Obsesif kompulsif bozukluk (okb) tedavisi

Normender

Global Mod
Global Mod
Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) obsesyon ve kompulsiyonlarla seyreden bir hastalıktır. Obsesyonlar yenidenlayıcı ve zorlayıcı özellikteki niyet, his, fikir yahut histir. Şahıslar bu fikir, his yahut hislerin mantıksız olduğunu bilirler lakin engelleyemezler. Birtakım obsesyonlara örnek verecek olursak ‘’Çocuğuma zara verir miyim?’’, ‘’Ellerimi gereğince güzel yıkadım mı?’’, ‘’Allaha karşı bir hata mu işledim, dinden çıktım mı?’’, ‘’Abdestim bozuldu mu?’’, ‘’ Bir yere dokundum mu? Kirli miyim?’’ üzere.

Kompulsiyonlar ise kendisine kaygı veren obsesyondan kurtulma, yaptığından emin olma, korkuyu azaltma hedefiyle yaptığı davranışlardır. Bireyler bu yaptıklarının gereksiz ve anlamsız olduğunu bilirler, fakat kendilerini durduramazlar ve yapmaya devam ederler. Örneğin gereğince temizlenemediği yahut abdestinin bozulduğu kanısı ile tekrar yine abdest alması, uzun müddet banyo yapması, kirli olduğu tasası ile saatlerce ellerini yıkaması.
OKB’si olan bireylerin günlük yaşantısı bozulur. İşte, konutta ve toplumsal etrafında sorun yaşarlar. Tedavi edilmediği taktirde hastalık ilerler, hem hastalar tıpkı vakitte aileleri için ömür zorlaşır. Uygun ilaç tedavisi ve psikoterapi dayanağı ile tedavide yol alınır.