Gysi solun krizine ilişkin: “Milletvekilleri Sahra olmadan sonuç çıkarmaz”

Adanali

Member
Gregor Gysi için bu zaten bir vedaydı: 2015’te parlamento grup lideri olarak. Resim: Sol Parti, CC BY 2.0

1. Gysi solun krizine ilişkin: “Milletvekilleri Sahra olmadan sonuç çıkarmaz”

• “…o zaman bu ahlaksız bir yetki hırsızlığıdır”

• “Sahra olmadan parti kurulamaz”

• Tek sayfada okuyun
Eski parlamento grup lideri solun yaklaşan çöküşü, toplumsal sorunlar ile toplumsal cinsiyet politikaları arasındaki çatışma ve bakış açısı hakkında.

Sol Parti’nin yaklaşan dağılması, manevralara yönelik eleştiriler ve tabii ki kendi bakış açısı, Telepolis’in ilk kez tam olarak yayınladığı Gregor’la yapılan bu röportajın konularını oluşturuyor. Berliner Zeitung’dan Maximilian Beer, eski meclis grup liderine, uzun süredir katkıda bulunduğu partinin kaderinin ne olacağını sordu.

Duyuru

Röportaj ortak bir araştırma projesinin parçası Berlin gazetesi VE TelepoliWagenknecht kampına ilişkin planlara ilişkin ayrıntılı bir metin Ağustos ayında her iki medyada da yer almıştı.

Gysi geçtiğimiz günlerde Federal Meclis grubunun dış politika sözcüsü olarak görevinden vazgeçeceğini açıklamıştı; gelecekte kendisini Corona politikasının revizyonu için bir çalışma komisyonuna adamak istiyor. Röportaj Gysi’nin Berlin parlamento ofisinde gerçekleştirildi.

Sayın Gysi, bu kadar yatırım yaptığınız partiniz bölünmenin eşiğinde. Bugün Gregor Gysi’yi üzgün bir adam olarak mı hayal etmeliyiz?

Gregor Gisi: Hayır bu değil. Öncelikle partimdeki diğer krizlerde hiç üzülmedim, en fazla gergindim. İkincisi, sol benim hayatımın işi değil. Elbette, Almanya’nın yeniden birleşmesinin Federal Meclis’te SPD’nin solunda bir siyasi gücün oluşmasını mümkün kılmasından memnuniyet duyuyorum.

Ama benim görevim farklıydı: Doğu Almanya’da birliği istemeyenlerin çıkarlarını temsil etmek zorundaydım. Hiçbir şey bilmeyenler bundan yararlanacaktı. Ve bir şeye dönüşeceklerini düşünen ama sonra hayal kırıklığına uğrayanların çoğu. Ayrıca bu insanlara biyografilerini özeleştirel bir şekilde geliştirmeleri ve aynı zamanda birleşik bir Almanya’ya giden yolu bulmaları için baskı yapmak zorunda kaldım.

Başardın mı?

Gregor Gisi: Zordu ve düşündüğümden daha uzun sürdü. Ama evet başardım.

AfD Doğu’da anket sonuçlarını kutlarken bir solcu olarak bunu söylüyorsunuz. Başarınızı nasıl nitelendiriyorsunuz?

Gregor Gisi: Çünkü bu insanların çoğu artık Alman birliğine uyum sağlamış durumda. Yerlerini buldular. Ancak bu, o noktaya nasıl geldiğimizle ilgili temel memnuniyetsizlikle ilgili hiçbir şeyi değiştirmiyor.

Solun bu varoluşsal krizinin tek sorumlusu Sahra Wagenknecht mi? Partideki arkadaşlarınızın bazı açıklamalarından bunu düşünebilirsiniz.

Gregor Gisi: Ah, saçmalık. Hiçbir şey yalnızca bir kişiye bağlı değildir. Açıkçası solla yaşlılardan tamamen farklı bir ilişkiye sahip olan birçok genç parti üyesi var. İletişim çok zayıftı, bu da her iki taraftan da kaynaklanıyor. Ve son yıllarda çalışanların çıkarlarına ve kaygılarına çok az ilgi gösterildi; Bu arada öncelikle Hartz IV’ün alıcıları olan evsizler ve mültecilere odaklandık. Bütün bunlar haklı. Ancak savunuculuğun odağının işçilerde olduğunun farkına varmalıyız. Greve gitmek için sendikalardan davet almanız gerekir. Daha az hale geldi.

Bunun nedeni partinizdeki gençler mi?

Gregor Gisi: Bu hepimize bağlı. Beni özellikle rahatsız eden şey, Doğu’yu giderek ihmal etmemizdir. Bunun nedeni PDS ile WASG’nin birleşmesi ve Sol Parti’nin öncelikle Batı’da inşa edilmesi gerektiğinin düşünülmesiydi. Bremen hükümetinde olmamıza rağmen bu ancak sınırlı ölçüde başarılı oldu. Genel olarak belli bir noktaya kadar kendimizi kanıtlamış durumdayız ama bunun dezavantajları da var. Çünkü bugün kendilerini dışlanmış hisseden kişiler her şeyden önce AfD’ye oy veriyor.

Önerilen editoryal içerik

Onayınız doğrultusunda harici bir kitap önerisi (Amazon Bağlı Kuruluşları) buraya yüklenecektir.

Kitap önerilerini her zaman yükle

Kitap önerisini şimdi indirin