Brooklyn’deki Aunts et Uncles’ta bir Vegan Karayipler’in tadını çıkarmak

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Yeni fikirler, şu anda vegan restoranlarda diğer mutfak türlerinden daha hızlı köpürüyor. Bunu göremeyen insanlar yanlış yerlere bakıyorlar. Muhtemelen son on yılda Noma ve ondan önce El Bulli gibi araştırma laboratuvarı işlevi gören mutfaklarda başlayan ve ardından diğer restoranlara damlayan yaratıcı sıçramaları görmeye alışmışlardır.

Ancak vegan yemek pişirme damlatmıyor. Damlıyor. İlk önce bir yan diyetti, sonra bir taban hareketiydi. Bu kökler, sonunda hayvan hakları gruplarının reklam kampanyalarıyla döllendi. Artık Impossible Foods, Beyond Meat ve Tyson Foods gibi iyi finanse edilen şirketler, zorlamak için “bitki bazlı” ürünlere sahip olduğundan, veganlığın PETA’nın asla hayal etmediği bir pazarlama bütçesi var. Restoranlar bu harekete öncülük edemez. Zar zor ayakta kalabiliyorlar.

Çoğu zaman, bitki bazlı restoranların yeni mahsulünün sahipleri ve şefleri, kendileri oldukça yeni mühtedilerdir. Birçoğu birden bire ortaya çıkmış gibi görünüyor ya da daha doğrusu, kimsenin mutfağın en ilerisinde olarak tanımlayamayacağı kuruluşlardan geliyor. Fine-dining deyiminde çalışan şefler için temel bir değer olan özgünlükle özellikle ilgilenmiyorlar. Zorunlu olarak orijinaller, çünkü beş yıl önce var olmayan iştah açıcı yiyecekler icat ediyorlar.

Restoran, Brooklyn’in Little Caribbean bölgesinin ana arteri olan Nostrand Bulvarı’nda kaldırım oturma alanına sahiptir. Kredi. . . The New York Times için Rachel Vanni

Aunts et Uncles, Nicole ve Michael Nicholas’ın geçen Ekim ayında Brooklyn’in merkezindeki Küçük Karayipler bölgesinde açtığı bir kafe, batıda Greenpoint, Clinton Hill ve Park Slope’da tüm gün süren yeni vegan mekanlarına benziyor. Sokak tarafındaki cam duvardan sızan güneş ışığı, keman yapraklı incir ağaçlarının ve Instagram’ın sevdiği diğer ev bitkilerinin üzerine düşüyor. Sevimli mercan pembesi bir kanepe, deniz yeşili renginde yüzyıl ortası tarzı kalıplı plastik sandalyeler ve tezgahta bir dizi bükülmüş kontrplak tabure var.

Diğer kafeler gibi, Aunts et Uncles latte’nizi buğulanmış yulaf veya fındık sütü ile yapabilir. Yine de, keçi, morina veya başka herhangi bir hayvan olmadan yeniden düzenlenmiş Karayip yemekleri ile kendisini avokado-tost kalabalığından ayırıyor.

Aunts et Uncles, deniz ürünlerini palmiye kalpleriyle yaklaşık olarak değerlendiren ilk yer değil. Bununla birlikte, fırın ve tuzlu balık yapmak için kullanan restoran, taze bir keşif hissi veren harika bir şeyle karşımıza çıkıyor.

Nostrand Bulvarı yakınlarındaki Fulton Caddesi’nde başlayan ve güneye Brooklyn Koleji’ne kadar devam eden geniş bir kuşakta yerel olarak bulunabilen orijinal biçiminde, fırında pişirme ve tuzlu balık, kızarmış hamur ile tuzlu morinanın yumuşak bir şekilde sotelenmesidir. soğan, domates ve İskoç bonnet chiles şeritleri ile ezin. Bazen ekmekle balık yan yana gelir, bazen de Aunts et Uncles’ta olduğu gibi bir sandviçte birleşirler.

Aunts et Uncles versiyonunda tabii ki tuzlu morinanın keskin vurgusu eksik. Palmiyenin kalbi (restorana göre sürdürülebilir şekilde yetiştirilmiş) diğer sebzelerle birleşmez; bunun yerine yumuşaklıkları ve hafif tatlılıkları, chiles’in Promethean kıvılcımından bir soluklanma sağlar.

Bir çubuk kraker topuzuna doldurulmuş ve ıstakoz rulo olarak satılan hurma kalplerinden ne yapacağınız, inançsızlığı askıya alma kapasitenize bağlı olacaktır. Başarılı olursanız, limon, dereotu ve kerevizin yumuşak baharatını takdir etmeye devam edebilirsiniz. Başarısız olursanız, Aunts et Uncles’ta ıstakozsuz ıstakoz için ödeyeceğiniz 13 dolardan daha fazlasını gerçek bir ıstakoz rulosuna harcayacağınıza odaklanabilirsiniz.

Bir ıstakoz rulosu, ıstakoz salatası gibi giyinmiş palmiye kalpleriyle doldurulur. Kredi. . . The New York Times için Rachel Vanni

Nostrand Bulvarı’nın bitişiğinde, Haitili pateleri her iki tür müşteri için de karşı konulmaz bir siren olan Immaculee Fırın var – onlara pah-tay diyenler ve köfte isteyenler. Sokak arabalarında ve pizzacılarda satılan yassı, zerdeçal sarısı Jamaika köftesi muhtemelen Cornish hamur işlerinden gelirken, Haiti’nin pate yapımcıları, Fransız kökenli yüksek katlı, pul pul bir puf böreği katlayıp yuvarlar. Tereyağı dilimleri verilmiş, ya da ben öyle düşündüm.

Nicholas’lar, Immaculee’deki fırıncılardan hamurlarını süt ürünleri olmadan yeniden işlemelerini istedi. Meydan okumaya güzel bir şekilde yükseldiler. AU Immaculee köftesi, orijinalinden bile daha gevrek olabilen uzun, çok katmanlı altın bir hamur işi olduğu için, her biri 4 dolardan satılıyor. O kadar iyi ki, hafif baharatlı Beyond Meat – sebzelerden daha çekici bir dolguya sahip olmasını dilerdim.

Et ikamesi, Aunts et Uncles’ın mofongo’suna isteğe bağlı bir eklenti olarak daha mantıklı. Herhangi bir mofongo gerçekten hafif olarak tanımlanabilir mi bilmiyorum, ama bu yakın geliyor. Ezilmiş, haşlanmış yeşil plantainler, doğranmış domates, biber ve kırmızı soğan ile kaplanır; Nişastalı bir garnitür gibi, doyurucu bir salatadan daha az yer.

Öte yandan Meat’in en iyi kullanımı, ağır bir kimyon ve öğütülmüş chiles yükü taşıdığı Tivoli taco adı verilen bir şey üzerindedir. Unlu bir tortillaya yayılmış ve domates ve soğanla doldurulmuş Tivoli taco, bir Meksika taqueria’sında bulabileceğiniz hiçbir şeye benzemiyor. Ancak, taco gecesinin kıymanın bir süpermarket baharat karışımıyla karıştırılması anlamına geldiği bir evde büyüdüyseniz, bunu fark edeceksiniz ve muhtemelen bunun bir gelişme olduğunu düşüneceksiniz.

Sahipleri Michael ve Nicole Nicholas da kitap ve kıyafet satıyor. Kredi. . . The New York Times için Rachel Vanni

Sn. Nicholas Flatbush’ta, kökleri St. Lucia’da olan bir anne babanın çocuğu olarak doğup büyüdü. Karısı Bayan Nicholas, kökleri St. Vincent ve Trinidad olan bir ailede Toronto’da büyüdü. Yaklaşık beş yıl önce hayvansız bir beslenmeyi benimsedikten sonra yaptıkları evde yemek pişirme deneyleri, bazen mutfakta çalışan bir akraba olan Lesley Ann Regisford ile ortaklaşa kurdukları Aunts et Uncles’taki menünün temellerini attı.

Aunts et Uncles adı, misafirperverlik ve yemek pişirme konusunda özenli bir bakış açısı sunuyor. İnsanlar birçok nedenden dolayı bitki temelli diyetler yaparlar, ancak Siyah veganlar genellikle bir dizi tarihi, ekonomik ve diğer faktörlerin topluluklarına getirdiği olumsuz sağlık sonuçlarını tersine çevirme arzularından bahseder. Örneğin, Aunts et Uncles’ın hizmet verdiği Doğu Flatbush’ta, şehirden alınan verilere göre, obezite ve hipertansiyon oranları bir bütün olarak New York City’den daha yüksek. Bilim kesinleşmemiş olsa da, bazı araştırmalar vegan veya çoğunlukla vegan beslenmeye geçmenin kilo kaybına ve kan basıncının düşmesine yol açabileceğini bulmuştur.

Aunts et Uncles dışındayken ne yemeyi seçerseniz seçin, içerideyken birinin size baktığını hissedebilirsiniz. Bir keresinde, öğle yemeğine giderken aldığım bir kitaba, bir kahve fincanına ve bazı yiyeceklere sarılmış olarak içeri girdiğimde, bir garson bana bir alışveriş çantası uzattı. Bu kadar aç olmasaydım, Bay Nicholas tarafından tasarlanan, Tanrıya şükür Haiti için T-shirt’ü satın alarak alışverişe katkıda bulunabilirdim. Veya kitaplardan biri – Colson Whitehead’in “Harlem Shuffle”ı veya Beth Lesser’ın 1980’lerde Jamaika dans salonu sahnesinin toplu fotoğraflarının her ikisi de çekiciydi – bir duvarda sergileniyordu.

Bunun yerine taze kekik, kişniş ve kara biberle adalar tarzında tatlandırılmış bir kase sebze çorbası aldım. Bütün güzel çorbalar gibi bu da beğenilmek istiyor gibiydi. Kiloma ne yaptığını bilmiyorum ama sanırım tansiyonumun düştüğünü hissettim.

Yıldızların Anlamı Pandemi nedeniyle restoranlara yıldız derecelendirmesi yapılmıyor.

Takip et NYT Gıda Twitter’da ve NYT Instagram’da Yemek Pişirme , Facebook , YouTube ve Pinterest . Tarif önerileri, pişirme ipuçları ve alışveriş tavsiyeleri ile NYT Cooking’den düzenli güncellemeler alın .

Okumaya devam et...