İki Restoran Eleştirmeni, İç Mekan Yemeklerine İki Bakış Açısı

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Omicron varyantı Amerika Birleşik Devletleri’nde artarken, Covid vakaları tüm zamanların en yüksek seviyesinde. Ancak 2020 baharından farklı olarak, restoranlar büyük ölçüde açık kalıyor (artan sayıda istisna dışında). Restoran eleştirmenlerimiz Pete Wells ve Tejal Rao, sırasıyla New York ve Los Angeles’ta yaşıyor. Her iki şehirde de restoran çalışanlarının ve içeride yemek yiyenlerin aşılarının eksiksiz olması gerekiyor. İki eleştirmen, içeride yemek yeme konusundaki rahatlık düzeyleri ve şehirlerinde gördükleri farklılıklar veya benzerlikler hakkında sohbet etti.

PETE KUYULARI Duyduğuma göre bu hafta ikimiz de restoranlarda yemek yemiyoruz.

TEJAL RAOAşı kartımı göstererek yemek odasındaki son yemeğimi hatırlamaya çalışıyorum. Noel’den hemen önce iptal ettiğim son rezervasyonu kesinlikle hatırlıyorum. Bunu gerçekten sabırsızlıkla bekliyordum ama mekanın dışarıda yemek yeme imkanı yoktu ve ben de ailemi ziyaret etmek üzereydim. Ve Instagram’da takip ettiğim restoranların çoğu enfeksiyon bildiriyordu. Düşündüm: İşte bu. Bu ayın başlarında Los Angeles suşi hakkındaki hikayemden beri bir restorana girmedim; Paket servisi veya açık havada yemek yemeye devam ediyorum.

KUYULARİki pazar önce akşam yemeğine çıktım. Covid bilinci yüksek bir grup insanla birlikteydim, bu yüzden anlaşma dışarıda yemek zorundaydık ve yemekten hemen önce test yapmamız gerekiyordu. O yurtlardan birinde yemek yedik, bu yüzden muhtemelen yan masadaki yabancılardan mikrop kapmayacaktık. Ama öte yandan, herhangi birimiz hasta olsaydık, hepimiz oradan yüksek dozda virüsle çıkarız. İki gün sonra oğullarım okuldan hızlı testler ile eve geldi ve hemen birinin testi pozitif çıktı! Dışarıda yemek yememe bir son verdi. Ne kadar süre evde kalacağımdan emin değilim ama semptomlarından kurtulduktan sonra beş gün beklemem gerektiğine inanıyorum.

RAONew York’ta ne kadar süre kapalı mekanda yemek yemekten kaçınacağınızı düşünüyorsunuz? Şu anda vaka sayılarına ve Los Angeles’ta zirveyi tahmin eden insanlara bakıyorum ve bunu söylemek gerçekten zor.

KUYULARBrooklyn’de herhangi bir yöne 10 dakika yürüyebilir ve ücretsiz bir test sitesine gelebilirim. Sırada beklemem gerekebilir – Tamam, kesinlikle sırada beklemem gerekecek – ama hızlı bir test ve P. C. R. testi alabilirim. L.A.’de bu sizin için uygun mu?

RAOEvet, Walgreens’deki bir arabadan geçiş test sitesi, bazı kütüphaneler ve bazı toplum klinikleri de dahil olmak üzere çevremde birkaç nokta var. Ama yürünemezler. Bir arabanız yoksa, şehrin çoğu yerinde bir otobüse, trene veya bunların bir kombinasyonuna binmeniz gerekir; bu, olumlu olabileceğinizi düşünüyorsanız elbette ideal değildir.

KUYULAR Hepimizin bu Omicron dalgası sırasında testler hakkında endişelenmeye başlaması ilginç çünkü pandemi hakkında dinlediğim uzmanlar pandemi için sadece birkaç ay test yapmaktan bahsediyorlardı. Buradaki fikir, testlerin maskeler, mesafe koyma vb. ile birlikte karışımın bir parçası olması gerektiğiydi. Ancak testler geçen aya kadar gerçekten büyük bir şekilde resme girmedi ve aniden çoğumuz bunu yapmaya çalışıyoruz. Aslında bunu uzun zaman önce anti-Covid hileleri çantamızda bulundurmamız gerektiğinde test edildi. Ve restoran çalışanları test yapıyorlar, ancak sadece bir test kaynağı almak ve onlar için ödeme yapmak için büyük sorunlar yaşıyorlar.

Maske ve aşı düzenlemelerine rağmen, Omicron varyantının Los Angeles’ta Covid vakaları ve hastaneye yatışları artıyor. Kredi. . . Damian Dovarganes/Associated Press

RAO Çok sinir bozucu. Restoran çalışanı olsaydım, her gün test yapmak ve tüm ekibimin günlük olarak test etmesini isterdim ve bu güvenlik seviyesi çok fazla istenmeyecek gibi görünüyor, ancak şu anda imkansız görünüyor.

KUYULAR Evet, katılıyorum ve özellikle sinir bozucu çünkü virüs kıyılarımıza ulaşalı neredeyse iki yıl oldu. İkisi de lisede olan iki çocuğum var ve bu hafta ikisi de hızlı testlerle eve gönderildi. Bu harika, ama zaten aylardır devam ediyor olsaydı daha büyük olurdu. Testlerin sağlanamaması, çok sayıda testin yapılması ve çok yakın zamana kadar testin öneminin vurgulanmaması sadece çıldırtıcı. Çünkü Mart 2020’den farklı olarak, hazırlanmak için çok zamanımız oldu.

RAO Aslında utanç verici. Kenar çubuğu, ancak bu varyantın semptomları daha hafif olarak rapor edildiğinden (ki bu, hafif olduğu anlamına gelmez, mutlaka) Önceki dalgada dikkatli olan birçok insan şimdi daha az dikkatli hissediyor, ancak kaybetmekten korkuyorum diğer şeylerin yanı sıra tekrar koku alma duyum.

KUYULAR Hayır, tekrar hastalanmanı istemiyoruz! Bu arada burnun nasıl?

RAO Ah, biliyorsun. Duyarlı! Korkmuş! Yorgun! Hayır, bu iyi. Teşekkürler. Kokumu tamamen geri aldım, ancak ne yazık ki bu, hastalanırsanız tekrar tekrar yaşayabileceğiniz bir semptom ve daha önce bir kez geri geldi diye tekrar geri döneceğinin garantisi yok.

KUYULAR Kimsenin ne olacağı hakkında hiçbir fikri yok, değil mi?

RAO Kesinlikle istemiyorum. Daha önce olduğu kadar umutsuz, endişeli hissetmiyorum, çünkü restoran çalışanlarının yeni şeyler yapmanın yollarını nasıl bulduklarını veya marjlarda yeni işler kurduklarını gördüm ve keşke yapmasalardı. için, ama yapıyorlar.

KUYULAR Restoran çalışanlarının tiyatroculara benzediğini söyleyip duruyorum — gösteri ne olursa olsun devam ediyor. Kafatasımdan fırlayan virüs parçacıklarıyla etrafta dolaşmadığımdan oldukça emin olur olmaz, tekrar gözden geçirme yemekleri yapmaya başlayacağım.

RAO Pek çok pandemi için düzenli bir inceleme programında olmanız benim için çok etkileyici. Kısmen seninle konuşmak istedim çünkü neler olduğu veya ne yapmam gerektiği hakkında hiçbir fikrim yokmuş gibi hissediyorum! Her şey günden güne değişiyor ve hatta benim kendi risk değerlendirmem bile günden güne değişecek.

KUYULAR Evet, restoran eleştirmenleri için hükümet rehberliği kıttı!

RAO LOL

KUYULAR Birçok restoran çalışanı ne yapmaları gerektiğinden bile emin değiller: Bir maruziyetten sonra veya pozitif bir testten vb. sonra ne kadar süre tecrit etmeleri gerekiyor? Sanırım çoğumuz aşılarla birlikte oyunun bittiğine dair kendinden çok emin hissediyorduk ve şimdi kendi kalıplarıyla başka bir dalganın ortasında olduğumuza göre, ne yapacağımızı bilmek gerçekten zor.

Sınırsız test kaynağım olsa da, muhtemelen her gün test yapardım.

RAO Geçen gün bir şefle telefonda konuşuyordum ve bana şu anda restoranlara gitmeyeceğini söyledi. Ama etrafta dolaşırken veya paket servisi alırken, birçok veranda ve yemek odaları dolu görünüyor.

Koronavirüs Pandemisi: Bilinmesi Gereken Temel Şeyler

<saat/>

Kart 1 / 4

Omicron dalgalanması. Vaka sayıları ve hastaneye yatışlar rekor seviyelere ulaştıkça, ABD’nin bazı bölgelerinde enfeksiyon oranlarının düştüğüne dair raporlar iyi haberlerin ipuçlarını verdi. Ancak yetkililer, Omicron vakalarının ulusal düzeyde henüz zirveye ulaşmadığı ve varyantın pandemiyi sona erdirmek için yeterli doğal bağışıklığa yol açacağının garantisi olmadığı konusunda uyardı.

ABD Covid yanıtı. Amerikalılar, 19 Ocak’tan itibaren federal hükümetten çevrimiçi olarak ücretsiz hızlı testler sipariş edebilecek. anket.

Dünya çapında. Pekin’in ilk Omicron vakasını bildirmesinden iki günden kısa bir süre sonra Çin, Çin halkına Olimpiyat biletleri satışını durduracağını duyurdu. Bir aydan kısa bir süre sonra başlayacak olan 2022 Kış Oyunları için yabancıların bilet alması zaten yasaktı.

Güvende kalmak. Covid’i yaymak konusunda endişeli misiniz? Ne zaman test edileceği, hangi maskenin seçileceği ve evde virüs testlerinin nasıl kullanılacağıyla ilgili bazı temel yönergeleri izleyerek kendinizi ve başkalarını güvende tutun. Koronavirüs için pozitif test ederseniz yapmanız gerekenler.

KUYULAR Oradaki tüm restoranlar indirimli tarifelerde mi? Burada kimse saat 10’dan sonra açık kalmıyor. m. , Keith McNally hariç. Yani masaları eskisi gibi çevirmiyorlar. Bu, gerçekte olduğundan daha yoğun göründüğünü söylemek için.

RAO Evet, bu iyi bir nokta. Şu anda daha az personelin çalıştığı birçok yer de daha kısa programlara sahip.

Los Angeles County Halk Sağlığı Departmanı, yemek yiyenlerin kapalı mekanda yemek için tam aşı kanıtı göstermelerini şart koşuyor. Kredi. . . Damian Dovarganes/Associated Press

KUYULAR Fark ettiğim bir şey şu ki, kalabalığın neredeyse tamamı artık genç insanlar. Kural olarak, daha yaşlı akşam yemekleri geri gelmekte o kadar rahat görünmüyor. Gerçi bu kuralın istisnaları olan gururlu arkadaşlarım var.

Biliyorsunuz, bir dakika önce risk değerlendirmenizin her gün değiştiğini söylediniz ve bu genel olarak çok ilginç bulduğum bir şey. Hepimizin farklı risk toleransları var ve hepimizin neyin riskli olduğu konusunda farklı fikirleri var ve bunun etrafımızda nasıl oynandığını görüyorsunuz. Bunu kesinlikle okullarda görürsünüz, bazı ebeveynler çocuklarını evde isterken diğerleri onları sınıfta ister ve çoğu en iyi yolun ne olduğundan tamamen emin değildir. Ama bir restoranda yemek yemek için birkaç kişiyi toplamaya çalışırken bile görüyorum. Yaşlı bir ebeveynin yanında çok zaman geçiren herkes genellikle oldukça temkinlidir ve bu mevcut dalga sırasında daha da temkinlidir. Ve eskiden, her gece farklı insanlarla yakın mesafeden, bazen yüksek sesle konuştuğumuz garip işlerimiz var. Ve bunu şimdi yapmak, eskiden yaptığımız gibi, biraz sorumsuzluk olurdu.

RAO Tek tabaktan yemek paylaşmak! Masadan çatal uzatıyor!

KUYULAR İlk kapanmadan önceki son öğünlerimden biri Flushing’de bir güveç yerindeydi. Tencere gerçekten çok sıcak olsa da, muhtemelen masadaki tüm mikropları öldürüyorsundur. (Havada değil ama!)

RAO Şimdilik planım, paket servisi sipariş etmeye devam etmek ve önümüzdeki birkaç hafta içinde olması gereken Omicron dalgası burada gerçekten düzleşmeye başlayana kadar kapalı mekan yemeklerinden uzak durmak. O noktada, tekrar düşüneceğim.

Takip et NYT Gıda Twitter’da ve NYT Instagram’da Yemek Pişirme , Facebook , YouTube ve Pinterest . Tarif önerileri, pişirme ipuçları ve alışveriş tavsiyeleri ile NYT Cooking’den düzenli güncellemeler alın .

Okumaya devam et...