Küreselleşme ve iklim koruması: Almanya kendi masrafını böyle ödüyor

Adanali

Member
Almanya, iklim dengesiyle parlayabilir çünkü son yıllarda üretimin büyük bir kısmı taşeronlara yaptırılmıştır.

Federal Cumhuriyet, iklimin korunması söz konusu olduğunda parlıyor, Çin ise kirletici olarak görülüyor. Bu bakış açısı popülerdir, ancak yetersiz kalmaktadır. Bunun küreselleşme ile ne ilgisi var?

Küreselleşme, dünyadaki tüm insanlar için refah vaadiyle geldi. Her ülke en az maliyetle üretebileceği ürünlere odaklanmalıdır. Küresel ticaret herkes için karlı olmalıdır.

Duyuru

Söz tutulmadı. Zenginlik büyük ölçüde sanayileşmiş ülkelerde kalırken, kirlilik diğer ülkelere taşındı. Almanya örneği bunun nasıl olabileceğini gösteriyor.

Zaten 1980’lerde, birçok kirletici ve CO₂ yoğun üretim, çevre standartları orada daha düşük olduğu için Asya’ya taşındı. Almanya’daki tüm kok fabrikaları tasfiye edildi ve Çin’e taşındı.

Bu aynı zamanda üretimle ilgili çevre kirliliğinin yerini aldı, böylece Almanya çevre kirliliğini azaltabildi. Almanya’da eskisi gibi aynı ürünler sadece çevre kirliliği olmadan tüketildi.

Üretimden kaynaklanan bu çevre kirliliklerini, dış kaynaklı üretim ürünlerini tüketen ülkelerin üzerine yüklemeye yönelik tüm girişimler, sanayileşmiş ülkelerin direnişiyle bugüne kadar başarısızlıkla sonuçlanmıştır.

Çin’de yükselen çevre koruma ve iş hukuku standartları, daha önce daha düşük standartlara dayalı olan üretimin maliyet faydalarını artık azaltıyor. Çinli üreticilerin mevcut maliyet avantajları artık büyük miktarlara, gelişmiş üretim lojistiğine ve son derece uzmanlaşmış tedarikçilere dayanmaktadır.

Dış kaynaklı üretim, dış kaynaklı emisyonlara yol açar

Duyuru

Şirketler geçmişte üretim zincirlerinin parçalarını ve işlerini denizaşırı ülkelere taşıdıkları gibi, aynısını üretimin iklim etkisi için de yaptılar.

Avrupa Birliği 2019’da 1990’a göre yaklaşık dörtte bir oranında daha az sera gazı üretirken, başta Çin olmak üzere dünyanın birçok yerinde CO₂ emisyonları artmaya devam ediyor. Avrupa için akıllı telefonların veya çeliğin burada üretildiği bir sır değil, ancak üretim sırasında ortaya çıkan emisyonlar AB’ye değil Çin’e atfediliyor.

Küresel Karbon Projesi, kamuya açık verileri kullanarak CO₂ emisyonlarının atıfını sunmaya çalışır. AB ayrıca, AB dışında üretilen malların CO₂ emisyonları için en azından bir miktar mali tazminat almak üzere Karbon Sınırı Ayarlama Mekanizmasını (CBAM) kullanmak istiyor.

Nihayetinde, üretici ülkeler CO₂ emisyonlarını karşılaştırılabilir sertifikalarla değerlendirmeye ikna edilmelidir. Çin, AB’ye ihraç edilen ürünler için AB modelini izlerse, Brüksel CBAM’dan hiçbir şey almayacaktır, çünkü DTÖ kurallarına göre böyle bir vergi uluslararası ticarette yalnızca bir kez alınabilir.

Küresel iklim muhasebesi zordur

CO₂’nin üretim kaymaları yoluyla dışlanması, birçok ülkenin iklim dengesini önemli ölçüde kötüleştiriyor. Karbondioksitin üretildiği küresel iklimle ilgisi olmadığı için, yeni bir iklim muhasebesi biçimine ihtiyaç olup olmadığı sorusu ortaya çıkıyor.

Sera gazı emisyonlarının “doğru” hesaplanması sorunu, hâlâ iklim diplomasisinin ana tartışmalı noktalarından biridir. İndirilen emisyonların artık dahil edildiğini varsayarsak, bir sonraki soru ortaya çıkıyor: nereden başlayıp nerede duracaksınız? Peki, ithal soya yemi için kesilen yağmur ormanlarından Avrupa da mı sorumlu olacak? Veya Alman gıdası için hurma yağı üretmek üzere Endonezya’da kurutulan bataklıklar için mi?

Şimdiye kadar, uluslararası anlaşmalarda, birisinin yalnızca kontrol edebildiği üretim aşamalarının sorumluluğunu üstlenebileceği yaygın bir durumdu. Küreselleşen dünyada sorun da burada başlıyor. Avrupa’daki hiçbir piyasa oyuncusu, Çinli bir çelik fabrikasında veya elektronik üreticisinde neler olup bittiğini kolayca belirleyemez.

AB’nin, AB’ye mal ithal ederken AB dışındaki imalattan kaynaklanan CO₂ emisyonlarını dengelemek için CBAM kullanma girişiminin başarılı olup olmayacağı şu anda net değil. Son olarak, kabul edilemez korumacılık nedeniyle bu vergilerin Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) tarafından engellenme riski vardır.

CO₂ ayak izinin hesaplanması bile genellikle sallantıdadır. Çimento, kağıt veya gübre gibi homojen ürünlerin CO₂ ayak izini belirlemek nispeten kolay olsa da, akıllı telefonlar, arabalar veya hizmetler için daha karmaşık hale gelir.

Ancak üretimi çok fazla karbondioksite neden olan çelikte bile bu ilk bakışta göründüğü kadar kolay değil. Ortalama olarak, Meksika’da demir cevherinden yapılan yeni çelik, Polonya’dakinin neredeyse yarısı kadar iklim dostu olarak üretiliyor. Hurdadan yapılan sözde EAF çeliği söz konusu olduğunda, İspanya’nın çok daha iyi durumda olduğu söyleniyor.

De-globalizasyon, bu ülkedeki CO₂ ayak izini yeniden artıracaktır.

Yukarıda gösterildiği gibi, üretimin denizden taşınmasına atfedilebilen ayrıntılı olarak CO₂ emisyonlarının yüzdesinin ne kadar yüksek olduğu, bugün mevcut yöntemler kullanılarak yeterli kesinlikle belirlenemez.

Tutarlı küreselleşmeden uzaklaşma, üretimle ilgili CO₂ ayak izinin hesaplanmasını kesinlikle basitleştirecektir. Bununla birlikte, pek çok iş aşaması artık Almanya’da gerçekleştirilmediğinden ve bu nedenle artık yeterince vasıflı işçi bulunmadığından, küresel tedarik zincirlerinin tamamen bölgesel çıkarma ve hammadde üretimi ile değiştirilip değiştirilemeyeceği oldukça belirsizdir.

O zaman bu ürünler artık Avrupa’da satılmazsa, bu en azından küresel iklim dengesi için faydalı olacaktır.
(Christopher Jehle)

Önerilen editoryal içerik

İzninizle, harici bir kitaptan (Amazon İştirakleri) bir öneri buraya yüklenecektir.

Kitap önerilerini her zaman yükle

Kitap önerisini şimdi yükleyin