İşler Zorda: Bağışlar Yanlış Ceplere Geldiğinde

Adanali

Member
Türk Kızılayı’nın (Kızılay) deprem bölgesindeki rolü tartışmalıdır. Grafik: ANF/Telepolis

Krize rağmen bağış yapma isteği rekor seviyeye ulaştı. Tüm kuruluşlar saygın değildir. Alman Kızılhaçı, Türk Kızılayı’nın milyon dolarlık işine sahip çıktı

Ukrayna’da savaşın başlamasından bu yana Almanya’da bağış yapma isteği fırladı: enerji krizine ve enflasyona rağmen 2022’de her zamankinden daha fazla bağış yapıldı. Bu, Alman Ekonomik Araştırma Enstitüsü’nün (DIW Berlin) yıl sonunda yaptığı bir değerlendirmenin sonucuydu. Ancak, odak noktası açık bir şekilde Ukrayna idi: dünyanın diğer bölgelerinde ihtiyaç sahipleri için ortaya atılan girişimler bazı durumlarda kayıpları kabul etmek zorunda kaldı.

6 Şubat depremi felaketi, bakışlarımızı bir kez daha Türkiye ve Suriye’ye çevirdi – ancak burada – diğer birçok durumda olduğu gibi – birçok saygın kuruluş bağış toplamaya başlıyor.

Alman Merkezi Sosyal Sorunlar Enstitüsü’nün (DZI) bağış mührü, paralarının öncelikle tam zamanlı memurlara veya reklam ajanslarına fayda sağlamasını istemeyen kişiler için bir rehber niteliğindedir. Ev sahibi kuruluşlar için önemli bir gereklilik: reklam ve yönetim maliyetleri, toplam yıllık giderlerin en fazla yüzde 30’unu oluşturur. Kalite mührünün verilmesi için her yıl toplam yedi standart kontrol edilmektedir.

Daha küçük kuruluşlar veya ağırlıklı olarak Almanya’da faaliyet göstermeyen kuruluşlar bunu gösteremezlerse, bu onların otomatik olarak yozlaşmış oldukları anlamına gelmez. Bazıları denizaşırı bağış mührü kuruluşlarıyla çalışıyor. Bu gibi durumlarda, bu kuruluşların olumlu listesine bir bakış, çevrimiçi bir arama ile tamamlanabilir.

Alman Kızılhaçı (DRK) da fok bağışçı kuruluşlarının pozitif listesinde yer alıyor. Ancak deprem bölgesindeki kardeş kuruluşlarından biri şu anda kötü haber yapıyor: Türk Kızılayı.

Gazeteci Murat Ağırel geçtiğimiz günlerde gazetede yer almıştı. Cumhuriyet, 2050’den fazla çadırın insani yardım kuruluşu Ahbap’a yaklaşık 2,3 milyon avroya satıldığı bildirildi. Türk Kızılayı (Kızılay) bu konuda şiddetli protestolar topladı. Ancak Alman Kızıl Haçı kardeş şirketini savundu ve böylece kendi güvenilirliğini riske attı.

Rock müzisyeni Haluk Levent’in kurduğu yardım kuruluşu Ahbap, Fox TV’ye yaptığı açıklamada, deprem bölgesindeki insanlara sıcak yemek ulaştırabilmek için market alışverişi de yapmak zorunda kaldıklarını söyledi: “Kızılay’dan fasulye aldık.” Ağırel, “Türkiye’nin en büyük hayır kurumu Kızılay, depremden 3 gün sonra yalvarınca çadırları ihtiyaç sahiplerine bedava vermek yerine satıyordu.”

Ahbap Genel Başkanı Haluk Levent, anlaşmaya karışan yardım kuruluşuna yönelik eleştirileri reddederek, “Ankara Eczacılar Odası da Türk Kızılayı’ndan çadır aldı. Peki biz niye eşya, afet garnizonu ve garnizonu almayayalım?” Acil Durum Yönetimi orada ekipman satın alıyor”.

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, ilk olarak Twitter hesabından ‘Kızılay Cadir’in çadırları ürettiğini ve çadırları ‘maliyet fiyatına’ Ahbap’a sunduğunu söyledi.

Muhalefet siyasileri daha sonra Kınık’ın istifasını istedi. Kınık’a en büyük destek Türk Kızılayı’na yönelik eleştirileri “dürüst ve alçakça” olarak nitelendiren ve kendisiyle 27 Şubat’ta fotoğraf çekimi ayarlayan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, aşırı sağcı MHP lideri Devlet Bahçeli ve Kınık’tan moloz dağların önünde geldi. Adıyaman.

Alman Kızılhaçı kardeş örgütünü savunuyor

DRC, eleştirilen Kızılay’ı da bir kenara atarak, Kızılay’ın iki ayrı birimi olduğunu söyledi: bir insani yardım bölümü ve insani yardım çalışmalarını finanse etmeye adanmış bir sosyal girişim. Daha sonra Türk Kızılayı şirketi Kızılay’ın insani yardımları için çadır üretiyor.

Ama kendi insani yardım bölgesinin deprem bölgesindeki çadırlarını bedavaya kullanıp diğer STK’lara satıp – sonra da geliri Hilal’e insani yardıma yatırmak için kullanmıyor mu? DRK başkanı Gerda Hasselfeldt, DRK’nin aceleci açıklamayla bir kötülük yaptığını biliyor muydu? Bu uygulamanın Kızılay’da duyulmasından kısa bir süre sonra Kızılay Başkanı Kınık, DRK’nın gerekçesi ortaya çıkmadan önce attığı tweet’te şunları söyledi:

“Arkadaşlarımı eleştirdiğimi öğrendiğimde Ahbap’a 2050 çadır satıldığını bilmiyordum”

Ahbap’ın kurucusu Levent, devletin afet yönetim kurumu Afad’ın da Türk Kızılayı’ndan çadır satın aldığını açıklarken, geçen hafta DRK şunları söyledi:

Bugüne kadar Türk Kızılayı tarafından ilgili kuruma 54.000’den fazla çadır bağışlanmış; Depremin hemen ardından Türk Kızılayı elindeki çadırların tamamını Afad’a bağışladı.

Bağışlanan çadırlar, Türk Kızılayı’nın envanterinin yanı sıra Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC), kardeş dernekler ve diğer ortakların bağışlarından gelmektedir.

Türk Kızılayı Çadır Satış Raporlama Beyanı, DRC, 28 Şubat 2023
Nihayetinde, bu tür aceleci gerekçeler, DRK’nın itibarına ve güvenilirliğine zarar verir. Bu partizan açıklamanın ardından DRK’ya yapılan bağış miktarının düşmesi şaşırtıcı olmaz. Çünkü açıklama, AKP ve Erdoğan çetesinin şaibeli bir şebekesinin parçası olan bir örgütü koruyor.

Kızılay ve AKP şebekesinin dolandırıcılığı

2016 darbe girişiminin ardından Türk Kızılayı’nın 750 yerel şubesinden 617’si kapatıldı, diğerleri devlet denetimine alındı. Kerem Kınık, Türk Kızılayı’nın başkanlığına seçildi.

O zamanlar, yerel grupların kapatılmasının ve geri kalan yerel grupların zorla denetlenmesinin, seçimler için delegelerin Kınık yanlısı bir çoğunluğunu oluşturduğuna dair birkaç kez şüpheler ortaya çıktı.

Türk Kızılayı’nın AKP şebekelerine sistematik entegrasyonu artık başladı: AKP’nin Türkiye’deki son başbakanı Binali Yıldırım’ın kardeşi İlhami Yıldırım, İstanbul şubesi yöneticiliğine atandı. 2019 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na adaylığını koyan Binali Yıldırım, Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık’tan kampanya desteği aldı. Kınık, Kızılay’ın sadece başkanı değil, aynı zamanda Kızılay Grubu’ndaki 11 şirketin CEO’su.

Oğlu Furkan Kınık da AKP ağına dahil: devlet televizyonu TRT’nin direktörü ve Türk Kızılayı gençlik teşkilatı başkan yardımcısıdır.

AKP ortamında şirketler lehine vergi kaçırma

Kızılay, 2017 yılı sonunda Türkiye’nin ikinci büyük doğal gaz tedarikçisi Başkentgaz’dan 8 milyon dolarlık bağış aldı. Berliner Zeitung, Şubat 2020’de Gazetta9 haber portalına atıfta bulunarak, bağışın iktidardaki AKP partisi Erdoğan veya ailesiyle bağlantılı köktendinci vakıflara aktarıldığını bildirdi.

Bu, öğrenci yurtlarında çocuk istismarını sistematik olarak örtbas etme konusunda bir üne sahip olan İslami köktendinci Ensar vakfıydı. Ensar Vakfı bağışı, Erdoğan’ın bizzat kurduğu bir diğer eğitim vakfı olan Ensar ve Türgev tarafından kurulan Türken Vakfı’na iletti.

Erdoğan’ın kızı Esra Albayrak, o dönemde parayı New York Manhattan’da ABD’de yaşayan Türk çocukları ve öğrenciler için 21 katlı bir yurt inşa etmek için kullanmak istediğini söyleyen Turken ve Türgev’in yönetim kurullarında oturuyor. .

Bu vakfa yapılan bağışlar %100 vergiden düşülemez. Ancak Türkiye’de Kızılay’a yapılan bağışlar yüzde 100 vergiden düşülebilir olduğu için, tanınmış şirketler tarafından vergileri azaltmak için vergi dairesinden kaçak para kaçırmak ve ardından kurtarma yoluyla hükümete yakın kuruluşlara aktarmak için kullanılacaktı. .

Türk Kızılayı’nın 2015-2019 yılları arasında beş iş adamı ve on bir şirketten yaklaşık 16 milyon Euro bağış aldığı bildirildi. Ensar Vakfı’na yapılan bağış nedeniyle Türk devleti yaklaşık iki milyon dolar vergi kaybetti. Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, 2020’nin başında Ensar Vakfı’na bağış yapıldığı öğrenildiğinde bu uygulamayı “Vergi kaçırmak başka, vergiden kaçınmak başka” diyerek gerekçelendirmişti.

Ancak, AKP’ye bağlı bir şirketten AKP’ye bağlı bir vakfa yapılan yaklaşık sekiz milyon dolarlık bağışın neden vergi tasarrufu amacıyla yardım kuruluşunun defterleri aracılığıyla kaçırıldığını açıklamadı. Sol görüşlü Birgün gazetesi, Kızılay’a yapılan bağışların 2016-2019 yılları arasında aynı döneme göre 32 kat arttığını bildiren bir belge yayınladı. Kızılay’ın büyük bir vergi kaçakçılığına ortak olduğu düşünülebilir.

Türk hükümeti, en son 37 milyar dolar değerindeki deprem vergisini zimmete geçirmek olmak üzere, defalarca yolsuzluk faaliyetleriyle dikkatleri üzerine çekti. Eski maliye bakanı Mehmet Şimşek, 2011’de parayı depreme dayanıklı inşaat için kullanmak yerine Türkiye’de paranın gerçekte nereye gittiğini açıkladı: “Para sağlık, yol, demiryolu hatları, havacılık, tarım ve eğitime harcanıyor”.

Eski Maliye Bakanı Şimşek’e göre, deprem vergisinden elde edilen gelirler Uluslararası Para Fonu’na olan borçların ödenmesinde de kullanıldı. Yolsuzluk, Türkiye’de kalıcı bir sorun olmaya devam ediyor. Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün Yolsuzluk Algıları Endeksi’ne göre Erdoğan’ın yönettiği ülke 180 ülke arasında 101. sırada yer alıyor.
(Elke Dangelit)