Gerçek El Açması Su Böreği

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Hakiki El Açması Su Böreği Tanımı İçin Malzemeler

• 6 adet köy yumurtası iki yemek kaşığı keskin mesken üretimi sirke 1.5 tatlı kaşığı tuz aldığı kadar böreklik baklavalık un (un ölçüsünü yumurta belirler)
  • 100 gram tereyağı ve yarım çay bardağı sıvı yağ (yufka ortalarına )
Hakiki El Açması Su Böreği Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. bir daha hayatımızda birinci olan ve en sıkıntı olanı yaptım.
  2. Su böreği üretimi (hatap değirmenleri böreklik baklavalık un. ).
  3. Gerçekten çok emek ve alınteri isteyen bir eser, tek basınıza hayli sıkıntı.
  4. Eksi maya ekmek yapan bir insan tüm eserleri yapmalıdır sırrınca bugün 4 saati bulan su böreği üretimi bitmiş oldu.
  5. Bu ortada üretim zorluk derecelerine nazaran sıralama yaptım en zordan kolaya yanlışsız, aslında kolay hiç birsey yok hayatta emin olun.
  6. En ünlü tanım sitelerine baktım %95 ı hazır böreklik baklavalık yufka vs vs. bu biçimde bana bakılırsa bir manası kalmıyordu.
  7. Ölçümüz burada yumurta hesabı ;.
  8. Aldığı kadar un (hamur epeyce yumuşak olmayacak kulak göğsünden biraz daha sert yapıda).
  9. Tuz, mesken imali hayli sert ayva sirkesi 1,5 yemek kaşığı ek ettim.
  10. 6,5 su bardağı un götürdü, her unun farklı götürme oranları vardır, tercihim her zamanki üzere anadolu sert durum buğdayı olan hatap değirmenleri böreklik baklavalık un oldu, ne yufka açarken ne kaynar suda pişirirken asla yırtılma yapışma bozulma olmadı.
  11. Kaynayan suya 1 tatlı kaşığı tuz ve az ölçüde sıvı yağ ek ettim.
  12. Hamuru nazikçe tezgahta ikiye katlama yaparak hamurumu tarttım.
  13. 1225 gram gelen hamuru 10 eşit bezeye ayırıp üstü kapalı kap ortasında 1,5 saat beklettim.
  14. Diğer ismiyle autolyse deniyor bu hamur için gereklidir uygun bir gluten ağı ve zinciri oluşması ve glutenin açığa çıkması için gereklidir.
  15. İlk başta her bir bezeyi unlayıp.
  16. Merdane ile açabildiğim kadar açtım.
  17. Devamında oklava ile hiç un serpmeden yufkalar hoş açılıyor unlamaniza gerek yok.
  18. Açtığım yufkaları salonda bez üzerine koyup üzerlerini kapattım.
  19. Bu ortada iç harcı için osmancik mahallî tuzsuz peyniri her hafta alırım.
  20. Alınca kalın tuzu öğütücü ile peyniri tuzlayıp dolaba atarım 3-4 gun daha sonra harika tad ve lezzeti olur.
  21. İçine biraz maydanoz ek edip iç harcı hazırlandı,.
  22. Yufkaları kaynar suya attım 2-3 dk da balon üzere şişmeye başlayan yufkayı kevgir ve kepçe yardımı ile alıp diğer tencerede soğuk su içine alıp elimle yırtmadan toplayarak iki modül haline getirip suyunu sıkıp makasla kesip tepsiye yerleştirme süreci yaptım her katı yağlamanıza gerek yok aslında, 2-3 katta bir yavaşça yağlama ve orta yufkaya iç harcını döşeyip sürece devam ettim.
  23. 220° on ısıtma yapılmış fırına böreği verdim pişme mühleti 38-40 dk 210° alt üst mod (her fırın pişirme süreci farklıdır ).
  24. Fırın tepsisi yuvarlak çelik tavsiyem.
  25. Ben özgün dikdörtgen tepside pişirdim birinci yaptığım için küçük borcamda da bir tepsi daha su böreği çıktı.Saygılarımla.
Hakiki El Açması Su Böreği Tanımı Fotoğraflı Yapılışı