Mayalı Poğaça/Açma/Simit

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Mayalı Poğaça/Açma/Simit Tanımı İçin Materyaller

Mayalama için

• 2 su bardağı ılık su
  • 2 su bardağı ılık süt
  • 1 paket kuru maya
  • 2 yemek kaşığı toz şeker
Hamuru için

• 1 su bardağından 2 parmak az sıvı yağ
  • 1,5-2 tatlı kaşığı tuz
  • 1 adet yumurta akı
  • Un
Üzeri için

• 2 yumurta sarısı ya da 1 yumurta sarısı
  • Bir ölçü yoğurt ile pekmez
Mayalı Poğaça/Açma/Simit Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Mayalanma gereçlerini kaba alıp 15-20 dk. Bu karışımın ağzını kapatalım.
  2. bu türlü ön mayalanma gerçekleşecek.Ön mayalanma sırasında da kabın etrafını saralım.
  3. Ön mayalanma gerçekleştikten daha sonra kalan hamur gereçlerini katalım ve yoğuralım.
  4. Un katarken denetimli olalım ve cıvık, ele yapışan bir hamur elde edelim.
  5. Şayet ele yapışmayan bir hamur yaparsanız sert olur o yüzden elden kaşıkla sıyıracak biçimde yumuşak olsun.
  6. En az 40 dakika vakit var ise 1 saat kadar mayalanmasını bekleyelim.
  7. Mayalanan hamuru hayli karıştırmadan bir kaseye yağ bırakıp elinizi batırarak bezeler yapalım.
  8. Bu bezeleri fırın tepsisine dizelim ve en baştan başlayarak biçim verelim.
  9. Bezeler tepside bekledikçe tepsi mayası da olacaktır. Ben hal olarak yuvarlak yaptığım hamurumun alt yarısına bıçakla çizikler attım.
  10. Üst yarısına harç koyup aşağı gerçek yuvarladım. Siz istediğiniz üzere hal verebilirsiniz.
  11. Üzerine yumurta sürüp 200 derece önden ısınmış fanlı fırında üzeri kızarana kadar pişirelim.
Not 1: Şayet açma yapacaksanız boş hamuru beze yaptıktan daha sonra uzunca bir rulo yapalım ve iki ucundan zıt taraflara yuvarlayalım. ondan sonrasında uçları birleştirelim. Yumurta sürüp çörekotu serpelim.
Not 2: Şayet simit yapacaksanız açma üzere form verdiğiniz hamuru evvel sulandırılmış pekmeze ondan sonrasında susama batıralım.

Mayalı Poğaça/Açma/Simit Tanımı Fotoğraflı Yapılışı