Konutta Kıymalı Pide

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Meskende Kıymalı Pide Tanımı İçin Materyaller

Etli ekmek hamuru için;

• 1000 gram un
  • Yaklaşık 3 buçuk su bardağı ılık su (azar azar ek edin)
  • Tuz
  • 1 paket yaş maya
İç harcı:

• 300 gram kıyma
  • 4-5 domates
  • 4-5 soğan
  • 3-4 sivri biber
  • 2 kapya biber
  • 1 yemek kaşığı domates salçası
  • Sıvı yağ (yaklaşık 1 çay bardağı kadar)
  • Tuz, karabiber, kırmızı biber pulbiber
Konutta Kıymalı Pide Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. birinci vakit içinderda hamurumuzu yoğuralım yumuşacık bir hamur elde edelim. Suyu azar azar ek edin su ölçüsü değişebilir.
  2. Yoğurduğumuz hamurun üzerini örterek 30-40 dk kadar dinlendirelim.
  3. Bu ortada iç harcımızı hazırlayalım. Bunun için tüm materyalleri olabildiğinde küçük küçük doğrayalım. Rondodan da geçirebilirsiniz ancak o biçimde sevmiyorum.
  4. Geniş bir kaba doğranmış zerzevatları alalım ve kıymayı sıvı yağı baharatları ekleyip yoğuralım güzelce karışsın.
  5. Soğan ve domatesin kıymadan epey olması değerli yoksa hamurun üstünde kıyma köfte üzere duracaktır.
  6. Sıvı yağ da iş harcımızı biraz daha cıvık hale getirecektir.
  7. Dinlenmiş hamurlarımızdan küçük bezeler elde ediyoruz.
  8. Mandalinadan küçük düşünün. 4 beze bir tepsi pide edecek. Bezeyi uzunlamaya yanlışsız açıyoruz birazda enine yanlışsız genişletiyoruz. İnce bulunmasına dikkat edin.
  9. Ortasına uzunlamaya yanlışsız iş harcımızdan yerleştirip kenarlarını kapatıyoruz ve uçları sivri bir biçimde birleştiriyoruz.
  10. Tepsiye kıymalı pidelerimizi koymadan iki ucundan yavaşça asılıp tezgaha yanlışsız uzatıyoruz. bu türlü pideler biraz daha uzayacaktır.
  11. Fırın kağıdı serili tepsiye yerleştirip öncesinden ısıtılmış 200 derecelik fırının ortasında pişiriyoruz.
  12. Fırında kalma müddeti fırından fırına değişir. Denetim etmeyi unutmayın. İsterseniz fırından çıktıktan daha sonra kenarlarına tereyağ sürebilirsiniz ben tercih etmedim.
  13. Pak bir mutfak bezinin üstüne pidelerinizi alın.Afiyet bal şeker olsun.(dilerseniz benim üzere fazlasını soğuduktan daha sonra buzluğa da atabilirsiniz. Vaktiniz olmadığı bir gün sizin kurtarıcınız olur).
Konutta Kıymalı Pide Tanımı Fotoğraflı Yapılışı