Assange davası ne anlama geliyor: Devletin düşmanı ve tehlikesi olarak halk

Adanali

Member
Stella Assange basın toplantısında. Resim: UKCameraman, Shutterstock.com

Julian Assange'ın avukatı ve eşi davanın önemini anlattı. Basına ve Alman Dışişleri Bakanı'na eleştiri. Telepolis podcast'inden alıntılar.

Uzun yıllar boyunca basın Julian'ın neyle suçlandığını temelde yanlış anladı. Bazı durumlarda gazeteciler, Julian'ın Chelsea Manning'in Irak ve Afganistan, Guantanamo Körfezi hakkındaki sızıntılarını, diplomatik telgraflarını ve “ikincil suikast”la ilgili kuralları sızdırmakla suçlandığını bile bilmiyorlardı. [Video mit Kampfhubschrauber, der Zivilisten im Irak tötete] yayınladık.

Duyuru

Medya tarafından yayılan ve kendilerine zararlı olan sürüm

Bunu harika buluyorum; sadece bu medya kuruluşlarının çoğunun aynı şeyleri yayınlaması ve dolayısıyla prensipte aynı temelde dava edilebilmeleri nedeniyle değil, aynı zamanda bu onların gazetecilik sorumluluklarını ve yayınlama haklarını da ilgilendirdiği için ki bu davada zayıflıyor.

Julian ve onun nasıl bir gazeteci olduğu hakkında bir meta tartışmanın olduğunu biliyorum. Ancak şunu anlamalısınız ki Julian yayıncılık ve haber toplama nedeniyle dava ediliyor.

Bu Julian'ın işiyle ilgili

Bu onun karakteriyle ilgili değil, faaliyetle ilgili ve suç sayılan faaliyet, bir kaynaktan bilgi almak, ona sahip olmak ve bunu yabancı bir güç adına değil, kamu yararına kamuya yaymaktır.

ayrıca oku

Daha fazla göster

daha az göster

Kriminalize edilen şey budur. Esasen halk devletin düşmanı olarak görülüyor. Ancak gerçek bilgilerin kamuoyuna açıklanması riski tam olarak gazeteciliğin amacıdır.

Gazetecilik suç sayılıyor

Yani gazetecilik suç sayılıyor; bu davanın konusu budur. Konu Julian'la ve onun ne düşünüp düşünmediğiyle ilgili değil. Suçlandığı şey gazeteciliktir. Yıllar geçtikçe pek çok gazetecinin ve basın temsilcisinin bu konuyu ele alması ve konunun gerçekte neyle ilgili olduğunu anlamaya başlaması çok hayal kırıklığı yaratıyor.

“İkincil Cinayet” videosundan ekran görüntüsü. Savaş suçu hiçbir zaman telafi edilmedi. Resim: Wikileaks

Davayı takip eden bilirkişilerin duruşmalara gitmesi, mahkeme belgelerini okuması ve neyin tehlikede olduğunu gerçekten anlaması çok faydalı oldu.

Araştırmacı gazeteciliğe yönelik varoluşsal tehdit

Herkes Julian'ın davasının araştırmacı gazeteciliğe yönelik varoluşsal bir tehdit olduğunu, dünyadaki, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ve aynı zamanda dünya çapındaki her gazeteciyi etkilediğini söyledi. Julian bir Avustralya vatandaşıdır ve Birleşik Krallık'ta ve Amerika topraklarında bulunmuştur.

ayrıca oku

Daha fazla göster

daha az göster

ABD hükümeti, gizlilik yasalarını yurtdışındaki gazetecileri sansürlemek ve böylece Almanya, Avrupa ve diğer yerlerdeki izleyicilerin ne duyabileceğini dikte etmek için kullanmaya karar verdi. Bu iyi değil. Bu kesinlikle kabul edilemez, işini ciddiye alan tüm gazeteciler için geçerli olmalıdır.

Beaerbock, Assange'la birlikte kampanya yürüttü ve sonra onu terk etti

Almanya Dışişleri Bakanı Julian Assange davasına ilişkin kampanya yürüttü. Oylarını alacağını biliyordu. Daha sonra seçildi ve göreve geldiğinde bu konu hakkında sessiz kaldı.

Ve sessiz kalıyor. Olaf Scholz'un davayla ilgili yorum yapması ve Julian'ın ABD'ye iade edilmemesi gerektiğini söylemesinden sonra bu benim için tamamen anlaşılmaz bir durum. Bu aslında tamamen anlaşılmaz bir durum.

Avrupa değerlerinin temelleri

Julian Assange davasının Avrupa değerlerinin, Alman değerlerinin, basın özgürlüğünün temellerine indiğini düşünüyorum. Bu, halkın bilgi edinme hakkının korunmasıyla ilgilidir. Saldırıya uğrayan şey budur. Bu bir kampanya stratejisi meselesi olmamalı. Gerçekten problem çözmeyle ilgili olmalı.

Almanya'dan büyük destek

Ben Alman vatandaşı değilim, sadece bariz olanı belirtebilirim. Almanlar için bunun çok önemli bir şey olduğunu biliyorum: ikiyüzlülük. Julian'ın Almanya'da büyük desteği var. Dediğim gibi Şansölye zaten bir açıklama yaptı, Almanya davayı takip ediyor ve duruşmalarda gözlemcileri var.

Açıkçası neyin tehlikede olduğunu biliyorsun. Julian'ın gazetecilikle suçlandığını biliyorsun. Onun bir gazeteci olduğunu biliyorsun. Kendisi dünyanın en çok ödül alan gazetecisidir. Bundan daha fazla ödül alan bir gazetecinin bulunabileceğini sanmıyorum.

Bu makale, Stella Assange ile Mayıs ayının sonunda yayınlanan ayrıntılı bir podcast röportajından bir alıntıdır. Telepolis göründü.