Elektrik dağıtım şebekeleri: ısı pompaları ve elektrikli arabalar ko?

Adanali

Member
Resim: Menno de Jong/Pixabay

1. Elektrik dağıtım şebekeleri: ısı pompaları ve elektrikli arabalar ko?

• Almanya eski başarıların üzerine inşa etmek istiyorsa, şimdi adım atmalısınız.

• Bir sayfada okuyun
Yeni Alman korkusu: elektrik şebekelerinin kesilmesi. Nükleer santrallerin kapatılması korkulan etkiyi yaratmadı. Artık içten yanmalı motorların değiştirilme riski var.

İçten yanmalı motorlarla çalışan ve düzenli olarak yakıt ikmali yapılması gereken otomobillerin Almanların gözde kızları olması artık olağan bir durumdur. Bu arada Almanlar da petrol ve gazla ısıtmaya olan sevgilerini keşfettiler.

Ülkenin geleceği CO2 üretimine bağlı görünüyor. Fosil yakıtların tüm alternatifleri varken, insanların ruhlarını dünyanın sonu mu tehdit ediyor, korkutuyor?

Sokaktaki ve kazan dairesindeki yanmalı motorun arkadaşları şimdi elektrik kesintisi korkusu oynuyorlarsa, sonbahardan itibaren Alman tedarik ağları için gazın nereden temin edileceğini de dürüstçe açıklamalılar. Madeni yağların işlenmesinde ve ürünlerin satışında pazar durumu sürekli değişmektedir.

Rus Rosneft Grubu şimdiye kadar Almanya’nın en modern rafinerilerini işletmiştir. Siyasi nedenlerle, federal hükümet Rosneft’i iflas ettirmek istiyor ve Rosneft’in Almanya’daki ticari faaliyetlerini Federal Ağ Ajansı’nın mütevelli heyeti altına verdi.

Şu anda Almanya pazarına yatırım yapmak isteyen herhangi birinin öngörülebilir bir olasılığı yok. Avusturyalı OMV’den sonra, ABD şirketi ExxonMobil şimdi de Alman benzin istasyonları ağını sattı.

Döngüsel ekonomiye doğru paradigma değişimi

Mevcut federal hükümet, daha düşük karbon yayan süreçlere geçişi anlatmakta son derece kötü olsa da, uzun vadede bu geçişten kaçınmanın bir yolu yok. Ekonomik mucizenin başlangıcından bu yana sınırsız büyüme ilkesi uygulandı. 1973 petrol krizi ve Roma Kulübü’nün “Büyümenin Sınırları” kısa bir süre için kesintiye uğradığından, lineer ekonomi artık çöküşün eşiğine geldi.

Geri dönüşüm ekonomisi, hayatta kalmanın tek ekonomik ve ekolojik olasılığı olmaya devam ediyor. CO2 geleneksel olarak her yanma işleminde çevreye salınır. CO2 emisyonları geri dönüştürülemez.

Doğu Asya’dan gelen tedarikçiler, artık AB’nin de hedeflediği döngüsel ekonomi konusunda kültürel bir avantaja sahip ve bu nedenle sürdürülebilirlik fikrini eski sanayileşmiş ülkelerdeki üreticilere göre daha kolay takip edebiliyorlar.

Elektrik şebekelerinde kontrol seçenekleri

Enerji dağıtım şebekelerinin durumuyla ilgilenen herkes, işletme ve dolayısıyla şebekenin genişletilmesi için çerçeve koşullarını dikkate almalıdır. Dağıtım ağlarına yapılan herhangi bir yatırım, maliyetlerin de aktarılabilmesi için Federal Ağ Ajansı tarafından onaylanmalıdır. Şebeke maliyetlerindeki bir artış şimdiye kadar siyasi çıkarlara uygun olmamıştır.

Sözde dijital ikizlerin yardımıyla ağların sayısallaştırılması henüz genelleştirilmiş bir şekilde uygulanmadı. Akıllı sayaçların daha hızlı devreye alınması, dağıtım şebekesindeki ısı pompaları ve EV duvar kutuları gibi büyük tüketiciler, tüketicinin konforunu kaybetmeden gerektiğinde kısılabilir ve karartılabilirse, şebeke operasyonuna önemli faydalar sağlayabilir.

Haberler dağıtım şebekesi operatörlerinin çoğunun örgütlü olduğu Belediye İşletmeleri Birliği’ne (VKU) dağıtım şebekelerinin mevcut durumunu sordu.

Bir VKU sözcüsü şu şekilde alıntılanabilir:

Yerel dağıtım ağının kapasite sınırlamaları nedeniyle ısı pompalarının veya duvar kutularının bağlantısının halihazırda başarısız olduğu herhangi bir alandan haberdar değiliz. Yerel ve bölgesel elektrik şebekelerinin de yenilenebilir enerji sistemlerinin, ısı pompalarının, elektrikli araba duvar kutuları ve pil depolama sistemlerinin merkezi olmayan genişlemesine paralel olarak genişletilmesi önemlidir.

Elektrik santralini ve şebeke altyapısını elektrikli araçları veya ısı pompalarını şarj etmek için maksimum elektrik talebine göre ayarlamak istiyorsanız, bu, tatil seyahatlerine yönelik olan ve aynı zamanda bunu mümkün kılmak isteyen otoyolların genişletilmesiyle karşılaştırılabilir. aynı zamanda ve trafik sıkışıklığı olmadan. Bu sıkışıklık sorunu Almanya’da da tatillere farklı bir başlangıç yapılmasıyla giderildi.

Gerekirse kontrol edilebilirlik, örneğin §14a EnWG’de belirtildiği gibi ısı pompaları ve duvar kutuları. Kontrol imkanı sayesinde, dağıtım şebekesindeki kısa süreli aşırı yük durumları önlenebilir ve şebeke operatörüne elektrik şebekesinin acil genişlemesiyle başa çıkması için gerekli süre verilir.

Akıllı sayaçlar

Akıllı sayaçlar, enerji tedarikçilerinin pik yükleri gün içinde eskisinden daha iyi dağıtmalarına ve böylece gerektiğinde müşterilerin rahatlığından ödün vermeden elektrik şebekelerini sabit tutmalarına yardımcı olabilir. Kontrol yalnızca gerektiğinde ve sınırlı bir süre için yapılır. Yönetmelik, 2028 yılı sonuna kadar statik kontrol ve 1 Ocak 2029 tarihinden itibaren dinamik kontrol sağlar.

Bir elektrikli otomobilin gece boyunca park halindeyken üç saat içinde veya altı saat içinde tamamen şarj olup olmadığı genellikle fark etmez. Ayrıca ısı pompaları, yoğun yük dönemlerinde tam olarak çalışmak zorunda kalmadan evleri hoş bir şekilde sıcak veya hoş bir şekilde soğuk tutacak şekilde kontrol edilebilir.

Azalma genellikle dağıtım ağlarındaki en büyük yük dönemiyle ilgili olacaktır – yani genellikle akşam 18:00 ile 20:00 arası – herkes evdeyken ve birçok cihaz çalışır durumdayken. Isı pompası daha sonra kısa bir ara verebilir veya düşük çıkışla başlayabilir.

Akıllı elektrik sayaçlarının tüketiciler için de faydaları vardır. Sözde akıllı sayaçlar, değişken elektrik tarifelerinin ve dolayısıyla düşük elektrik fiyatlarından yararlanma fırsatının ön şartıdır.

ağ genişletme

Önümüzdeki yıllarda enerji sistemimizin büyük bir kısmı elektrikli olacak ve dağıtılacak ve birçok yeni tüketici cihazının ve PV sisteminin entegre edilmesi gerekecek. Yenilenebilir enerjinin yaygınlaşmasından bahsettiğimizde, 2030 yılına kadar üçe katlanan bir hızdan bahsediyoruz.

Ağ operatörleri doğal olarak ağlarını genişletmek istiyor ve şu anda bir dizi zorluğun üstesinden gelmek zorunda. Elektrik şebekelerimizin çoğu, farklı koşullar ve gereksinimler altında tasarlanmış ve inşa edilmiştir. Birçok elektrik hattı onlarca yıllıktır. 1950’lerde ısı pompaları, fotovoltaik sistemler, akıllı sayaçlar ve elektrikli araçlar yoktu.

Artan talepleri karşılamak için şehirlerdeki elektrik şebekelerinin kapasitesinin, sayısının ve uzunluğunun kabaca ikiye katlanması gerekeceğini varsayıyoruz. Bu, pano genelinde geçerli değildir ve ilgili alana bağlıdır.

Uzun planlama ve onay süreçleri zorludur. Elektrik şebekesinin genişlemesine artan personel ihtiyacı da eşlik ediyor. Faiz oranları da kesinlikle yatırımcılar için bir rol oynamaktadır. Bu amaçla, VKU ileriye dönük ağ genişlemesi üzerine bir bildiride kapsamlı teklifler sunmuştur – buradaki merkezi unsur, elbette öz sermaye ve kullanılan sermayeye olan ilgidir.

Durum böyle devam ederse, yatırımcıların ağ genişletmeye yatırım yapmaları yalnızca kısmen caziptir. Sermaye ödünç aldıysanız, mevcut faiz oranı hala düşük faiz aşamasındaki gelişmelerden etkilendiğinden, ödünç aldığınız her euro için doğrudan bir zarara bile maruz kalırsınız.

Politikacılar ve düzenleyiciler bu sorunların farkındalar ve ilk işaretler şimdiden belli: daha yatırım dostu çerçeve koşulları yaratmak için temel reformlara ihtiyacımız var.

Hoparlör, VKU