Pastane Poğaçası

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Pastane Poğaçası Tanımı İçin Gereçler

• 250 gram tereyağı (oda ısısında)
  • 2 tane yumurta (1 inin sarısı yüzüne sürülecek)
  • 2 yemek kaşığı yoğurt
  • 1 su bardağı ılık su
  • Yarım paket yaş maya yahut 1 paket kuru maya
  • 1,5 yemek kaşığı şeker
  • 1,5 tatlı kaşığı tuz
  • 6,5-7 su bardağı ortası un (kontrollü koyun)
iç harcı için;

• Çökelik,peynir,patates ne istek ederseniz.Ben 4 adet haşlanmış patates kullandım
  • 1 adet kuru soğan
Bardak ölçüm; 200 ml

Üzeri için;

• Yumurta sarısı ve az bişey sıvı yağ karıştırıp üzerine sürülecek
Pastane Poğaçası Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

Sizlere hazırlara taş çıkaran bir poğaça tanımı ile geldim benden söylemesi bu tanım kaçmaz. !
♥
bu poğaça varya hem fazlaca hoş hem puff puf hemde sarıyer poğacasından hiç farkı yok.

1. İç harç imali .Soğanı az yağda tavada soteledim.
  2. Rendelenmiş patateslerin içine ek ettim.Tuz ilavesiyle iç harcı oluşturdum.
  3. Kasenin içerisine oda ısısındaki tereyağını, şekeri ve tuzu koyup özleşmesi için çırpalım, sırayla öbür materyalleri de alarak bir çırpıcı sayesinde karıştıralım,.
  4. daha sonra yumurta ve yoğurdunu da ekleyip karıştıralım,ununu da azar azar ekleyelim suyunu ve mayasını da koyup karıştırmaya devam edelim.
  5. Katılaşmaya başladığında çırpıcıyı bırakıp, elimizle ele yapışmayan lakin yumuşak bir hamur yoğuralım
  6. daha sonra, 30 dk mayalanması için bekletelim.
  7. 16-17 eşit kesime bölelim ve yuvarlayalım, her bir hamurun ortasına bastırıp iç harcını koyalım.
  8. Sandaviç formunda kapayıp elimizle ortasına bastıralım.
  9. daha sonra üzerine yumurta sarısı sürüp, çatalla çizikler atıp, 15-20 dk ön maya için ılık fırında mayalandıralım ılık bir ortamda da olur.
  10. Evvelden ısınmış 180 derecelik fansız fırında üzeri yeterlice kızarana kadar pişirelim. Afiyet olsun. Yapacak olanlara şimdiden kolay gelsin diyorum. Mükemmel puf puf kabaran yumuşacık poğaça oluyor kesin deneyin.
Pastane Poğaçası Tanımı Fotoğraflı Yapılışı