Evet, Koku Almadan Ocakta Somon Yapabilirsiniz

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Dublin’de, ortasında O’Briens Wine, her iki yanında bir kasap ve bakkal ve en uçta bir minimart olan, ağaçlarla çevrili bir yolda bir dizi dükkan var. Birlikte ele alındığında, yemek hazırlamak için ihtiyacınız olan her şeye sahipler. Biliyorum, çünkü kızımı her mağazaya sürükledim ve her reyonu inceledim.

Onu Atlantik’in diğer yakasındaki koleje bırakıyordum, burada kendisi yemek pişirmek zorunda kalacaktı ve bakkalların dairesinden 10 dakikalık yürüme mesafesinde olduğunu bilmek beni rahatlattı. (İkiz kardeşi eyalette yemekli bir okulda kaldı.)

Beslemek için yemek yapıyorum ve aylar sonra hamile olduğumu öğrendiğim andan itibaren ikizlerimi besliyordum. planladığından on yıl önce bilmeliydi. On sekiz yıl sonra, onları artık her gün beslemeyeceğim gerçeğiyle karşı karşıya kalsam da, malzeme keşfinden başlayarak ve yeni bir tarif oluşturarak, hala elimden gelen her şekilde bunu yapmaya mecbur hissettim.

Bu somon ve patates yemeği, kızımın İrlanda’daki yeni evinden ilham aldı ve havalandırmasız mutfağının – veya herhangi birinin mutfağının – bunaltıcı bir günde bir liman gibi kokmasını önlemek için tasarlandı. Yoğun bir koku yayan balıkları kızartmak veya kızartmak yerine somon pişirmekten daha hızlı ama benzer bir ipeksilik veren bir ocakta pişirme yöntemi buldum.

İşin püf noktası, somon cilalamanın olağan adımlarını tersine çevirmektir. Bitmiş bir sosu son kat oje gibi üstüne sürmek yerine, balığı baştan itibaren karışımın içinde pişirirsiniz. Basit bir viski, şeker ve Worcestershire sosu karışımı, tencereyi yağ gibi kaplayıp kapladıkça kalınlaşır, ancak sıçramaz. Köpüren sıvı filetoyu aşağıdan yukarıya doğru nazikçe ısıtır ve kurutmadan tuzlu bir tatlılık verir.

Bu teknikle balığın derisi gevrek olmayacak. Deri varsa, pişirdikten sonra kolayca soyulur – bu his, yeni elektronik cihazlardan plastik koruyucuları çıkarmak kadar tatmin edicidir. (Derileri köpeğim için ödül olarak saklıyorum. Aynısını yapabilirsin, kendin yiyebilirsin ya da atabilirsin.)

Tabaktaki bebek patatesler dokularda bir kontrast sağlar, düğün çiçeği rengindeki kabukları tuzla çatırdar . Rüzgarla oluşan kar yığını kaplamaları bu yemeğin karmaşık görünmesini sağlar, ancak bu hassas kasayı elde etmek kolaydır. Papas arrugadas, Kanarya Adaları’ndan gelen mojolu buruşuk tuzlu kabuklu patateslere dayanan bu patatesler, yumuşayana kadar bol tuzlu suda kaynatılır, daha sonra tencerede kalan su buharlaşana ve tuz tortuların üzerinde kristalleşene kadar çalkalanır. . Sırlı balığın ince tatlılığına karşı kremalı turların lezzetli çıtçıtları tam da istediğiniz şeydir.

Bu yemeği kızım henüz yapmadı (“Meşgulüm anne.”) ve belki de hiç yapmayacak. Ancak beslenme zorunluluğu tamamen annelik değil – benim de profesyonelce yemek pişirmemin nedeni bu – ve beslemek için yemek pişirmek tamamen özverili değil. Başkalarının ihtiyaçlarının bulmacalarını çözmek için yemekleri bir araya getirirken, yaratıcılığımı esnetirim ve daha önce aramadığım bilgileri edinirim.

İster yemek masasında paylaşılan tabaklarda, ister okyanus ötesine gönderilen tarifler veya diğer rızık sağlama biçimleriyle beslenme eylemi, alıcı kadar vereni de besler. Diğer her şey kontrolden çıktığında, yiyeceklerle ilgilenmenin rahatlığı vardır.

Tarif: Tuzlu Patatesli Viski Sırlı Somon

Twitter’da NYT Food’ı takip edin ve NYT Cooking on Instagram , Facebook , YouTube ve Pinterest . Tarif önerileri, pişirme ipuçları ve alışveriş tavsiyeleri ile NYT Cooking’den düzenli güncellemeler alın .

Okumaya devam et...