Ham petrol fiyatı üst sınırı: Rusya üretimi önemli ölçüde azalttı

Adanali

Member
Batı yaptırımlarına yanıt olarak Rusya, petrol üretimini önemli ölçüde azaltıyor. Uzmanlar, Moskova’nın bunu kendi gelirini artırmak için kullanabileceğine inanıyor. Sebepler bunlar.

Rus ham petrol fiyatındaki tavan ilk sonuca yol açtı: Moskova hükümeti Mart ayından itibaren petrol üretimini kısma niyetini açıkladı.

Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak Cuma günü haber ajansına yaptığı açıklamada, “Daha önce de belirtildiği gibi, tavan fiyat ilkesini doğrudan veya dolaylı olarak kullananlara petrol satmayacağız.” arayüz. Sonuç olarak, üretim Mart ayından itibaren günde 500.000 varil (bpd) azaltılacak.

Novak, “Rusya, Rus petrol ve petrol ürünleri için fiyat sınırlaması mekanizmasının piyasa ilişkilerine müdahale ve Batı’nın yıkıcı enerji politikasının devamı olduğuna inanıyor” dedi.

Şimdi soru, petrol piyasalarının tedbire nasıl tepki vereceği. Fiyatlar Cuma günü kısa bir süre için keskin bir şekilde yükseldi ancak öğleden sonra tekrar düştü. Bununla birlikte, uzun vadede, isteğe bağlı kesinti OPEC+ tarafından geçen yılın sonlarında açıklanan günde iki milyon varillik üretim kesintisini şiddetlendirirse, üretim kesintisi fiyatları artırabilir.

Petrol karteli bir Mali Hizmet raporunda görünüyor Bloomberg ayrıca artan finansman yoluyla açığı kapatmaya çalışmak konusunda isteksiz. Bunun altında Suudiler ve diğer OPEC üyeleri, 2023’ün sonuna kadar belirlenen üretim kotalarına bağlı kalacaklarını belirttiler. Küresel petrol piyasalarının büyük ölçüde dengede kalacağını varsaydılar.

Rapora göre ABD ve diğer petrol ithalatçıları defalarca OPEC ülkelerini Rusya’nın bıraktığı boşluğu doldurmaya çağırdı. Fakat bu talebi reddettiler. Petrol üreticileri, artan arzın piyasayı aşırı yükleyebileceğinden ve kazançlarını tehdit edebileceğinden korkuyordu.

Corona, Çin’in Ekonomik İyileşmesi İçin Bir Tehdit mi?

Bu tutum, Çin’in ekonomik toparlanmasına ilişkin şüpheleri yansıtıyor. OPEC temsilcileri bu nedenle Çin’deki koronavirüs vakalarının sayısının yeniden önemli ölçüde artacağından ve ekonomik toparlanmayı olumsuz etkileyeceğinden korktu. OPEC Genel Sekreteri Haitham Al-Ghais bu hafta, hastalığın küresel ekonomiyi tehdit eden bir “canavar” olduğunu söyledi.

Bazı analistler, Rusya’nın eyleminin küresel petrol piyasasını temelden değiştirebileceğini düşünüyor. İsveç bankası SEB’de kıdemli emtia analisti Bjarne Schieldrop açıkladı Bloomberg: “Rusya, petrol piyasasını alıcı pazarından satıcı pazarına dönüştürecek.” Bu, Rusya’nın petrol ihracatında vermek zorunda olduğu ve Rusya’nın gelirlerini azaltan indirimleri ortadan kaldırmalıdır.

Avrupa Birliği, diğer G7 ülkeleriyle birlikte, şu anda varil başına 60 ABD doları olan Rus ham petrolü için bir tavan fiyat belirlemişti. Bu, üçüncü ülkelere bile daha yüksek fiyatlı teslimatlara Batılı sigorta şirketleri ve nakliye şirketleri tarafından izin verilmeyebileceği anlamına gelir.

Bunun bir sonucu olarak, Ural markalı ham petrol, Kuzey Denizi’nden Brent’e rekor bir indirimle piyasalarda işlem gördü. Ocak ayında Brent petrolünün varili 80 doları aşarken, Rusya petrolünü ancak ortalama 50 dolardan satabildi.

Ancak Brent petrolün fiyatındaki düşüş Rusya’nın petrol gelirlerini daha çok etkiledi. Haziran ayından bu yana, fiyat varil başına yaklaşık 40 dolar düştü. Ancak Ural yağındaki indirim de genişledi.

Bununla birlikte, Rusya’daki petrol üretimi genel olarak sabit kaldı. Nisan ayında günde 10,05 milyon varile düştü, 2022’nin sonunda günde 10,9 milyon varile yükseldi ve tavan fiyat ve yaptırımlara rağmen bu seviyede kaldı.
(Bernd Müller)

Önerilen editoryal içerik

İzninizle, harici bir kitaptan (Amazon İştirakleri) bir öneri buraya yüklenecektir.

Kitap önerilerini her zaman yükle

Kitap önerisini şimdi yükleyin