Mâconnais: Fiyat Dışında Her Şeyde Beyaz Bordo

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
1980’lerin başında, o zamanlar hiçbir fikrim olmasa da Mâcon-Villages, beyaz Burgonya’ya açılan kapımdı.

Beyaz, Fransız ve ucuz olduğunu biliyordum, bu fiyatın iyi bir şişe alabileceği dönemde 5,99 dolar. Chardonnay olduğunu bile biliyor olabilirdim, gerçi bu gerçeğin bugün yaptığı çağrışımlardan pek azı vardı.

Mâconnais şarapları o günlerden bu yana çok yol kat etti. Birçok üreticinin kararlı hırsı, şarapların kalitesi ve tabii ki fiyatlar arttı. Burgundy’nin kalbi olan Côte d’Or’daki Leflaive ve Lafon gibi en iyi yapımcılar, isimleri pahalı olsa da, artık orada köklü markalara sahipler.

Bu ay Mâconnais’e göz atacağız. Her ay yaptığım gibi, yemek, arkadaşlar veya aile ile doğal bir ortamda içmek için üç şişe öneriyorum. Lütfen izlenimlerinizi yorumlarda paylaşın.

İşte öneriler:

Domaine Frantz Chagnoleau Mâcon-Villages Clos Saint-Pancras 2020, Yüzde 13 (Skurnik Wines, New York) 25 $

Merlin
Mâcon La Roche Vineuse 2020, yüzde 13,5 (Becky Wasserman & Company/Grand Cru Selections, New York) 29 $

Bret Brothers
Mâcon-Chardonnay Les Crays 2020, yüzde 12,5 (Becky Wasserman & Company, T. Elenteny, New York) 38 $

Bu şişeler, ucuza satılmak üzere üretilen eski kooperatif şaraplarından çok uzaktır. Bu kalite odaklı üreticileri, hatta farklı cuvé’leri veya vintajları bulamayabilirsiniz, ki bu iyi. Özellikle iki Mâconnais adı, St.-Véran ve Pouilly-Fuissé, genellikle Mâcon olarak adlandırılanlardan bir adım önde olarak kabul edilir. Buna göre tövbe edeceksiniz.

Bu etiketlerle karşılaşmazsanız, aramanız gereken diğer üreticiler şunlardır: Maison Valette, Daniel et Julien Barraud, Domaine Cheveau, Château de la Greffière , Henri Perrusset, Pierre Vessigaud, Domaine Pascal Bonhomme ve Domaine André Bonhomme.

Biraz daha fazla para için Les Héritiers du Comte Lafon, Domaine Leflaive ve uzun zamandır hayran olduğum ama görmediğim bir yapımcı olan Guffens-Heynen’i deneyin. son zamanlarda mağazalarda.

Bu arada, Bret Brothers şarabının adı Mâcon-Chardonnay, üzüme değil, Mâconnais, Chardonnay’daki gerçek bir köye atıfta bulunur. Bazıları üzümün o köyden geldiğini tahmin ediyor. Belki bu yüzden.

Bu şarapları soğuk ama buzlu değil olarak servis edin, düzenli olarak verdiğim bir öneri ama tekrar etmeye yetecek kadar önemli.

Bu şişelerle ne yenir? Hepinize tanıdık gelecek ama umarım farklı bir karakter sergileyen beyaz bir şarapla ne yemek istediğinize dair iyi bir fikriniz var. New York Times Cooking’de bu şişelere çok yakışacak tonlarca deniz ürünleri ve kümes hayvanı tariflerinin yanı sıra birçok vejetaryen ve vegan alternatifi bulabilirsiniz.

Takip edin NYT Food Twitter’da ve NYT Cooking on Instagram , Facebook , YouTube ve Pinterest . Tarif önerileri, pişirme ipuçları ve alışveriş tavsiyeleri ile NYT Cooking’den düzenli güncellemeler alın.

Okumaya devam et...