Bir “kıyamet komedisi”nde hayat

Adanali

Member
Resim: Rainer Erler

1970’lerden beri felaket korkularına neden olan tehlikeler üzerine – bilim gerilim filmi yönetmeni ve mucidi Rainer Erler ile çalışmaları hakkında söyleşi.

Gelecek tahmin edilemez. Ancak bilimkurgu türünde ya da yazar ve yönetmen Rainer Erler’in tabiriyle: “Bilim Gerilimi”nde güncel gelişmeler farklı yönlere çekilebilir. Bu olumlu spekülatif an, yazar, senarist, yönetmen ve yapımcı Rainer Erler’in filmlerini de karakterize ediyor.

Diğer şeylerin yanı sıra “Mavi Saray” veya “Plütonyum” gibi çalışmalarıyla tanındı. Kendi tarzıyla da ilgisi olan gişe rekorları kıran şovlardan kaçındı: diyalog açısından zengin ama tam da bu nedenle gerilim yaratan filmlerden.

Odak noktası, giderek daha teknolojik bir dünyanın sorunlarıdır. Küresel ölçekte anlaşmazlıklar söz konusu olduğunda her zaman politik olarak patlayıcı. Bu ve diğer konular aşağıdaki röportajın konusuydu.

Şu anda nasılsın? Bu yıl 90. doğum gününüzü kutlayın. Gururlu bir yaş! Hala metinler veya filmler üzerinde çalışıyor musunuz?

Rainer Erler: Batı Avustralya’dan selamlar (korona ve yaşlılık nedeniyle sıkışıp kaldığım ikinci evim).

Kitap ve film yapımında lider yerimi almaya devam edersem gelecek nesillere haksızlık olur. Bir son sınıf öğrencisi olarak, Filmjuwelen adlı video şirketinin filmlerimi yeni sürümlerde (örn. Blu-Ray) nasıl dağıttığını büyük bir ilgiyle izliyorum. Bunu çok faydalı buluyorum.

60’lardan 80’lere kadar televizyon ve sinemada çok aktiftiniz. Bazılarını sizin de “bilimsel gerilim” olarak tanımladığınız önemli filmler çekildi. Bu atama ne anlama geliyor?

Rainer Erler: O zamandan beri “efsanevi” olarak yüceltilen beş bölümlük film dizim için “bilimsel gerilim” terimini kullandım. Mavi Saray icat edilmiş. “Bilim kurgu” terimi bana zaten çok alışmış gibi geldi.

“Bilimsel gerilim” terimine geri dönelim. Filmlerde ne kadar bilim ve ne kadar duygu olmalı? İkisi arasındaki ilişki nasıldı?

Rainer Erler: Gerektiği kadar heyecan, olabildiğince bilim!

televizyon dizisinde Mavi Saray (1973-1975) gazetecilik, bilim, siyaset ve toplum arasındaki bağlamı kurar. Sonrası, bilim adamlarının bir “ölümsüzlük geni” aramaya devam edip etmemeleri gibi etik sorulara defalarca değiniyor. Veya bilim adamı, sponsorlar devreye girer girmez fikirlerinin haklarına sahip olursa. Mavi Saray 5 bölümüyle hala güncel. Bu sizi onaylıyor mu yoksa rahatsız mı ediyor?

Rainer Erler: Titizlikle araştırdığım öykülerimin bana “peygamber” unvanını kazandırması ve bilim insanının eylemlerinin sorumluluğunun tartışılması ve Uluslararası Komite’nin “Avrupa’nın En İyi Bilim Kurgu Senaristi” unvanını kazanmasından onur duyuyorum.

Dizide, temel araştırmanın ekonomik temellerini de vurguladılar. Sonuçta akademik özgürlük birçok kısıtlamadan etkilenmektedir. Bu koşullar altında bile ciddi bilim nasıl mümkün olabilir?

Rainer Erler: Model olarak “Mavi Saray” bir öneridir. Araştırma etiğinin altını çizdiğim sınırlılıklarının da genel olarak tartışılmaya değer olduğunu düşünüyorum.

Çalışmalarınızın bilimsel altyapısı için hangi kaynaklara sahiptiniz?

Rainer Erler: Bütün bir yıl çalıştım: lazer ışınları, mikrobiyoloji, antimadde, Japon Zen ritüelleri, Zen resmi, parapsikoloji, vs. İşleri kendim için çok zorlaştırmayı ve titizlikle araştırmayı severim.

Çalışmalarınız hep geleceğe yönelik oldu. Bazen filmde olduğu gibi başlığa geleceği bile dahil ettiler. Haberler. Parlak bir geleceğe yolculuk (1986), aynı zamanda dizide Mavi Saray Geleceğin teknolojileri ele alınmaktadır. Çizdiğin resim çoğunlukla pek emin değildi.

Rainer Erler: Bu andan itibaren hayatımız geleceğe açılıyor. Bir daha fazla deneyim yaşamayacağım. Yakında 90 yaşında olacağım.

Dieter C. Fleck ile eko-gerilim filmleri hakkında röportaj yaptım. Romanlarında sık sık gazetecilere kahraman olarak yer verir. Bilimsel bilgi ve gazetecilik araştırmasının birleşimi de işinizi karakterize ediyor. Aynı madalyonun iki yüzü mü?

Rainer Erler: Gazeteci bildirir ve değerlendirir. Çağımızın kesinlikle en önemli mesleklerinden biri. Benim filmlerimde gazetecilerin önemli bir işlevi vardır. örneğin içeride Delegasyonİçinde plütonyum içinde Kaltenbach belgeleri.

Gazetecilik de bilimsel olabilir mi?

Rainer Erler: Gazetecilik zor bir iştir: raporlama ve değerlendirme. Birinin diğeriyle hiçbir ilgisi yok – hatta çok!

“Günlerimizin olası sonunu bastıralım”

Kıyamet zamanlanmış değildir. Bu olduğunda, bildiğimiz gibi, medeniyet yok olur. Film yaptığınız sürece, dünyanın sonuyla ilgili birçok kehanet olmuştur. Kıyamet sonrası bir dünyada yaşadığımızı düşünüyor musunuz?

Rainer Erler: Evet, tam olarak düşündüğüm şey bu. Biz – Putin sayesinde – eşiğindeyiz! Filmimdeki küçük burjuvazi gibi bir “kıyamet komedisi” içinde yaşıyoruz. zula. Ve günlerimizin olası sonunu bastırıyoruz. Oldukça trajik!

Zaten kıyamet sonrası zamanlarda yaşadığımızı iddia ediyorlar. Artık umut yok mu? Bizi başka ne kurtarabilir?

Rainer Erler: Bir filozof, “İnsanlık hala kurtarılmaya değer mi?” diye sordu. Zaman. Belki evet belki hayır. Göreceğiz …

Nükleer atık gibi tehditkar teknolojik tehlikelerle yüzleşmeye devam ediyorlar. Filmlerinizde bu teknolojiler hiçbir şekilde sadece bir hikaye bahanesi değil, benim izlenimim bu. Nükleer teknoloji hâlâ peşimizde; Ukrayna’daki savaş nedeniyle enerji kaynaklarının azalması nedeniyle Almanya’da bazı nükleer santrallerin yeniden devreye alınması gerekiyor.

Rainer Erler: Silah üreticisi (MBB) ve (benim de üyesi olduğum) Alman Enerji Derneği’nin başkanı Profesör Bölkow, otuz yıl önce uyardı: “Dikkatli olun: nükleer teknoloji bir çıkmaz sokaktır!” Yalnızca nihai korumanın çözülmemiş sorunu. benim filmimde Parlak bir geleceğe yolculuk bu ayrıntılı olarak tartışılmaktadır.

Bilimin bugün sahip olduğu özgürlükler 70’ler ve 80’lerden farklı mı?

Rainer Erler: HAYIR.

senin filmin zula (1975), güncel bilim kurgu romanlarında bulduğum bir senaryoyu gösteriyor: çöp sorunu, geri dönüşüm sorunu, yani yeniden kullanım ve aynı zamanda sosyal terk etme sorunu. Örneğin Çinli yazar Qiufan Chen, insanların atıkları işleyerek hayatta kaldığı bir yerleşimi anlatıyor veya ABD’li yazar Alison Stine, kitabında anlatıyor. çöp afetten sonra sakinlerinin geçimini plastik ve atık kağıt toplayarak sağladığı kırsal Amerika’da terk edilmiş bir bölge.

Rainer Erler: benim filmimde zula çöp sadece bir mecazdır. “Nedir bu, bir çöp ve çamur seli – kafamızdaki nefret ve kıskançlığa karşı mı?”

“Et”, 1979’da birçok izleyiciyi şok etti; tıp mesleği, filmin bir ruh hali oluşturduğundan ve vahşi önyargıları körüklediğinden şikayet etti. Organ nakli tıbbının riskleri hakkındaydı. Gerçek ve kurgu arasındaki denge sizin için nasıl bir rol oynadı? Bir film ne kadar spekülatif olmalı?

Rainer Erler: Et organ bağışı talebimdi. Yayından sonra Bremenli sağlık senatörü şunları yazdı: Bağışçı kimlik kartlarına olan talep fırladı. Çok iyi!

Filme karşı protestolar ondan önce oldu, sonra değil! Tıp derneklerinden kimse filmden haberdar değildi. Sadece söylentiler ve tahminler üzerine. “Fleisch” adlı romanım filmden altı ay önce piyasada olmasına ve herkesin okuyabilmesine rağmen: “Birisinin değeri ne kadar…? Bir insanın değeri ne kadar? Organları… sonsuz! Şeylerin listesi. kullanılabilecekleri uzundur! Ve hepsi öldükten sonra gömülür veya yakılır.

Filmleriniz çekildiğinde nasıl algılandı? Gerekli bir uyarı, can sıkıcı bir karamsarlık, dayanılmaz bir gerçekçilik veya gelecek vizyonu olarak mı?

Rainer Erler: Ayın “öne çıkan”ı gibi! Ve en yüksek puanlar! Program direktörü Heinz Ungureit bana şöyle yazdı: “Bunun için ZDF uzantısı yalnızsın”. ZDF uzantısıDr hc Dieter Stolte bana şunları yazdı: Normalde programa bireysel katkıları hakkında asla yorum yapmaz, ancak bana açıkça teşekkür etti. plütonyum ve diğer çalışmalarım.

Sosyal ve bilimsel statükoyu takip etmeye devam ediyor musunuz? Örneğin bir film uyarlaması için “yapay zeka” teması size hitap eder mi?

Rainer Erler: Parça: evet. Uygulama: hayır.

Filmleriniz de dirençlilik egzersizleri yapıyor mu? Felaketler ve büyük adaletsizlikler karşısında nasıl sakin kalabilirim?

Rainer Erler: Mesafemi koruyorum! En azından dene. Goethe’nin yazdığı gibi: “Uzaklarda, Türkiye’de insanlar savaşsa bize ne?” Goethe ne televizyon biliyordu ne de internet….

İstisnasız şarkı sözlerinizi filme aldınız mı? Bu özgürlük sizin için önemli miydi?

Rainer Erler: Kariyerimin başlarında, meslektaşlarımdan özel senaryolar da çektim. Sonra sözde “yazar yönetmen” oldum. Her şey tek bir kaynaktan: senaryo, yönetmenlik, prodüksiyon.

Bir “auteur yönetmen” haline geldiğinizi söylüyorsunuz. Bu yazı sizin için filmler için önemli miydi?

Rainer Erler: 16 yaşında, sonradan kendi hikayelerime dayanan ciddi filmler yapmaya karar verdim. Benim için bir film yoğun araştırma ve yazma ile başlar.

Bilim kurgu filmlerinin önemi tarza ve ilgili döneme göre değişir mi?

Rainer Erler: Tarzı veya tempoyu takip etmiyorum. Ben sadece kendime karşı sorumluyum ve her zaman bağımsız oldum!

Bugünün bakış açısından, o zamanki filmlerinizden bir şeyler değiştirmek ister miydiniz? Zamanda yolculuk yapabildiğinizi hayal edin…

Rainer Erler: HAYIR.
(Dominik Irtenkauf)

Önerilen editoryal içerik

İzninizle, harici bir kitaptan (Amazon İştirakleri) bir öneri buraya yüklenecektir.

Kitap önerilerini her zaman yükle

Kitap önerisini şimdi yükleyin