Modern Çağ için Matzo Bazlı Bir Gevrek

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Pek çokları gibi, Fısıh Bayramı’nda çocuklarım için yıllarca matzo üzerine çikolata gezdirdim, bu yüzden matzo ikramlarına yabancı değildim. Ama bir şekilde, yemek kitaplarında, bloglarda ve web sitelerinde bulunan birçok enkarnasyonu olan “matzo buttercrunch” veya “matzo brittle” olarak da adlandırılan karamelli matzo crunch’ın yaratılmasını kaçırdım. Bazen kaynak tanınır, ancak çoğunlukla değil.

Olduğum gıda dedektifi olarak, rekoru kıracağımı düşündüm. Bulabildiğim en eski tarif, ilk kez 1998’de yayınlanan “A Hazinesi Yahudi Tatil Pişirmesi”nin yazarı Marcy Goldman’dan geliyor. Kitapta, “Ticari Markam, En Çok Talep Edilen, Kesinlikle Muhteşem Karamel Matzoh Crunch” adını verdiği bir tarif var. ”

1986’da, Bayan Goldman, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’daki gazetelere satmak için bir Fısıh tatlısı arıyordu ve 1978’de “Farm Journal’s Choice Çikolata Tarifleri”nin bir kopyasında “Kolay Şekerlemeler” için bir tarif buldu. Elise W. Manning tarafından. İçinde, ikramlar için bir baz olarak tuzlu kraker kullandılar.

67 yaşındaki Bayan Goldman, Montreal’deki evinde Zoom üzerinden “Bir ampul yandı” dedi. “Eğer tuzlu su kullanabiliyorsan, neden onları matzo ile değiştirmiyorsun?”

Tam da bunu yaptı ve tarif oradan çıktı.

Bazen misafirler, Fısıh Sederime Bayan Goldman’ın çıtır çıtırlarını getirdiler, asla orijinalinden çok uzaklaşmadılar.

Bir teneke içine konan bu ikram, Seder ev sahibi için güzel bir hediye olur. Kredi… The New York Times için David Malosh. Yemek Stilisti: Simon Andrews.

Yine de bu yıl tarifini güncelledim: Bir fıstık tepesi ekledim ve çikolatayı proteinle değiştirdim -zengin fıstık ezmesi. Gevrek fıstık ve bir tutam fleur de sel, bağlayıcı görevi gören karamelin tatlılığına karşı koyar.

Sefarad Yahudileri uzun zamandır Fıstık için fıstık ezmesini düşünürken, Aşkenaz Yahudilerinin çoğu tatil sırasında onlardan kaçındı. Ancak, Muhafazakar hareketin haham kolu olan Hahamlar Meclisi tarafından 2015 yılında verilen bir karar, kitniyot veya İbranice baklagiller kabul edilebilir. (Bu değişiklik Ortodokslar tarafından gözlemlenmemiştir.)

Karara rağmen, çoğu kişi hala Fısıh Bayramı için her zaman koşer olan Bayan Goldman’ın çikolatalı ve belki de bademli tatlısını yapmaktadır. Badem veya kaju gibi diğer fındık ezmeleri veya hatta bir tutam helva ile tahin ile deneyebilirsiniz. Tarifin birçok olasılığı var ve bir tenekeye sarılıp sıkıştırıldığında, Seder ev sahibi için lezzetli bir hediye oluyor. Ama dikkat: Bu tatlı tamamen alışkanlık yapıyor.

Bayan Goldman’a tarifinin tüm çeşitleri hakkında ne düşündüğünü sordum.

“O kadar çok şey oldu ki şimdi onunla iyiyim” dedi. “Bence yemek yapamayan veya fırın yapamayan biri için ‘matzo buttercrunch’ı getiren kişi’ olmak onları kurtarıyor.”

Tarif: Tuzlu Fıstık ve Karamel Matzo Gevrek

Takip edin NYT Food Twitter’da ve NYT Cooking on Instagram , Facebook , YouTube ve Pinterest . NYT Cooking’den yemek tarifi önerileri, pişirme ipuçları ve alışveriş tavsiyeleri ile düzenli güncellemeler alın .

Okumaya devam et...