İnsani felaket: Gazze kaos içinde, BM insani yardım kuruluşu saldırı altında

Adanali

Member

1. İnsani felaket: Gazze kaos içinde, BM insani yardım kuruluşu saldırı altında

• UNRWA bir cankurtaran halatı

• Sağlık tesislerine yönelik saldırıların eşi benzeri yok

• Tek sayfada okuyun
UNRWA Gazze'de sağlık hizmetleri için mücadele ediyor. Derhal ateşkese ihtiyaç var. Lancet dergisi küresel desteğe ihtiyaç olduğunu söylüyor.

Cumartesi günü Telepolis, ABD'li gazeteci Chris Hedges'in Gazze'deki mevcut duruma ilişkin bir metnini yayınladı. Çevirdiğim makalede Hedges, Gazze'de olası bir İsrail soykırımının son aşamasının insan kaynaklı bir kıtlık felaketiyle başlamış olabileceği yönündeki korkularını dile getiriyor.

Duyuru

İsrail, Orta Doğu'daki 5,9 milyon Filistinli mülteciye klinik, okul, gıda ve sağlık hizmetleri sağlayan UNRWA'nın faaliyetlerini sona erdirme kararı almış görünüyor. Bu uzun zamandır İsrail'in hedefiydi.

Bunun nedeni, İsrail'in UNRWA'ya yönelik, toplam 13.000 çalışandan on ikisinin (!), 7 Ekim'de İsrail'deki saldırıları gerçekleştiren İslamcı milis üyeleriyle bağlantısı olduğu yönündeki kanıtlanmamış suçlamalarıdır. Yaklaşık 1.200 İsrailli öldürüldü ve 240 rehine alındı.

Hedges, bu suçlamaların artık amacına ulaştığını, çünkü aralarında ABD, İngiltere ve Almanya'nın da bulunduğu 16 büyük bağışçı ülkenin BM insani yardım kuruluşuna verdikleri mali desteği sona erdirmeye ikna edildiğini söyledi. Gazze'deki Filistinlilerin neredeyse tamamı bu yardıma muhtaç durumda.

Büyük donör ülkelerden gelen mali desteğin kesilmesi, UNRWA'nın birkaç hafta içinde artık çalışmaya devam edemeyeceği anlamına gelecektir.

13 Şubat 2024'te, İngiliz tıp dergisi The Lancet Gaza in felakette, BM insani yardım kuruluşu personelinin “UNRWA ön saflarda: Gazze'de felaket sırasında sağlık hizmetlerini yönetmek” başlıklı bir makalesi yayınlandı.

Bu raporda personel, BM yardım kuruluşunun şu anda Gazze'de sağlık hizmeti sağlama konusunda karşılaştığı zorlukları anlatıyor. Almancaya çevirdiğim bu yazıyı aşağıda aktaracağım.

Gazze Şeridi'ndeki insani durum felakettir

30 Ocak 2024 itibarıyla Gazze'de tahminen 1,7 milyon insan (nüfusun %75'inden fazlası) çoğu kez birden çok kez yerinden edildi. Aileler güvenlik arayışı nedeniyle birkaç kez taşınmak zorunda kaldı. 7 Ocak 2024 itibarıyla çoğu enkaz altında olmak üzere en az 26.901 Filistinli öldürüldü, 65.949'u yaralandı ve 7.780'i kayıp oldu.

Hayat kurtaran sağlık hizmetlerine erişim ciddi şekilde sınırlıdır. Elektrik, yakıt, su ve ilaçlar çok kısıtlı veya artık mevcut değil.

Önerilen editoryal içerik

Onayınız doğrultusunda harici bir kitap önerisi (Amazon Bağlı Kuruluşları) buraya yüklenecektir.

Kitap önerilerini her zaman yükle

Kitap önerisini şimdi indirin