Bir şehir hafifçe inşa edilmez

Adanali

Member
Hoyerswerda, Neustadt. Resim: Doris Antony / CC BY-SA 4.0 Yasası

1. Bir şehir hafifçe inşa edilmez

• Kentsel gelişim prestijli binalardan ve ünlü mimarlardan daha fazlasına ihtiyaç duyar

• Tek sayfada okuyun
İnsancıl kentsel tasarım: sakinlere özgürlük ve onur duygusu vermek. Brigitte Reimann’la mimarlık üzerine düşünüyorum.

Bu güzel söz, Hannover’in eski şehir planlama meclis üyesi Hanns Adrian’dan geliyor: “Kamusal alanlar genellikle Heino’nun şarkı söylediği gibi görünür.” Ancak yapılı çevreye alışılmadık bir yaklaşım arıyorsanız mutlaka Heino ile uğraşmanıza gerek yok.

Duyuru

Franziska Linkerhand: 1960’ların sosyalist mimarisine bir bakış

Mimarlık ve şehir planlamasıyla ilgili soruların yanıtlarını almak istiyorsanız bazen anlatıya başvurmak öğretici olabilir. Brigitte Reimann’ın etkileyici romanı Franziska Linkerhand bu kaynaklardan biridir. 1974’te (ve 1998’de, hayatta kalan daktiloya dayalı tam bir baskı olarak) ortaya çıktı; Merkezi konum Hoyerswerda, Saksonya’daki Neustadt’tır.

Tarihsel olarak bu, Doğu Almanya’daki 1960’lardır. Genç mimar Franziska Linkerhand başarısız bir evlilikten kaçıyor ya da Neustadt’ta yeni zorluklar arıyor. Yeşil bir alan üzerinde yeniden keşfedilen bir şehir ya da en azından genç mimarın düşündüğü ve aydınlık ve davetkar yerleşim alanlarının hayalini kurduğu bir şehir.

Neustadt’ın yeniden tasarımında idealizm ve gerçeklik

Aslında gri, kasvetli ve tekdüze bloklar ayaklar altına alındı. İdealizm tarafından yönlendirilen genç kadın, şehrin bu yeni bölgelerindeki yaşamın da gri ve sıkıcı olduğunu çok geçmeden fark etti. Alkol kullanımı, şiddet ve intihar yavaş yavaş hayallerini paramparça etti.

Bu roman, sosyalist bir şehirde insanın nasıl çalışması ve yaşaması gerektiğine dair tartışmaya bir katkı olarak okunabilir.

Brigitte Reimann (1966). Resim: Klaus Franke / Federal Arşivler, Resim 183-E1209-0026-001 / CC-BY-SA-3.0

Schwarze Pumpe işçilerinin yaşadığı kasaba olan Hoyerswerda, sanayi devinin gelişmesiyle birlikte büyüdü. Koşullar uygun görünüyordu: Franziska Linkerhand, çalışmalarıyla arasında neredeyse erotik bir ilişkiyi profesöründen miras almıştı:

“Bina senin için bir metrestan daha fazlası olacak.”

Gerçek iş dünyası şok edici

Yaptığı iş için yüksek sosyal standartlara sahiptir: Bir mimar sadece evler tasarlamaz, “aynı zamanda sakinlerle ilişkiler, ilişkiler ve sosyal düzen de tasarlar.” Franziska, “sakinlerine özgürlük ve onur hissi veren, onları neşeli ve asil düşüncelere sevk eden” evler inşa etmek istiyor çünkü “mimarlık, edebiyat ve resim, müzik ve felsefeyle aynı ölçüde ruhun oluşumuna katkıda bulunuyor”.

Bu standartla karşılaştırıldığında Franziska gerçek iş dünyasını şok edici olarak deneyimliyor. Neustadt’taki sanayileşmiş inşaatın gerçek olanakları, yalnızca mümkün olduğu kadar hızlı ve ucuza çok sayıda daire inşa etmemize izin veriyor.

Franziska, kendisi için inşaat yaptığı insanlardan ortak sorumlu hissediyor; Sadece başınızı sokacak bir çatı değil, gerçek bir ev, sağlam bir sosyal yapı, iletişim, eğlence ve dinlenme fırsatları yaratmak istiyor.

Endüstriyel prefabrik inşaatın sonuçları

Can sıkıntısının ve buna bağlı olarak ortaya çıkan yıkıcılığın, bölge sakinlerinin ilgisizliğinin ve yüksek intihar oranının sorumlusu olarak prefabrik endüstriyel yapıların sonuçlarını suçluyor: “Çünkü burada yaşananlar bizi, şehrin tasarımcılarını ve inşaatçılarını ilgilendiriyordu ve bu bizim işimizdi: Bizi suçlayın.”

Franziska bazı yanılsamalarını kaybediyor ama insancıl kentsel gelişime dair ideal fikirlerinden bazılarını gerçek apartmanlara dahil etme konusundaki coşkusunu ve tutkusunu asla kaybetmiyor.

Brigitte Reimann’ın ana eserinde defalarca ortaya çıktığı gibi, gerekli olan ile güzel arasındaki açıklanamaz ilişki, tabiri caizse bir arka plan melodisi görevi görüyor. sürekli bas – edebi söylem alanını terk ettiğimizde ve şehir veya kentsel gelişim hakkında düşündüğümüzde.

Brigitte Reimann günlüklerinde mimarlık ve kentsel gelişimle ilgili konuların kendisi için ne kadar önemli olduğunu itiraf ediyor. 12 Kasım 1963’te şunları yazdı:

Baş mimar Hamburger yanımdaydı. Nazikti, konuşmaya istekliydi, kitabımla ilgili bana yardım ediyordu. H. yaşlı ve yorgun bir adamdır. Güzel bir şehir kurmayı hayal ettiğini, daha sonra yaşlandığında bazen Dresden’den geldiğini, şehrin sokaklarında yürüdüğünü ve kahve içtiğini söylüyor.

Merkezi binalara ayrılan fon ciddi biçimde kesildi. Onunla sohbet sırasında kitabımı yeniden tasarladım (ve bunu ne sıklıkla yapacağım?): Franziska “hareket halindeki savaşın” kahramanı değil; Akıllı hesaplamalar ve hızlı ve ekonomik inşaattan başka hiçbir şeyin gerekli olmadığı, parlak projelerle dolu bu şehre gelir.

Kişisel hırslara yer yoktur: Kolektifte kahramanlığı, uzun uğraşlardan sonra koridor duvarında üç inçlik tasarruf sağlamaktan ibaret olan isimsiz bir kişi. (…)

Sonunda gençlerin tutkulu çizimleri nereye gitti? Dünya tersine dönmedi. Ve korkunç düşünce: Alevli aşk nerede? Geleneksel bir evlilikte, ortak banyoda, çamaşır yıkamak, televizyon izlemek ve “yarın ne yiyeceğiz?” arasında boğuldum.

Brigitte Reimann
Brigitte Reimann, en önemli romanına teknik bir temel sağlamak için yetkin bir muhatap arıyordu. Bunu Doğu Almanya’nın en ünlü ve tartışmalı mimarı Hermann Henselmann’da buldu.

Tartışmaları teşvik etmek

İkisi arasında mesleğe karşılıklı saygıya ve zorlu tartışmalardan keyif almaya dayalı bir dostluk hızla gelişti. Yukarıda bahsedilen günlük girişinde şunun gibi bir şey duyuluyor2:

Berlin, Henselmann’da bir akşam. Çalışma grubunun tamamını, yetenekli gençleri davet etmişti; bunlar şu anda işin kendilerine hiçbir memnuniyet vermediği çeşitli tasarım ofislerine dağıtılmış durumda. H’nin hatası mı? Onlara muhteşem mimarinin hayalini verdi ve onlar da kapıları açtılar.

Brigitte Reimann
On bir ay sonra şunu yazıyor:

Kentin yeni baş mimarı Wagner önceki gün buradaydı. Bu yüzden sesinizi yükseltmeniz yararlı oldu. Kendisi Henselmann’ın öğrencisi ve aynı zamanda onunla “Ustanın Evi”nde çalıştı, ancak onunla arasında kritik bir mesafe var çünkü o da benim gibi başlangıçta ona güçlü bir aşıktı. Daha önce mümkün olmayan bir şeyi başarmak için benim de parçası olmam gereken bir grup suçluyu burada toplamak istiyor. (…)

Çok enerjik görünüyor, belki de despotizm eğilimi var. Bunu sevdim. (…) Sorumluları aramak için boşuna koşuyor. Gülmek zorunda kaldım: o zaman bana da aynısı oldu. Ama istediğini alıyor, sağlam planları var, geniş omuzları var ve köyümüzün belediye başkanı ve yetkilileriyle baş edebilecek kadar kibirli. (…)

Kitabım için çocuğa ihtiyacım var (…). Ayrıca, ekonomi ve matematik olmadan sanat yapan bu tür mimarların modası geçmiş olduğu gerçeğini görmezden gelen, aşırı kibir ve ikiyüzlülükle bu gergin dahi H.’nin resmini de daha net ortaya çıkardı – bu Kayıt için de önemli. Kitapta.

Brigitte Reimann
Hermann Henselmann’la olan oldukça dürtüsel yazışmalar Brigitte Reimann’ın günlüklerindeki boşlukları dolduruyor.

Şu soruyu yanıtlamak istiyorsanız tüm bunlar yararlı olacaktır: Brigitte Reimann gerçekte nasıl biriydi? Yaşamınızın itici çelişkileri nelerdi? Peki edebiyatın mimariyle ne alakası var? Belki burada kısa bir özet vermeye cesaret edebiliriz.

Farklı ölçek seviyelerinde olan iki hususu ele alır. Ve her iki durumda da Brigitte Reimann’a veya ona giden bir köprü var. egoyu değiştirmek Franziska’yı sol elinden vur.

Önerilen editoryal içerik

Onayınız doğrultusunda harici bir kitap önerisi (Amazon Bağlı Kuruluşları) buraya yüklenecektir.

Kitap önerilerini her zaman yükle

Kitap önerisini şimdi indirin