Eğitim krizi ve dijitalleşme: Yapay zeka çözüm olabilir mi?

Adanali

Member
Yapay zekayla eğitimin geleceği: Geleneksel öğrenmeyi ileri teknolojiyle birleştiren bir sınıf.

(Resim: AI tarafından oluşturulmuştur)

Okullardaki yapay zeka yenilik vaat ediyor ama aynı zamanda riskler de taşıyor. Eğitim krizini aşabilecek mi? Fırsatlara ve zorluklara bir bakış.

Tabletler artık birçok Alman okulunda standart hale geldi. Ancak bu durum velilerin, öğretmenlerin ve idarecilerin okulların dijitalleşmesi konusunu tartışmalı ve bazen de duygusal bir şekilde tartıştıkları gerçeğini pek değiştirmiyor. Bu propaganda Federal Cumhuriyet'te yayılmaya devam ederken, diğer ülkelerde bir süredir yavaşlıyor.

Duyuru

Okullarda dijitalleşme: lanet mi, nimet mi?

Okullarda da yükselişe geçen, öğretmenler ve velilerin şüphesiyle karşıladığı yapay zeka için de durum benzer. Eğitim ortamını temelden değiştirme potansiyeline sahiptir. Yapay zeka ile bireysel öğrencilere özel dersler mümkündür.

Malmö Üniversitesi'nden eğitim uzmanı Thom Axelsson, yapay zeka araçlarının okullardaki birçok soruna çözüm sağlayabileceğini söylüyor. Yapay zeka, öğrencilere bilgi düzeylerine uygun, doğru zorluk seviyesinde görevler sunabilir.

Yapay zeka sayesinde öğretmenlerin iş yükü hafifletiliyor: Bireysel destek için daha fazla zaman

Öğretmenler daha fazla kişisel ilgiye ihtiyaç duyan diğer öğrencilerle daha fazla ilgilenebilirler. Ayrıca, öğretmenlerin üzerindeki idari yük azaltılabilir ve bu da öğretimin iyileştirilmesine yol açabilir. Sonuçta okullar zamandan ve paradan tasarruf edebilir.

Axelsson'a göre yapay zeka özellikle özel eğitimde faydalı olabilir. Teknoloji, ekstra yardıma ihtiyacı olan öğrenciler için oyun alanını eşitleyebilir.

Yapay zekanın karanlık tarafı: kişilerarası ilişkilerin kaybı mı?

Ancak aynı zamanda yapay zekanın aşırıya kaçılmasına karşı da uyarıyor. “Sadece bir makineyle temas kurduğunuz zaman kişilerarası bir şeyler kaybettiğinizi düşünüyorum.” Ayrıca her türlü dijitalleşmede okul ve eğitimin sevgi dolu bir yanı da kaybolabilir. “Okulun sosyal kısmı yapay zeka tarafından daha da unutulabilir.”

Düzenleme ihtiyacı: Devlet harekete geçmeli

Yapay zekada etik riskin yanı sıra piyasa riski de mevcut, bu nedenle devletin mutlaka düzenleyici bir şekilde müdahale etmesi gerekiyor. Sonuçta Google, Amazon ve Microsoft gibi büyük şirketler pazara hakim durumda.

Eğer böyle bir şirket yapay zeka uygulamalarıyla okula girerse tüm okul veya tüm toplum bu şirketlerin sistemlerine bağımlı hale gelebilir. Bu sadece şeffaflığı azaltmakla kalmıyor, aynı zamanda dış aktörlerin okulların organizasyonu üzerinde taleplerde bulunmasına da yol açabiliyor.

Dijital eğitimde veri koruması: dengeleme eylemi

Yeni uygulamalar ve teknolojiler öğretmenlere çalışmalarında kullanabilecekleri daha fazla veri sağlayacak. Dersleri daha iyi kişiselleştirmek veya not vermek için bunları kullanabilirsiniz. Ancak tehlike, teknoloji devlerinin de bu verilere sahip olması ve bunları üçüncü taraflara satabilmesidir.

Bunu önlemek için Avrupa düzeyinde ve ulusal düzeyde hem etik standartları hem de pazar adaletini garanti eden açık yönergelere ve düzenlemelere ihtiyaç vardır. Aynı zamanda öğretmenlerin özerkliği de korunmalıdır.

Önerilen editoryal içerik

Onayınız doğrultusunda harici bir kitap önerisi (Amazon Bağlı Kuruluşları) buraya yüklenecektir.

Kitap önerilerini her zaman yükle

Kitap önerisini şimdi indirin