Bu Kremalı Sonbahar Orzo, Rahat Bir Yulaf Lapasını Seven Herkesi Memnun Edecek

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Belki çok fazla 19. yüzyıl İngiliz romanı okumuş olmanın bir belirtisidir, ama bana göre, eriyen tereyağı parçaları ve gevrek tuz parçacıklarıyla bezenmiş buharı tüten bir kase yulaf lapası, muhtemelen kıvrabileceğim en rahatlatıcı yemek. cıvıl cıvıl, gri bir akşamla birlikte. Herhangi bir kadın kahramanın fundalıklara ayak basmadan önce yeterince dayanması gerekir: kalın ve çok lezzetli, şekerli, tarçınlı ve kahvaltıya uygun herhangi bir şeye çok az benziyor.

Bu vizyonla ilgili tek sorun, hanemin diğer üyelerinin katılmasını sağlamak. Akşam yemeği püresi herkes için değil.

Bu yüzden onu gizlemeye meyilliyim.

Tuzlu yulaf lapası yerine risotto, polenta, congee veya burada olduğu gibi balkabağıyla pişirilmiş tek kap orzo yemeği önereceğim.

Orzo bu şekilde, sadece yeterince et suyu ilave edilerek çorba haline getirilmeden hazırlandığında, en iyi şekilde lapa gibi olur. Biraz risotto gibi kremsi bir dokuya sahip, yumuşak ve dağılabilir. Ve bu sebze yüklü versiyonda, kadifemsi bal kabağı ile süslenmiştir.

Bu tarifi eskiden kabakları ayrı ayrı kavurup, en sonunda da kızaran parçaları orzoya katlayarak yapardım.

Orzo eklenmeden önce kabak pişirmeye başlar. Kredi. . . The New York Times için David Malosh. Yemek Stilisti: Simon Andrews.

Süreci kolaylaştırdım. Şimdi, balkabağını orzo ile aynı tencerede pişiriyorum, balkabağı küplerine bir başlangıç yapıyorum, böylece her şey aynı anda yapılıyor. Tek dezavantajı fırının yüksek ısısında oluşan karamelleşmeyi kaybetmesi. Telafi etmek için, fazladan cevizli, karamelize iyilik katmanı eklemek için kabağı kahverengi tereyağında sote ediyorum.

Biraz limon kabuğu rendesi parlaklık katar. Kredi. . . The New York Times için David Malosh. Yemek Stilisti: Simon Andrews.

Baharatlara gelince (kahverengi tereyağının ötesinde), esnekler. Sadece bir allium seçin (arpacık soğanı, pırasa veya soğan); güçlü, doyurucu bir bitki (adaçayı, biberiye veya mercanköşk); ve bir çeşit iyi aromalı sebze suyu (veya tavuk suyu). Ayrıca parlaklık ve ısı için biraz limon kabuğu rendesi ve kırmızı biber gevreği eklemeyi seviyorum. Ardından, hemen sonunda, birkaç yemek kaşığı Parmesan doğru miktarda umami zenginliği verir.

Sonuna biraz ricotta ekleyebilirsiniz, ancak bu gerekli değildir. Kredi. . . The New York Times için David Malosh. Yemek Stilisti: Simon Andrews.

Yulaf ezmenizin üzerine krema sürmeyi seven biriyseniz, bu orzonun üzerine birkaç kaşık sütlü ricotta ekleyebilirsiniz. Her iki durumda da, bırakamayacağınız o Gotik romana mükemmel bir eşlik eden rahat bir yemek olacak.

Yemek tarifi: Butternut Squash ile Kahverengi Tereyağı Orzo

Ve İçmek…

Balkabagi gibi kış kökü sebzeleri genellikle onları chardonnay ile doğal bir uyum haline getiren bir tatlılığa sahiptir. Kahverengi tereyağı, arpacık soğanı ve adaçayı bu muhteşem karışımı sağlamlaştırıyor. Normalde meşeli chardonnay hayranı değilim ama bu yemek onlara çok yakışacak. Üç önemli chardonnay üreten bölgeden bahsetmek, Burgonya, Avustralya veya Amerika Birleşik Devletleri’nin Batı Kıyısı’ndan genel olarak tercih ettiğim daha dengeli, iyi entegre edilmiş chardonnay’lerle eşit derecede iyi olacaktır. Chardonnay sana göre değilse, korkma. Loire chenin blanc, Avusturya’dan bir Wachau smaragd riesling, eski bir beyaz Rioja veya hatta iyi bir beyaz Rhône gibi zengin bir beyaz şarap arayın. Kırmızıda ısrar ediyorsanız, dengeli bir grenache veya zinfandel gibi meyveli, düşük tanenli bir tarz deneyin. ERIC ASIMOV

Takip et NYT Gıda Twitter’da ve NYT Instagram’da Yemek Pişirme , Facebook , YouTube ve Pinterest . Tarif önerileri, pişirme ipuçları ve alışveriş tavsiyeleri ile NYT Cooking’den düzenli güncellemeler alın .

Okumaya devam et...