Gnocchi’nize Karides Scampi Tedavisi Verin

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Chai tea gibi karides scampi’nin bir yemek olduğunu söyleyebilirsiniz, bu yüzden iki kez adlandırdılar. Ama gerçekten, yanlış bir çeviriye geliyor.

İtalyanca’daki “scampi” kelimesi, langoustine benzeyen bir tür kabukluyu ifade eder – küçük bir ıstakozu andırır ve genellikle zeytinyağında sarımsak ve şarapla sotelenir. İtalya’dan gelen göçmenler 20. yüzyılın başlarında Amerika Birleşik Devletleri’ne geldiğinde, scampi yaygın olarak mevcut değildi, bu yüzden yemeği yerel karidesle yaptılar. Karides scampi doğdu.

Yani, tercüme edildiğinde, yemek “karidesli karides” dir (tıpkı chai çayının “çay çayı” anlamına gelmesi gibi). Ancak kelimeler ve ifadeler evrim geçiriyor ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki “scampi” kelimesi artık genellikle karidesin içinde pişirildiği sarımsaklı tava sosuna atıfta bulunuyor.

Bütün bunlar, var olan sayısız scampi varyasyonunun çoğunun neden hiç karides içermediğini açıklıyor. (Sana bakıyorum, tavuk, tarak ve kabak.)

Karidesleri bu scampi varyasyonunda tutuyorum ve onlar, baş döndürücü scampi soslarıyla birlikte tavayı patates gnocchi yastıklarıyla paylaşıyorlar.

Burada, rafa dayanıklı, dondurulmuş (ve çözülmüş) veya soğutulmuş herhangi bir hazır patates gnocchi kullanabilirsiniz. Kredi… The New York Times için Kate Sears. Yemek Stilisti: Hadas Smirnoff.

Gnocchi burada birkaç amaca hizmet eder. Çanağı yuvarlarlar, ona ağırlık verirler. Muhteşem tava sosunu emerek ekmek veya spagetti ihtiyacını ortadan kaldırırlar. Ve karidesler eklenmeden önce tavada kızartıldıkları için, karidesin sulu yaylılığı ile iyi giden çiğnenebilir gevrek bir doku eklerler.

Burada herhangi bir hazır patates gnocchi kullanabilirsiniz – rafa dayanıklı, dondurulmuş (ve çözülmüş) veya soğutulmuş. Ardından, biraz yağ ile tavaya atabilir ve yer yer bronzlaşana ve çoğunlukla içleri yumuşayana kadar kavurmalarına izin verebilirsiniz.

Gnocchi ve karides, sınırlı temizlik için bir tavada pişirilir. Kredi… The New York Times için Kate Sears. Yemek Stilisti: Hadas Smirnoff.

“Çoğunlukla yumuşak” diyorum çünkü hazırlanmış patates gnocchi’nin özelliği (daha yumuşak ev yapımı versiyonların aksine) merkezde her zaman biraz yoğun ve esnek olmalarıdır. Bana göre, yaylı matzo toplarına, kabarık mochi’ye ve balonlu çaydaki tapyoka incilerinin esnekliğine bayılan bir kişi, bu çok çekici ve yemeğin amacı. Hafif ve havadar, bunlar değil.

Ama eğer biraz çiğnenmeyi seviyorsanız, bu son derece lezzetli, sarımsaklı köfteler ve tereyağlı bir scampi sosunda yıkanmış etli karidesler, yemesi zevkli ve yapması basit – 30 dakikadan kısa bir sürede tek tavada bir yemek.

İki kat lezzet için işin yarısı olan bir yemek iki kez söylemeye değer, değil mi?

Yemek tarifi: Çıtır Gnocchi ile Tek Tava Karides Scampi

Okumaya devam et...