Lavaştan Pratik Lahmacun

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Lavaştan Pratik Lahmacun Tanımı İçin Gereçler

• 250 gram orta yağlı tek çekim yapılmış kıyma
  • 1/2 (yarım) çay bardağı sıvı yağ
  • 1 adet kırmızı kapya biber
  • 1 adet orta uzunluk soğan
  • 5 diş sarımsak
  • 1 tatlı kaşığı biber salçası
  • 1 tatlı kaşığı domates salçası
  • 5 çorba kaşığı domates sosu
  • 1 ‘ er çay kaşığı kimyon, tuz, kırmızı toz biber ve karabiber; harcın acı olmasını isterseniz pul biber ek edebilirsiniz.
  • 8 adet hazır lava ş( bim, file marketlerde satılan paket lavaştan kullandım istediğiniz markayı tercih edebilirsiniz. )
Garnitür materyalleri;

• İnce doğranmış kıvırcık
  • 1 adet limon
  • Piyazlık doğranmış soğan, maydanoz
  • Toz sumak
Lavaştan Pratik Lahmacun Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Kapya biberimizi, soğan ve sarımsağımızı epey ezmeden rondodan geçirip içerisine domates sosumuzu, biber ve domates salçasını, tüm baharatları ek edip güzelce karıştırıyoruz.
  2. Derin bir kaseye alıp içerisine sıvı yağımızı ve kıymamızı koyup yeterlice elimizle yoğuruyoruz.
  3. Harcımızı lavaşlarımızın üzerine elimizle düzgünce yayıyoruz. ondan sonrasında yavaşça ısıttığımız tavamızda ağzı kapalı olarak orta ateşte lavaş lahmacunlarımızı kıymamız pişene kadar pişiriyoruz.
  4. Soğumamaları için üst üste bir servis tabağına alıyoruz.
  5. Soğanı az ölçü tuz ile ovup birinci acı suyunu alalım üzerine ince kıyılmış maydanoz ve toz sumağı ek edelim.
  6. Hazırladığımız yeşilliklerimiz ve soğan piyazımız eşliğinde pratik ve bir o kadarda lezzetli lahmacunumuz servise hazır, denemek isteyen herkese şimdiden afiyetler olsun ????????.
Not: Şayet meskeninizde elektrikli ızgara varsa süreci hızlandırmak için 3 dakika tavada oradan da elektrikli ızgarada kıymalı harç pişene kadar tutabilirsiniz. Ben bu sefer bu türlü yaptım. ????????.

Lavaştan Pratik Lahmacun Tanımı Fotoğraflı Yapılışı