BMW Group, Almanya’da yeni elektrikli MINI Countryman’i üretiyor.

Hasan

Member
03 Mart 2023 12:28

Leipzig’deki BMW Group fabrikasında üretilen bu model, tamamen Almanya’da üretilen ilk MINI modelidir.

Leipzig’de ne üretilir?

Leipzig fabrikasında yaklaşık 5.600 çalışan çalışıyor ve her gün yaklaşık 1.000 araç üretiyor. Yeni MINI Countryman, Leipzig’deki üretim hattından, Bmw 1 Serisi, de BMW 2 Serisi Gran Coupe ve için BMW 2 Serisi Aktif Tourer. Bu eşleşme bir başka önemli anekdota işaret ediyor: Alman grubunun bir fabrikasında ilk kez BMW ve MINI marka araçlar birlikte üretiliyor. Süreçten sorumlu olanlar, Fabrika Müdürü olarak Petra Peterhaensel ve yeni MINI Countryman’in Proje Müdürü olarak Sonja Hengstler.

Leipzig fabrikası gelişiyor

MINI Countryman, bu yılın sonundan itibaren Leipzig’deki üretim hattından çıkacak ve EV SUV için yüksek voltajlı piller de fabrikanın üretim tesislerinden gelecek. Bu yüzden BMW Group, elektronik bileşenler için üretim kapasitesini genişletiyor 2024 yılına kadar sekiz üretim hattı ile Leipzig tesisinde 150.000 metrekarelik bir üretim alanını içeren bir proje için 800 milyon avronun üzerinde yatırım yapıyor. Genişleme aynı zamanda iş güvenliği ve büyüme ile de ilişkilidir, aslında 2024 yılına kadar elektronik bileşenlerin üretiminde 1.000’den fazla çalışan istihdam edilecektir.

Leipzig fabrikasında üretildiği için

Otomotiv üretimi için ihtiyaç duyulan enerji kısmen 190 metre yüksekliğindeki dört rüzgar türbini tarafından üretiliyor, örneğin 2021’de rüzgar enerjisinden 21,9 GWh elektrik üretildi. Bu şuna karşılık gelir: 5.000’den fazla üç kişilik hanenin yıllık elektrik tüketimi 2017’den beri üretilen elektrik, BMW i3 modellerinin yüksek voltajlı akü parkında geçici olarak depolanabiliyor. Fabrika müdürü Petra Peterhaensel, BMW Group’un Leipzig’deki vizyonunu anlatıyor “fosil yakıtların hidrojenle değiştirilmesi yoluyla üretimin tamamen karbondan arındırılmasıdır. Leipzig’deki BMW Group fabrikasında, boyahanemizde doğal gaz yerine yeşil hidrojen kullanabilen yeni geliştirilmiş bir brülör teknolojisini kullanan dünyadaki ilk otomotiv fabrikasıyız. Hidrojen 2013’ten beri tesisin lojistiğinde kullanılıyor. Bugün beş hidrojen dolum istasyonu, Almanya’nın en büyük filosu olan 130’dan fazla yakıt hücreli endüstriyel kamyona enerji sağlıyor.”

Ayrıca oku
sponsorlu içerik

Ayrıca oku
sponsorlu içerik

İlgili