Ispanaklı Peynirli Börek

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Ispanaklı Peynirli Börek Tanımı İçin Gereçler

• 4 adet yufka
İç harcı için materyaller;

• 1 bağ ıspanak
  • 1 kepçe zeytinyağı
  • 3 adet orta uzunluk soğan
  • 1/2 (yarım) yemek kaşığı salça
  • 1/2 (yarım) çay kaşığı karabiber
  • 1/2 (yarım) çay kaşığı pul biber
  • 1 çay kaşığı toz kırmızı biber
  • Tuz
  • Peynir
Yufka için sos;

• 1 yumurta
  • 1 su bardağı yoğurt
  • 1/2 (yarım) su bardağı sıvı yağ
  • 1 paket kabartma tozu
Ispanaklı Peynirli Börek Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. İç harcın hazırlanışı:Öncelikle ıspanakları yıkayarak süzmeye bırakıyoruz.
  2. sonrasındasında soğanları yemeklik doğruyoruz ve zeytinyağı ile birlikte yavaşça pembeleşinceye kadar kavuruyoruz.
  3. Kavrulduktan daha sonra içine salçamızı sürerek salça kokusu çıkana kadar kavuruyoruz.
  4. En son kapattıktan daha sonra baharatlarımızı atıp karıştırıyoruz.
  5. ondan sonrasında yıkamış olduğumuz ıspanakları ve istediğimiz kadar peynir(ben salamura köy peyniri kullanıyorum) içine koyarak karıştırıyoruz. (ıspanakların düzgünce süzülmüş bulunmasına itina gösterin ya da uygunca sıkın zira sulanıyor. ).
  6. Yufka sosun hazırlanışı:Yoğurdu, yumurtayı, sıvı yağı ve kabartma tozunu bir kaba alarak güzelce çırpıyoruz.
  7. Böreğin hazırlanışı:Yufkaları fotoğrafta gördüğünüz üzere ortadan keserek( tüm olunca epeyce kalın oluyor) sosumuzu fırça sayesinde sürüyoruz.
  8. Kenar kısmına iç harcımızdan koyup kenarlarını içerisine katlayarak rulo biçiminde tepsimizin boyutunda sarıyoruz. Ben büyük dikdörtgen borcam kullandım.
  9. 4 adet yufka ile bir borcam oluyor.
  10. Hepsini tek tek bu türlü yapıp borcama dizdikten daha sonra üzerine kalan sosumuzdan sürüyoruz ve susam serpiyoruz.
  11. Evvelden ısıtılmış fırında 180 derece fanli olarak 30-35 dakika pişiriyoruz.Şimdiden afiyet olsun ????.Börekte soğan peynir mi demeyin mükemmel oluyor kesinlikle deneyin ????.
Ispanaklı Peynirli Börek Tanımı Fotoğraflı Yapılışı