Özellikle İyi Bir Ton Balıklı Salatalı Sandviç, Crunch ile Başlar

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Sizi ilk ton balıklı ve patates cipsli sandviçinizle kim tanıştırdı? Öğle yemeği arkadaşı mı? Ebeveyn? Ya da belki de kendi erken mutfak icadınız mıydı?

Popülerliğine (ve inkar edilemez lezzetliliğine) rağmen, kökenini takip etmek zor oldu.

1959’da, o zamanki Birleşik Devletler Ticari Balıkçılık Bürosu’na göre, 10 Amerikan hanesinden 8’i en az bir hafta önce konserve ton balığı servis ediyordu, çoğu zaman ezilmiş cipslerle doldurulmuş bir güveçte. (Ton balıklı erişte güveci tarifleri yüzyılın başlarına kadar uzanıyor.) Her bir bileşenin her yerde bulunması göz önüne alındığında, çocukların bu zamanlarda ikisini düzenli olarak parçalamaya başlamış olmaları muhtemel görünüyor. Zamanlama, röportajlarımda bulduğum en eski ton balıklı sandviç anekdotlarından bazılarıyla örtüşüyor.

Şef Alex Guarnaschelli, ilk yemek kitabımın editörlüğünü yapan merhum annesi Maria’nın barbekü aromalı patates cipsi ve kızarmış çavdar ekmeği ile bir versiyon yaptığını söyledi. (Pa. Nottingham’daki çip şirketi Herr’s, 1958’de, daha yaşlı Bayan Guarnaschelli’nin bir genç olduğu zaman, kendi hattına barbekü cipslerini tanıttı.)

Ashley ve Avery Hardin ayrıca Seattle’daki yiyecek kamyonları Layers Sandwich Co.’dan servis ettikleri mükemmel albacore sandviçinde barbekü cipslerini tercih ediyor. Onlarınki, Bay Hardin’in yemek yerken büyüdüğü, arpacık soğanı ve cornichons ile tatlandırılmış olanın süslü bir versiyonu. Bayan Hardin, kendi ton balıklı sandviçlerinde Doritos’u tercih ettiğini söylüyor. Birçokları için olduğu gibi onun için, kombinasyonun çalışmasını sağlayan şey, yumuşak ve canlının yan yana gelmesi – onun “dokusal umami” dediği şey.

Birkaç gayri resmi tat testinin sonuçlarına dayanarak aynı fikirdeyim: cips ne kadar gevrekse, sandviç o kadar iyi. Kettle tarzı yongalar, dokularını daha ince standart yongalardan daha uzun süre korur. Ruffles hala daha gevrek. Bir avuç Fritos’un eklediği cömert çıtır (ve tuz) beni özellikle şaşırttı ve sevindirdi. Bay Area sandviç dükkanı Pal’s Takeaway’i işleten Jeff Mason, Hint papadumlarına yemin ediyor. Bu, diğer çıtır-tuzlu atıştırmalıkların ne işe yarayabileceğini merak etmemi sağlıyor.

“The Sporkful” podcast’inin sunucusu Dan Pashman, anahtarın “dinamik kontrast” veya ısırık boyunca farklı dokular hedeflemek olduğunu söyledi. Bunu bir şeker çubuğuna benzetti: “Sert bir kabuk var, sonra yapışkan bir kısım, sonra çiğnenebilir veya gevrek bir kısım var.”

Annesi Linda, 1960’lı yıllarda Marblehead, Mass’ta pijama partilerinin temelini ton balıklı ve patates cipsli sandviçler olduğunu söylüyor. Bunlar arasında, Marblehead’de sürekli olarak faaliyet gösteren el yapımı, su ısıtıcısında pişirilen Hutchinson’s cipsleri vardı. 1892’den 1968’e.

Yazar ve şef Allison Robicelli, ton balığı salatasına doğrudan ezilmiş cips eklemeyi önerdi. Brooklyn’deki Maimonides Tıp Merkezi’nde sağlık görevlisi olarak yemek yedi. Ama asıl hilenin, ekmeğin üzerine kaşıkla koymadan önce onları son anda katlamak, ton balığının üzerine bir avuç dolusu cips koymak ve sonra talaş tabakasını içine gömmek için sandviçi sert bir presle kapatmak olduğunu buldum. salata. Bu, tüm sandviçe ekstra yapısal bütünlük kazandırır, bu dinamik kontrastı korur ve ilk ısırıktan önce bile çıtırtıyı hissetmenizi ve duymanızı sağlar.

Talaşların bir kısmını son anda salataya katmak çıtırlığını korur. Kredi… The New York Times için Dane Tashima. Yemek Stilisti: Barrett Washburne.

Annemin ton balığı konservesindeki suyu lavabonun üzerine sıkarak ton balığı salatası yaptığını hatırlıyorum. süzgeç olarak kapatın, ardından büyük bir parça Japon Kewpie mayonez ekleyin ve bir çatalla doğrudan teneke kutuda karıştırın. Ton balıklı salatanıza ne eklemeniz gerektiğini söylemekte tereddüt ediyorum, çünkü bu tür kararların kimlikle çok yakından bağlantılı olduğunu hissediyorum. (Naz Deravian, İran lezzetlerinden ilham alan yakın tarihli bir New York Times Yemek tarifinde dereotu, maydanoz, limon suyu ve doğranmış turşu önerir.)

Şahsen ben doğranmış kereviz ve kırmızı soğanın çıtır çıtırını severim ve eğer Süslü olmak istiyorum, biraz kıyılmış maydanoz ve frenk soğanı. Kızarmış hissediyorsanız, ton balığı salatasına bir çatalla emülsiyon haline getirilmiş bol miktarda sızma zeytinyağı ekleyebilirsiniz; bu fikir, ton balığı ve zeytinyağını doldurmaya katlayan şef Ana Sortun’dan bir fikirdir. Boston restoranı Oleana’da var olan en büyük acılı yumurta.

Ancak ton balığının kendisiyle süslü olmaya gerek yok. Aileme, en ucuz su dolu albacore’dan yağlı Akdeniz sarı yüzgeçli orkinos göbeğine kadar her tür konserve ton balığı ile yapılan ton balıklı salataları yan yana tat testiyle tattırdım. Salatayı baharatladıktan ve sandviçleri şekillendirdikten sonra, gözle görülür ana fark fiyattır. Süslü şeyleri başka kullanımlar için kaydetmenizi şiddetle tavsiye ederim. Su dolu katı atlama veya albacore gayet iyi çalışıyor ve bu daha küçük balıklar da daha sorumlu bir şekilde hasat ediliyor.

İlk ton balıklı salatamı ve patates cipsli sandviçimi hatırlayamıyorum, ancak babamın bana ton balığı eritmeyi öğrettiği zamanı hatırlıyorum. Arkadaşlarım Charles ve Rachel Kelsey, Brookline, Mass., Cutty’s sandviç dükkanında servis ettikleri ton balığı eriyiklerinde ton balığı ve eritilmiş peynir arasına bir kat cips eklemeye başladıklarını söylüyorlar. Bunu henüz denemedim ama Charles bana bunun kendisi için önemli bir adım olduğunu söyledi.

Bu, görüştüğüm düzinelerce insan ve sosyal medya gönderilerime yorum yapan yüzlerce kişi arasında en yaygın nakarattı: İster çocukken ister yetişkinken ton balıklı ve cipsli sandviçler keşfedersiniz, kazanacaksınız’ Onları başka bir şekilde yapma.

Tarif: Tuna Crunch Sandwiches

Takip et NYT Food on Twitter ve NYT Instagram’da Pişirme , Facebook , YouTube ve Pinterest . NYT Cooking’den yemek tarifi önerileri, pişirme ipuçları ve alışveriş tavsiyeleri ile düzenli güncellemeler alın .

Okumaya devam et...