Korku Zamanlarında Sanat: Filistinli Müzisyenlerin Savaşa Nasıl Tepki Verdiği

Adanali

Member
Gazze. Resim: ImageBank4u, Shutterstock

1. Korku Zamanlarında Sanat: Filistinli Müzisyenlerin Savaşa Nasıl Tepki Verdiği

• Bir şarkının değeri nedir?

• Kara kutu çalma listesi

• Tek sayfada okuyun
Çatışma İçindeki Filistinli Sanatçılar: Acıların İçinde Nasıl Sanat Yaratabilirler? Ya müzik durursa? Misafirlere bir mesaj.

Filistinli sanatçılar bu katliam karşısında ne yapabilir? Sanatın dünyayı değiştirebileceğine inandım. Artık bana bir uçağın kara kutusu gibi geliyor: İnişi kontrol edemiyor, sadece kazayı belgeleyebiliyor.

Duyuru

Aralık 2023'ün sonlarında, Gazze'deki savaş üçüncü ayına yaklaşırken, İsrail'deki birkaç Filistinli şarkıcı, yaklaşan Noel ve Yeni Yıl performanslarını sosyal medyada duyurduktan sonra internette sert eleştirilere maruz kaldı. Bu, Filistinli dostları arasında yaygın tartışmalara yol açtı.

Tamer Nafar

Tamer Nafar. Resim: özel

Bazıları, “Gazze'deki insanlarımız gözlerimizin önünde katledilirken nasıl kutlamalardan bahsedebilirsiniz?” diye sordu. Diğerleri, “Bu onların işi, bırakın kazansınlar” diye yanıt verdi. “Haberlerden yorulduk ve bir molayı hak ettik.”

“Haberlerden bıktık”

O zamanlar geçici olarak sosyal medyada paylaşım yapmayı bırakmıştım ve bunun yerine liberal İsrail gazetesi Haaretz'de görüş yazıları yazmaya odaklanmıştım.

Pek çok sanatçı arkadaşımın internette en zararsız açıklamaları yayınladıkları için tutuklanmasının ardından temkinli olmaya başladım. Bunların arasında, 7 Ekim'de “Tanrı'dan başka kazanan yok” şarkısını yayınlayan tanınmış şarkıcı Dalal Abu Amneh de vardı.

Bu arada önde gelen Yahudi-İsrailli sanatçılar “çoğunun [Palästinenser in Gaza] 7 Ekim'de Hamas liderliğindeki saldırıda “suç ortağı” olarak “Köyünüz yansın!”

Ancak İsrail'deki hukuk hiçbir zaman söylenenlerle olduğu kadar bunu söyleyenlerin kimlikleriyle de ilgilenmedi.

Ancak, özellikle Filistinli sosyal medya kullanıcılarına yönelik benzeri görülmemiş baskıların ortasında, bu tartışmaya çevrimiçi olarak katılan bu kadar çok insan varken, fikrimi duyurmaya karar verdim. Her ne kadar geniş Filistin kamuoyu tarafından genel olarak kabul edilse de sonuçta sanatçı dostlarım arasında pek çok dosta mal olan bir fikir

Müzigi kapat

16 Aralık'ta yayınlanan “Müziği kapatın, saygısızlıktır” başlıklı yazı şu şekildeydi:

15 yaşımdayken dünyanın benim etrafımda döndüğünü sanıyordum. Bir gün mahallemizden cenaze alayı geçerken odamda oturmuş yüksek sesli müzik dinliyordum. Aniden babam odaya daldı ve bana bağırdı: “Müziği kapat, bu saygısızlık!”

Sesi kıstım ve ona zor bir dönemden geçtiğimi ve beni neşelendirecek müziğe ihtiyacım olduğunu anlatmaya çalıştım. “Diğer insanlar sevdikleri birinin kaybının yasını tutuyor” diye yanıt verdi. “Şu anda mesele seninle ilgili değil. Kulaklıklarını takabilir ve üzüntünle, belli etmeden baş edebilirsin.

Ve şimdi Yeni Yıl gösterileri hakkında şunu düşünüyorum: Bir sanatçı olarak bunun sizin işiniz ve geliriniz olduğunu anlıyorum, ancak 20.000 cenaze var – 20.000'i akrabaların bile katılamayacağı. Yani şu anda bu bizimle ilgili değil.

Onlara yardım etme, onları koruma ve hatta onlar adına protesto etme yeteneğimiz yok, o yüzden en azından üzülebiliriz. Lütfen müziği kapatın, bu saygısızlıktır.

Bu arada benim de şu anda hiçbir gelirim yok ve çalışmıyorum. Ama başımı sokacak bir çatım var, masamda yemek var ve kimse mahallemi bombalamıyor, bu yüzden birkaç konserden fedakarlık etmek pek fazla görünmüyor. Aslında sana saldırmıyorum ama lütfen müziği kapat ve birlikte üzülelim.
Sonunda tüm tatil konserleri iptal edildi. Ancak sonraki aylarda Gazze Şeridi'ndeki ölümlerin sayısı artmaya devam etti. Bütün aileler yok edildi, binlerce ev yıkıldı ve hayatta kalanlar kitlesel açlıkla karşı karşıya kaldı.

Önerilen editoryal içerik

Onayınız doğrultusunda harici bir kitap önerisi (Amazon Bağlı Kuruluşları) buraya yüklenecektir.

Kitap önerilerini her zaman yükle

Kitap önerisini şimdi indirin