Hoşçakal Yeni Zelanda, Merhaba Dünya

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Musket Room’u NoLIta’da Yeni Zelanda mutfağının yalnız bir ileri karakolu yapan şef Matt Lambert’in Şubat 2020’de Mary Attea’nın yerini aldığı haberi ülkede tam olarak yankılanmadı. En azından ben duymadım. Ardından, motor birkaç hafta sonra restoran ekonomisinden düştü ve mutfak liderliğindeki değişiklikler gibi ayrıntılar daha da az acil görünüyordu.

Birkaç ay önce, nihayet Bayan Attea’nın yeni görevinden haber aldım ve Musket Room’a yanaştım. Manhattan’ın göbeğinde, hakkında hiçbir şey bilmeden çok iyi bir restoranın en yüksek seviyelerde çalıştığını öğrenmeye en çok yaklaştığım andı. Bunun gibi restoranlar hakkında bilgi sahibi olmak aşağı yukarı benim işim olduğu için tüm suçu Covid’e atıp yoluma devam etmek istiyorum.

Beni etkileyen ilk şey, pandemi sırasında paket servisle uğraşan Bayan Attea’nın (uh-TEA-uh olarak telaffuz edilir), lüks bir şekilde ayrıntılı bir yemek tasarlama tarzına geri dönmesiydi. Yeni kayıt dışılığa uyacak şekilde sesi azalmış gibi görünüyor. Hulu’da “Pam & Tommy”yi izlemek için kanepeye çökerken pantolonunu bırakan ve kağıt kutulardan akşam yemeği yiyen insanlar için yemek yapmıyor.

Musket Room, ilk pandemi kapanmasından haftalar önce Mary Attea’yı yeni şefi olarak adlandırdı. Kredi… The New York Times için Karsten Moran

Onun hamachi crudo’sunu aldığınızda, eskiden parlak turuncu salata sosu havuzuna karışan fıstık püresi noktalarıyla bulaşmış olan greyfurtun köpüklü loblarından taze nane parçalarını ayırmak istemezsiniz. bir tarafı zar zor kömürleşmiş hamachi dilimleriyle çevrili. Bir sandalyede dimdik oturmak, elinde çatalla oturmak istiyorsun. Tüm güzel aranjmanı, saka kuşu yuvası gibi temiz, yemeğin öne çıkan özelliklerini gösterecek olan Musket Room’un sunucularından biri tarafından önünüze koymak istiyorsunuz. Bunu, katılaşmış hamachi ve narenciye salata sosu hakkında konuşurken herkesin yapabileceği kadar gösterişsizce yapıyorlar.

Tüfek Odası’nda normal bir alakart menü ve her biri 98$’a bir vegan ve bir değil iki tadım menüsü vardır. Yine de bu yer, Saga, 63 Clinton ve One White Street gibi son zamanlarda şehre gelen tadım menüsü odalarından çok daha gevşek ve neşeli. (New York’ta tatma-menü hizmetinin varsayılan modu olarak sert bir neşeyi yaratan Eleven Madison Park’ın etkisi olmalı.)

Bardan çok sayıda Musket Room’un enerjisi yayılır, uzun, cilalı mahallenin uğrak yeri haline gelen canlı kenarlı ahşap levha. Hiç şüphe yok ki, işletme sahibi Jennifer Vitagliano’nun, iyi bir restoran barının motoru olan spontane bağlantıları ortadan kaldırmanın kesin bir yolu olan, yemek yiyenler için barda oturma yeri ayırma gibi can sıkıcı bir politika benimsememesi yardımcı oluyor. Bir kırıntı sipariş etmeden bazı ezoterik kokteyller (şeri, vermut ve hala dalında bektaşi üzümü turşusu ile süslenmiş Cardamaro) veya daha fazla ezoterik şarap (Piedmont timorasso ve Rotgut adlı bir Alman kırmızısı bardağa dökülür) içmekte özgürsünüz. yemek. Arkada, önde kurulan atmosferi taşıyan başka bir oda var, biraz giyinmeye çalışan ve yarı yolda duran bir taverna gibi bir şey.

Canlı kenarlı ahşaptan uzun bir tahta olan bar, bir mahalle uğrak yeridir. Kredi… The New York Times için Karsten Moran

Mary Attea adını ilk olarak Anita Lo’nun şu anda kapalı olan restoranı Annisa’yı incelerken duydum. Birkaç ayrıntıyı teyit etmek için telefonda konuştuğumuzda, Bayan Lo, bir tarifin, onu babasından alan aşçıbaşı Bayan Attea’dan geldiğini bildiğimden emin oldu. Sığır eti tartarı deniyordu ve aslında bir Levanten içli köfteydi, elle doğranmış, bulgur ve beyaz soğanla karıştırılmış ve tarçınla o kadar basit ve kendinden emin bir şekilde baharatlanmış ki şimdi tadabiliyorum.

Ms. Attea’nın babası tarifi, ailesinin doğduğu Lübnan’dan almış. Tofu-susam sosu gibi birkaç lezzetli süsle, Annisa’nın ilham almak için neşeyle dünyayı dolaşan menüsünde tam evindeydi. Musket Room’da, Bayan Attea, kendisine uygun olduğunda benzer bir sınır atlamalı yaklaşımı benimsiyor.

Hiçbir bölge, Doğu Asya’nın Bayan Lo için yaptığı gibi ana üssü olarak hizmet etmiyor gibi görünüyor. Füme midye, jamón Ibérico ve zeytinyağında pişirilmiş patates salatasının etrafına serpilen safran kokulu aioli’de İspanya’nın yankısı var. Doğu Avrupa, tatlı ve dumanlı ızgara caraflex lahana, toz kimyon tohumu ile tozlanmış ve ekşi mayalı bir konsomme içinde servis edilen tatlı ve dumanlı kama ilham veriyor gibi görünüyor – akla kvası getirebilecek bir ekmek suyu.

Orta Doğu gelir ve gider. Bu, iki etli ördek göğsü diliminin etrafına dizilmiş labnenin üzerine serpilmiş za’atar; başka bir baharat karışımı, baharat, püre ve salamura kabakların yanında kırmızı parça ızgara Duroc domuz eti.

İspanya, füme midye ve safran aioli ile jamón Ibérico tarafından çağrılır. Kredi… The New York Times için Karsten Moran

Fransa’nın tatları veya teknikleri ya da her ikisi de genellikle arka planda gizlenir. Mevcut tatma menülerinden biri, mis kokulu bir rendelenmiş siyah trüf parçasının altında, taze kekik ile aromatik, şehvetli bir şekilde pürüzsüz sunchoke velouté içerir; Gabriel Kreuther Restaurant’ta yersiz olmazdı.

Bayan Attea tereyağı ile ne yapacağını biliyor – mükemmel, softball boyutunda bir sıcak ekşi hamur somunuyla servis yapmak için hamsi ile dövüyor ya da kızarmış fındık ve küçük, sulu küçük, sulu tatlı ekmeklerin üzerine kaşıkla kızartıyor. misket üzümü.

Pasta şefi Camari Mick’ten gelen tatlılar, pişirmenin geri kalanına karmaşıklık ve zarafetlerinde bir inç bile vermiyor. Kubbeden çok kruvasanı andıran ve içi karlı beyaz-çikolatalı mus ile doldurulmuş, elden geçirilmiş Mont Blanc’a hayran kaldım; tatlı kestane kreması, küp küp adaçayı keki ve bir kepçe adaçayı dondurmasıyla karşı karşıya.

Dünyanın Bayan Attea’nın keşfetmediği bir köşesi Yeni Zelanda. Musket Room’un kurucu şefi Bay Lambert’in evidir; menüsünün çoğu için ilham kaynağı; ve pandemi sırasında yeniden yerleştiği yer. Muhtemelen onu kendi haline bırakmak akıllıcadır. Elizabeth Sokağı tarihindeki en iyi ikinci Yeni Zelanda yemeğini pişirmek çok az zafer olurdu.

Takip edin NYT Food Twitter’da ve NYT Cooking on Instagram , Facebook , YouTube ve Pinterest . NYT Cooking’den tarif önerileri, pişirme ipuçları ve alışveriş tavsiyeleri ile düzenli güncellemeler alın .

Okumaya devam et...