İçinizi Isıtacak Üç Restoratif Tarif

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Daha sıcak iklimlerden New York’a taşınan birçok insan gibi, New York kışlarına hem fiziksel hem de zihinsel olarak uyum sağlamanın her zaman biraz zaman aldığını görüyorum. Sabahları mutfak zemininin soğuduğunu ya da pencerelerden havanın sızdığını hissettiğimde, yemeklerimi değiştirmeye başlamanın zamanının geldiğini biliyorum.

Her yıl kendimi neredeyse içgüdüsel olarak aynı yemekleri yaparken buluyorum: basit malzemelerden yapılmış ve minimum hazırlık gerektiren et suları, çorbalar ve çaylar. Beni yeniledikleri ve besledikleri için onlara onarıcı diyorum.

Kronik bir hastalıkla yaşıyorum ve çoğu kişi gibi, özellikle soğuk algınlığı, nezle ve diğer rahatsızlıkların her yerde göründüğü kış aylarında, ne ve nasıl yediğime özellikle dikkat ediyorum. Diyetimde yaptığım ayarlamalar, deneme yanılma yoluyla ve annemin bana aktardığı bilgilerle şekilleniyor.

Gıda bilimcisi ve beslenme uzmanı olan annem, ailemizin yediği her şeye besin açısından zengin elementleri gizlice sokmaya çalışırdı ve çok kaliteli malzemeler bulmakta olağanüstü bir hüner sahibiydi. Büyüdüğüm Nijerya, Lagos’a son seyahatim Ocak 2020’deydi ve onunla eczane pazarlarına yaptığım ziyaretler benimle kaldı. ìyá èléwé ọmọ ile, hepsi de baharatlar, otlar, kökler ve satılık yeşillikler ve bunların tıbbi özellikleri hakkında çok derin bilgiye sahip olan eczacılarla yaptığı konuşmalar beni çok etkiledi. Dünyanın ne kadar sağladığının ve cömertliğinin nasıl eski haline getirip yükseltebileceğinin bir hatırlatıcısıydı.

Bu basit, yatıştırıcı zencefil-zerdeçal kemik suyu, zaten elinizde olan kemik suyunu güçlendirir. Kredi. . . The New York Times için Kelly Marshall. Yemek Stilisti: Roscoe Betsill. Pervane Stilisti: Maeve Sheridan.

Bu pazar ziyaretleri, kış mutfağımda en belirgin olan bir şey olan rutinimi geliştirmeye devam etmem için bana ilham verdi. Kilerim ve buzdolabım bir dizi et suyu, infüzyon, tonik ve tentürle dolu. Ancak her zaman güvendiğim ve geri döndüğüm, yılın herhangi bir zamanında hemen hemen her yerden bulabileceğim malzemelerle yapılan birkaç tarif var.

Lagos’ta, gür, yeşil limon otu çalıları, sarı limon otu saplarının çimenli kız kardeşleri yerel olarak büyür. Ateşi düşürmeye yardımcı olma ünlerinden dolayı genellikle “ateş otu” olarak anılırlar ve bu malzemeyi bulabildiğimde bir narenciye tonikinde kullanırım. Ama burada Brooklyn’de olamadığımda, limon, limon, portakal ve taze zencefil kökü çayı demlemek için limon otu saplarını değiştiriyorum. Toniği soğumaya bıraktım ve buzdolabında sakladım ve ihtiyacım olduğunda bir ölçek toniği bir ölçek sıcak suya, tatlılık için biraz bal gezdirdim.

Sonra, kanepede kıvrılarak içildiği kadar, hareket halindeyken de tüketilen, yeşillikli zencefilli zerdeçallı kemik suyum var. Ev yapımı veya mağazadan satın alınan herhangi bir et suyu yapacaktır. Bir sebze stoğu bile işe yarar. Kaynayınca rendelenmiş zencefil ve sarımsak, limon veya misket limonu suyu ve bir tutam zerdeçal eklenir, demlenir ve süzülür. Bunu sık sık küçük kızımla yavaş yavaş park yürüyüşlerinde veya soğuğa karşı beni nemli ve sıcak tutmak için hızlı yürüyüşlerde yanıma alırım. Bir işe gidip gelirken buna uzandığım ve aniden güneş ışığı içiyormuş gibi hissettiğim zamanlar oluyor. (Bununla birlikte, et suyunun sarımsak ve zerdeçal esansları, yeniden kullanılabilir kabınızı genellikle “baharatlayacaktır”, bu nedenle bir kap seçerken dikkatli olun.)

İpek tofu, kavanozda kırmızı köri ezmesi üzerine yapılan bu et suyunun lezzetlerini emer. Kredi. . . The New York Times için Kelly Marshall. Yemek Stilisti: Roscoe Betsill. Pervane Stilisti: Maeve Sheridan.

Çorbalar özellikle ayağa kalkmama yardımcı olması açısından önemlidir. Ve nekahat dönemindeki herkesin bildiği gibi, basit hazırlıklar tercih edilir. Bu hindistancevizi kırmızı köri çorbası, ipeksi tofu ve kiraz domatesleri içerir. Domatesler konserve veya taze olabilir ve bütün olarak bırakılabilir: Et suyunda demlendiğinde dolgunlaşırlar ve küçük lezzet patlamaları haline gelirler. C vitamini kaynağı olan biraz limon suyu biraz parlaklık katar.

Bu üç onarıcı da başkalarıyla paylaşmak için harikadır ve iyileşmekte olan herkese kolayca getirilebilir – gri günler için biraz sıcaklık ve parlaklık.

Tarifler: Zencefil-Zerdeçallı Yeşillikli Kemik Suyu | Narenciye ve Bitki Toniği | Silken Tofu ve Otlar ile Brothy Thai Köri

Takip et NYT Gıda Twitter’da ve NYT Instagram’da Yemek Pişirme , Facebook , YouTube ve Pinterest . Tarif önerileri, pişirme ipuçları ve alışveriş tavsiyeleri ile NYT Cooking’den düzenli güncellemeler alın .

Okumaya devam et...