Patatesli Milföy Hamurundan Börek

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Patatesli Milföy Hamurundan Börek Tanımı İçin Materyaller

• 10 adet kare milföy hamuru
  • 4-5 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 adet soğan
  • 1 yemek kaşığı domates salçası
  • 1 yemek kaşığı biber salçası
  • 3 adet orta uzunluk patates
  • yarım çay kaşığı karabiber
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 2 çay kaşığı toz kırmızı biber
Üzeri için;

• 1 su bardağı yoğurt
  • 1-2 diş sarımsak
  • 1 çay kaşığı tuz
  • tereyağı
  • 2 çay kaşığı toz kırmızı biber
Süslemek için;

• Maydanoz
Patatesli Milföy Hamurundan Börek Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Birinci evvel patateslerimizi doğrayıp bir tencerede haşlıyoruz. daha sonrasında bir tavaya sıvı yağımızı döküp üzerine küp küp doğradığımız soğanları ekleyip yeterlice karıştırıyoruz.
  2. Soğanlarımız pembeleşene kadar karıştırıyoruz. çabucak sonrasında üzerine 1 kaşık domates salçası ve bir kaşık biber salçası ekliyoruz. Son olarak tüm baharatları ve tuzumuzu ekleyip karıştırıyoruz.
  3. Bu sürecimiz bittiğinde tavamızı kenarıya alıp soğumasını bekliyoruz.
  4. Patateslerimiz haşlandıktan daha sonra onu yeterlice püre haline getiriyoruz ve kavurduğumuz iç harcını patates püresinin içine koyup uygunca karıştırıyoruz.
  5. daha sonra milföy hamurlarını alıp iç harcımızı üzerine sürüp 3 dilim kesik rulo halinde sarıyoruz ve borcamımıza koyuyoruz.
  6. Bu süreci 10 milföy hamurumuzda yapıyoruz. Isıttığımız fırınımızda 170 derecede pişiriyoruz. Yaklaşık 30 dakika fırında pişirin.
  7. En son sarımsaklı yoğurdumuzu yapıyoruz. 1 su bardağı yoğurdumuzun içine rendelenmiş sarımsaklarımızı ve 1 çay kaşığı tuzumuzu ekleyip karıştırıyoruz. 2 tatlı kaşığı suda ekleyip dahada sıvı olmasını sağlıyoruz.
  8. çabucak sonrasında bir küçük tencereye istediğiniz biçimde tereyağı koyuyorsunuz. Ben 2 yemek kaşığı tereyağı koydum.
  9. Üzerine 2 çay kaşığı toz biber ekleyip karıştırdım.
  10. Böreklerimiz piştikten daha sonra sarımsaklı yoğurdumuzu döküyoruz. Akabinde toz biberli yağımızı döküp üzerine maydanozumuzu ekliyoruz.
Patatesli Milföy Hamurundan Börek Tanımı Fotoğraflı Yapılışı