Çin Mantısı (Gyoza)

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Çin Mantısı (Gyoza) Tanımı İçin Malzemeler

Hamur için;

• 300 gr un
  • 200ml sıcak su
İç harç için;

• 250gr kıyma
  • 5 adet mantar (Küçük doğranmış)
  • 1 büyük havuç rendesi
  • 2 tane taze soğan (İnce doğranmış)
  • 1 tatlı kaşığı zencefil rendesi
  • 2 diş sarımsak rendesi
  • 1 tepeleme tatlı kaşığı nişasta
  • 1 çay bardağı su/et suyu
  • 3 yemek kaşığı soya sosu
  • 1 yemek kaşığı acı sos (İsteğe bağlı)
  • 2 yemek kaşığı susam yağı
  • Tuz
  • Karabiber
Sos için;

• 2 yemek kaşığı soya sosu
  • 1 yemek kaşığı şeker
  • 1 yemek kaşığı acı yağ yahut acı sos
  • 1 yemek kaşığı susam yağı
  • 1 yemek kaşığı susam
  • 1 yemek kaşığı sıcak su
  • Acı yağ
  • 1 çay bardağı zeytinyağ
  • 2 diş sarımsak
  • Acı pul biber
  • Tatlı pul biber
Çin Mantısı (Gyoza) Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. Önce hamurumuzu yoğurarak başlıyoruz. Un ve suyu homojen olana kadar yoğurup streç sinema ile sarıyoruz, dinlenmeye bırakıyoruz.
  2. İç harcımızı pişirmeye başlıyoruz. Evvel kıymamızı kavurup, içine havuç, sarımsak rendelerini atıyoruz, nişastayı ekleyip karıştırıyoruz.
  3. Suyu da ekleyip ezerek karıştırıyoruz, daha sonra zencefil rendesi ve taze soğanlarımızı ekleyip 2 dakika daha sonra altını kapıyoruz.
  4. Geri kalan gereçlerimizi de ekleyip karıştırıyoruz ve harcımız hazır.
  5. Dinlenen hamurumuzu 32 kesime ayırıp merdane sayesinde açıyoruz. İçerisine 1 tatlı kaşığı harçtan ekleyip büzgülü biçimde olacak biçimde mantımızı kapatıyoruz. Zorlanırsanız yarım daire formunda yapıp kenarlarını çatalla bastırarak kapatabilirsiniz.
  6. Tek tek kapattığınız mantılarınızı 1 yemek kaşığı yağ ile tavada altı kızarana kadar pişiriyoruz.
  7. Eğer ocak aleviniz her yere hoş yayılmıyorsa bir kısmı renk alırken başka kısmı almayacaktır. Bunun için tavanızı denetimli biçimde ocakta yer değiştiriniz.
  8. Altı kızaran mantılarınızın içine yaklaşık 100-150ml suyu ekleyip tavanın ağzını kapatıyoruz. bu biçimdece hamurun üst kısımları su buharıyla pişecektir.
  9. Sos için; tüm materyalleri bir kaseye alıp mikrodalgada epey az ısıttım. Tıpkı süreci cezveyle de yapabilirsiniz.
  10. Ben pişen mantıları sunum tabağına alıp üzerine acı yağ ve sosumdan gezdirdim, taze soğan serpiştirdim. Afiyet olsun!.
Çin Mantısı (Gyoza) Tanımı Fotoğraflı Yapılışı