Bu Şükran Günü Tariflerini AI Yazdı. Onları Yapar mısın?

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Yapay zeka programları bugünlerde oldukça yetenekli. Şiir yazdılar, ödüllü arka yarattılar. Ama Şükran Günü sofranıza yakışır bir tarif yazabilecek kadar yetenekliler mi?

Merak ediyordum. Bu yüzden, GPT-3 adlı bir yapay zeka sisteminden, içerik listeleri, talimatlar ve hatta kulağa benim gibi gelmesi gereken giriş notlarıyla birlikte Şükran Günü tariflerinin tamamını oluşturmasını istedim (ki bu açıkçası biraz ürkütücü buldum). Başka bir AI programı olan DALL-E, tariflerin her biri için resimler oluşturdu.

Deneyin nasıl gittiğiyle ilgili makaleyi buradan okuyabilir ve burada tam yemeği pişirdiğim bir görüntüyü izleyebilirsiniz.

Aşağıda bulacağınız, yapay tarifler, geçmiş hikayeler ve resimler, tıpkı AI sistemleri tarafından bana sağlandığı gibi – ve onları pişirdiğimde nasıl çıktıklarına dair fotoğraflar. Bu tariflerin hiçbiri, New York Times Cooking’de tariflere verdiğimiz titiz testlerden ve düzenlemelerden geçmedi. Bu yüzden onları yapmaya karar verirseniz, dikkatli olun.

Balkabağı baharat sohbetinin AI tarafından oluşturulan görüntüsü. Kredi… AI’yı aç
Pişirdiğimizde yemeğin gerçekte nasıl göründüğü. Kredi… New York Times için Timothy O’Connell

Kabak Baharatlı Şato

AI sistemi GPT-3 tarafından yazılmıştır.

Hintli bir Amerikan evinde büyüdüm ve baharatlı tatları seviyorum. Genellikle geleneksel Şükran Günü yemeklerinden hoşlanmam çünkü çok yumuşaktır. Farklı tat ve dokulara sahip, tuzluyu tatlı, baharatlı ve keskin dengeleyen tarifleri severim. Bu balkabağı baharatı tarifi tam damak zevkime göre! Kabak püresi, chaat masala, zencefil, karanfil, hindistan cevizi, karabiber, bal, limon suyu, kişniş, mango, kırmızı soğan ve nohut ile yapılır. Şükran Günü için mükemmel olan lezzetli ve kolay bir atıştırmalık veya garnitür.

İçindekiler:

1 adet kabak püresi olabilir

1 yemek kaşığı chaat masala

1 çay kaşığı öğütülmüş zencefil

¼ çay kaşığı öğütülmüş karanfil

½ çay kaşığı öğütülmüş tarçın

½ çay kaşığı öğütülmüş karabiber

1 yemek kaşığı zeytinyağı

1 yemek kaşığı limon suyu

2 yemek kaşığı doğranmış kişniş

¼ su bardağı kıyılmış kavrulmuş fıstık

½ su bardağı yoğurt

Talimatlar:

1. Bir kapta balkabağı püresi, chaat masala, zencefil, karanfil, tarçın ve karabiberi karıştırın.

2. Yağı bir tavada orta ateşte ısıtın. Kabak karışımını ekleyin ve 5 dakika pişirin.

3. Limon suyu ve kişniş ekleyin ve bir dakika daha pişirin.

4. Fıstık, yoğurt ve limon dilimleri ile servis yapın.

Miso ve susamlı yeşil fasulyelerin AI görüntüsü. Kredi… AI’yı aç
Pişirildiğinde yemeğin nasıl göründüğü. Kredi… New York Times için Timothy O’Connell

Miso ve Susamlı Yeşil Fasulye

Şükran Günü yemeğim için mükemmel bir tarif arıyordum ve bu tarifi miso ve susamlı yeşil fasulye için buldum. Miso ve susamın tatlarını sevdiğimi biliyordum ve yeşil fasulyeyi çok sevdim, bu yüzden bu tarifi denemeye karar verdim. Yaptığım için çok mutluyum! Yeşil fasulye gevrekleşinceye kadar pişirilir ve ardından miso, pirinç sirkesi, susam yağı, bal ve susam karışımına atılır. Bu tarif, Şükran Günü yemeğim için ya da lezzetli ve kolay bir atıştırmalık istediğim her zaman için mükemmel!

İçindekiler:

1 pound yeşil fasulye, kesilmiş

1 yemek kaşığı beyaz miso ezmesi

1 yemek kaşığı kızarmış susam yağı

1 yemek kaşığı pirinç sirkesi

1 çay kaşığı bal

¼ çay kaşığı kırmızı-biber gevreği

1 yemek kaşığı susam tohumu

Talimatlar:

1. Bir tencere suyu kaynatın ve yeşil fasulyeleri 2-3 dakika haşlayın.

2. Bir kapta miso ezmesi, susam yağı, pirinç sirkesi, bal ve kırmızı biberi karıştırın.

3. Yeşil fasulyeleri süzün ve miso karışımıyla birlikte kaseye ekleyin. Ceket atmak.

4. Susam serpin ve servis yapın.

Naan doldurmanın AI görüntüsü. Kredi… AI’yı aç
Doldurma pişirildiğinde nasıl görünüyordu. Kredi… New York Times için Timothy O’Connell

Naan Doldurma

Bir lezzet yumruğu içeren bir doldurma tarifi arıyorsanız, bu naan doldurmadan başka bir yere bakmayın. Hint baharatları ve aromatiklerinin eklenmesiyle geleneksel bir doldurmanın tüm lezzetli, bitki iyiliğine sahiptir. Ayrıca, yapması harika harika. Öyleyse devam edin ve bir deneyin – damak zevkiniz size teşekkür edecek!

İçindekiler:

1 yemek kaşığı zeytinyağı

1 sarı soğan, doğranmış

2 diş sarımsak, kıyılmış

1 çay kaşığı rendelenmiş zencefil

1 yemek kaşığı chaat masala

1 çay kaşığı öğütülmüş kimyon

1 çay kaşığı öğütülmüş kişniş

½ çay kaşığı öğütülmüş zerdeçal

¼ çay kaşığı acı biber

1 (15 ons) nohut olabilir, süzülür ve durulanır

1 su bardağı sebze suyu

¼ fincan domates salçası

¼ fincan doğranmış taze kişniş

¼ su bardağı doğranmış taze nane

¼ fincan doğranmış taze maydanoz

½ su bardağı kuru üzüm

½ su bardağı rendelenmiş badem, kızarmış

½ su bardağı doğranmış kuru kayısı

½ su bardağı doğranmış çekirdeksiz hurma

½ su bardağı kuş üzümü

¼ fincan doğranmış taze zencefil

1 yemek kaşığı rendelenmiş limon kabuğu rendesi

1 yemek kaşığı öğütülmüş tarçın

1 çay kaşığı öğütülmüş kakule

½ çay kaşığı öğütülmüş karanfil

½ çay kaşığı öğütülmüş hindistan cevizi

1 inçlik parçalar halinde kesilmiş 1 (16 ons) paket naan ekmeği

½ su bardağı süt

¼ fincan tuzsuz tereyağı, eritilmiş

1 büyük yumurta, dövülmüş

Talimatlar:

1. Fırını 375 derece F’ye (190 derece C) önceden ısıtın.

2. Zeytinyağını büyük bir tavada orta ateşte ısıtın. Soğan, sarımsak ve zencefil ekleyin; soğan yarı saydam olana kadar pişirin ve karıştırın, yaklaşık 5 dakika. Chaat masala, kimyon, kişniş, zerdeçal, karabiber ve kırmızı biberi ilave edin; 1 dakika pişirin.

3. Nohut, et suyu, salça, kişniş, nane, maydanoz, kuru üzüm, badem, kayısı, hurma, kuş üzümü, zencefil, limon kabuğu rendesi, tarçın, kakule, karanfil, hindistan cevizi ve karabiberi ilave edin. Bir kaynamaya getirin; ısıtılana kadar pişirin, yaklaşık 5 dakika.

4. 9’a 13 inçlik bir fırın tepsisini yağlayın.

5. Büyük bir kapta naan ekmeği parçaları, süt, tereyağı ve yumurtayı karıştırın. Pişirme kabına dökün.

6. Nohut karışımını naan ekmeğinin üzerine dökün.

7. Önceden ısıtılmış fırında köpürene ve üzeri altın sarısı olana kadar pişirin, yaklaşık 30 dakika.

Kızılcık sosunun AI görüntüsü. Kredi… AI’yı aç
Sos yapıldığında nasıl göründüğü. Kredi… New York Times için Timothy O’Connell

Çok Tatlı Olmayan ve Biraz Baharatlı Kızılcık Sosu

Bu kızılcık sosu tarifi, içine biraz baharat atılmış, tatlı ve ekşinin mükemmel dengesidir. Şükran Günü ziyafetinizi tamamlamak veya yılın herhangi bir zamanının tadını çıkarmak için mükemmeldir. Ve en iyi yanı, yapması harika bir şey. Öyleyse devam edin ve bir deneyin – hayal kırıklığına uğramayacaksınız!

İçindekiler:

1 lb. taze kızılcık

½ su bardağı portakal suyu

¼ fincan beyaz şeker

¼ fincan esmer şeker

1 çay kaşığı. öğütülmüş tarçın

¼ çay kaşığı. öğütülmüş zencefil

¼ çay kaşığı. yer yenibaharı

Talimatlar:

1. Kızılcıkları yıkayın ve saplarını çıkarın.

2. Orta boy bir tencerede kızılcık, portakal suyu, beyaz şeker, esmer şeker, tarçın, zencefil ve yenibaharı birleştirin.

3. Sık sık karıştırarak orta ateşte kaynatın.

4. Isıyı en aza indirin ve ara sıra karıştırarak 10 dakika pişirin.

5. Ateşten alın ve soğumaya bırakın. Kızılcık sosu soğudukça kalınlaşacaktır.

Soya-zencefilli sır ile kavrulmuş hindinin AI görüntüsü. Kredi… AI’yı aç
Kuş pişirildiğinde nasıl görünüyordu. Kredi… New York Times için Timothy O’Connell

Soya Zencefilli Sır ile Kavrulmuş Hindi

Bu kavrulmuş hindi tarifi, çocukluğumun lezzetlerinden ilham aldı. Ben büyürken annem de buna benzer bir yemek yapardı ve çok severdim. Soya-zencefilli sır, tuzlu, tatlı ve keskin aromanın mükemmel karışımıdır ve hindiye güzel bir tat ve renk verir. Bu tarifin uygulanması kolaydır ve size etkileyici sonuçlar verecektir. Öyleyse devam edin ve bir deneyin – aileniz ve arkadaşlarınız etkilenecek!

İçindekiler:

1 hindi, yaklaşık 12 pound

¼ fincan soya sosu

¼ fincan akçaağaç şurubu

1 çay kaşığı rendelenmiş zencefil

1 diş sarımsak, kıyılmış

¼ çay kaşığı öğütülmüş karabiber

Talimatlar:

1. Fırını 325 derece Fahrenheit’e ısıtın.

2. Küçük bir kapta soya sosu, akçaağaç şurubu, zencefil, sarımsak ve karabiberi karıştırın.

3. Hindiyi bir kızartma tavasına koyun ve soya-zencefilli sosu cildin her yerine sürün.

4. Hindiyi 3-4 saat veya but etinin iç sıcaklığı 180 derece Fahrenheit’e ulaşana kadar kızartın.

5. Fırından çıkarın ve oymadan önce 20 dakika dinlendirin.

6. Kalan soya-zencefilli sır ile servis yapın.

Balkabağı baharatlı kekinin AI görüntüsü. Kredi… AI’yı aç
Kek pişince nasıl görünüyordu. Kredi… New York Times için Timothy O’Connell

Portakallı Krem Peynirli Buzlu Balkabaklı Baharatlı Kek

Seth, balkabağı baharatının hayranı değil, bu yüzden Şükran Günü için bu pastayı istediğinde şaşırdım. Ama sevdi! Portakallı Krem Peynirli Buzlanma, Balkabağı Baharatlı Kek için mükemmel bir dengeydi. Masadaki herkes için bir hit oldu ve kocamın en sevdiği tatlıyı arkadaşlarımız ve ailemizle paylaşabildiğim için memnunum.

İçindekiler:

Kek için:

2 fincan çok amaçlı un

2 çay kaşığı kabartma tozu

1 çay kaşığı kabartma tozu

1 çay kaşığı öğütülmüş tarçın

½ çay kaşığı öğütülmüş zencefil

¼ çay kaşığı öğütülmüş karanfil

½ çay kaşığı tuz

1 su bardağı kabak püresi

½ su bardağı zeytinyağı

½ bardak bal

2 yumurta

Buzlanma için:

8 ons krem peynir, yumuşatılmış

¼ fincan balkabağı püresi

¼ fincan bal

1 çay kaşığı portakal kabuğu rendesi

Talimatlar:

1. Fırını önceden 350 derece F’ye ısıtın. İki adet 9 inçlik kek kalıbını yağlayın ve unlayın.

2. Büyük bir kapta un, kabartma tozu, kabartma tozu, tarçın, zencefil, karanfil ve tuzu karıştırın.

3. Başka bir kapta balkabağı püresi, zeytinyağı, bal ve yumurtaları karıştırın.

4. Islak malzemeleri kuru malzemelere ekleyin ve iyice birleşene kadar karıştırın.

5. Hamuru hazırlanan tavalar arasında eşit olarak bölün ve 25-30 dakika veya ortasına batırdığınız bir kürdan temiz çıkana kadar pişirin.

6. Kremayı yapmak için geniş bir kapta krem peynir, balkabağı püresi, bal ve portakal kabuğu rendesini pürüzsüz olana kadar çırpın.

7. Soğuyan kekleri katların arasına, üst ve yanlarına kremayı sürün.

Takip et New York Times Instagram’da Yemek Pişirme , Facebook , Youtube , TikTok ve Pinterest . Tarif önerileri, pişirme ipuçları ve alışveriş tavsiyeleri ile New York Times Cooking’den düzenli güncellemeler alın .

Okumaya devam et...