maddi destek sağladı. İş arkadaşlarına onun gösteriyi yönetmesi ve göstermesi konusunda ısrar etti ve 2017’de muhabir Ronan Farrow’a Harvey Weinstein’ın kendisine cinsel saldırıda bulunduğunu söyledikten sonra #MeToo hareketinin ateşli bir savunucusu oldu.

Bay Leerhsen, bir noktada, Bay Bourdain, Bayan Argento’nun oğlu “The Heart Is Deceitful Above All Things”de rol aldığında 7 yaşında olan genç bir müzisyen ve aktör olan Jimmy Bennett’i araştırmak için özel bir dedektif tuttuğunu yazıyor. 2004 sinema yönetmenliğini yaptı.

Bayan Argento, Bay Weinstein tarafından cinsel saldırıya uğradığını açıkladıktan sonra, Bay Bennett, avukatlarının cinsel saldırı olduğunu iddia ettiği dava için niyet bildiriminde bulundu: O ve Bayan Argento, 37 yaşındayken seks yaptı ve kendisi 17, hala küçük.

Bay Bennett 3.5 milyon dolar istedi. Bay Bourdain sessizce ona 380.000 dolar temettü ayarladı.

Bay Leerhsen, kendisine Oscar Wilde’dan alıntı yaptığını söylediği Bayan Argento ile birkaç e-posta alışverişinde bulunduğunu söyledi: “Biyografiyi her zaman Judas yazar.”

The New York Times’a gönderdiği bir e-postada, Bayan Argento, kitabı okumadığını söyleyerek, “Bu adama açıkça yazdım ki, ona söylediğim hiçbir şeyi yayınlayamaz” dedi.

Bay Bourdain ve 11 yıllık eşi Ottavia Busia-Bourdain, 2010 yılında Barneys New York’ta bir yemek televizyon etkinliğine katılıyor. Kredi… Erik Pendzich / Alamy

Bay Bourdain yoldayken, kitap diyor ki, Bayan Argento o kadar kontrolcü oldu ki, Bay Bourdain ve karısının sosyal medya hesaplarını inceledi, ailesiyle birlikte görüntülerini görünce havaya uçtu.

Bir metin alışverişinde, Bayan Busia-Bourdain, Bay Bourdain’in yaklaşan Babalar Günü sırasında aile fotoğraflarını yayınlamaması konusunda onu uyarmasının ardından geri adım attı.

Bayan Busia-Bourdain, “İçinde senin olduğun bir fotoğraf koymamı istemedin çünkü Asya çıldıracaktı ve içimde bu yakın zamanda değişmeyecek gibi bir his var” dedi. “Seni tanımıyormuş gibi yapmaktan yoruldum. Ya da asla aynı yerde olmadığımızı.”

Bay Bourdain, kısmen yazarak yanıt verdi: “Seni hissediyorum. Ama dürüst davranıyordum. Pap [arazzi] durumu korkunç. Sizleri terk ettiğimden beri, ama o çıldırıyor.”

Ölümünden beş gün önce, Bayan Argento, Bay Bourdain ile birlikte kaldığı Roma’daki Hotel de Russie’nin lobisinde Fransız muhabir Hugo Clément ile dans ederken görüntülendi. Bay Bourdain çileden çıktı, kitap diyor ki; Sonraki birkaç gün boyunca internette yüzlerce kez aradı ve ikisi mesaj ve telefon üzerinden tartıştı.

Bay Leerhsen, bilinmeyeni açıklamaya çalışan ilk kişi değil: Bay Bourdain’in neden kendini öldürdüğünü. Kitabı bir teori sunuyor.

Bay Bourdain ölmeden iki gün önce, eski bir arkadaşı olan şef Jean-Yves Schillinger’in sahibi olduğu iki Michelin yıldızlı JY’s restoranında yemek yemek için Bay Ripert’a katıldı. Yemekten sonra üç adam, gece geç saatlerde bira içmek için 30 mil uzaklıktaki bir Alman şehri olan Freiburg’a gitti. Bay Schillinger, Bay Bourdain’in olduğu gibi bir yıldız gibi karşılandığını ve eski hali gibi göründüğünü söyledi.

Bay Bourdain, küresel bir takipçi kitlesi ile sevilen bir gezi belgeseli oldu. Kredi… New York Times için Alex Welsh

Bay Leerhsen, bu geziden sonra Bay Bourdain’in, Bayan Argento’yu duygusal olarak takip etmesinin bedelini gördüğünü iddia ediyor.

Bay Leerhsen, “Bence en sonunda, son günlerde ve saatlerde ne hale geldiğini anladı” dedi. “Kendini öldürmesine saygı duymuyorum, ama o fark etti ve nihayetinde dönüştüğü kişi olmak istemediğini biliyordu.”

Bay Bourdain’in son gün ve saatlerindeki zihniyeti sonsuza kadar bir spekülasyon meselesi olacak. Ancak arkadaşlarının endişelendiğine şüphe yok ve son metinleri onun ruh haline biraz ışık tutuyor.

Grup o gece Freiburg’dan döndüğünde, Bay Bourdain’in bitişiğindeki odada kalan endişeli Bay Ripert, kulağını duvara dayadı ve arkadaşının huzur içinde horladığını duydu.

Kitap, ertesi gün, Bay Bourdain ve Bayan Argento’nun tekrar savaştığını söylüyor.

“İyiyim” diye mesaj attı. “Ben kinci değilim. Başka bir erkekle birlikte olduğun için kıskanmıyorum. Senin sahibin değilim. Özgürsün. Söylediğim gibi. Söz verdiğim gibi. Gerçekten demek istediğim gibi. Ama dikkatsizdin. Kalbime karşı pervasızdın. Benim hayatım.”

Canımı yakan tek şeyin, randevunun sevdikleri Roma otelinde gerçekleşmesi olduğunu yazdı. Merhametini istedi. “Bunu alamam” yazdı.

Ona onun sahiplenmesine dayanamadığını ve artık ilişkide kalamayacağını söyledi.

Bay Leerhsen, ertesi günün çekimlerinden sonra, Bay Bourdain’in kendi başına dışarı çıktığını ve çok yiyip içtiğini bildiriyor. O ve Bayan Argento daha sonra Bay Leerhsen’in kitabının başına koyduğu son metin alışverişini yaptılar:

Bourdain: Yapabileceğim bir şey var mı?

Argento: Taşaklarımı kırmayı bırak

Burdain: tamam

O akşam kendini astı.

İntihar düşünceleriniz varsa, Ulusal İntiharı Önleme Yaşam Hattı’na ulaşmak için 988’i arayın veya kısa mesaj gönderin veya şu adrese gidin: SpeakingOfSuicide.com/resources Ek kaynakların bir listesi için.

Takip et
New York Times Instagram’da Yemek Pişirme , Facebook , Youtube , TikTok ve Pinterest . Tarif önerileri, pişirme ipuçları ve alışveriş tavsiyeleri ile New York Times Cooking’den düzenli güncellemeler alın .

Okumaya devam et...