Pirinçli Börek

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Pirinçli Börek Tanımı İçin Malzemeler

• 12 adet yufka
  • İçi için;
  • 3 küçük kuru soğan
  • 1 su bardağı pirinç
  • Tuz
  • 1 çay bardağı keş (Yoksa peynir yahut çökelekte olur)
  • Sıvı yağ
  • 1.5 su bardağı su
  • Arasına;
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 2,5 çay bardağı süt
Üstüne;

• Kalan süt ve sıvı yağın içerisine 2 yemek kaşığı yoğurt
Pirinçli Börek Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. Öncelikle içini hazırlayalım. Soğanları yemeklik doğrayalım. Tencereye alıp, yarım çay bardağı sıvı yağ ekleyip, pembeleşene kadar kavuralım. Pirinci yıkayıp, tencereye alalım ve 3-4 dk kadar kavuralım.
  2. Tuzunu ve suyunu ekleyelim kaynayınca altını kısalım pirinç suyunu çekince altını kapatalım. Keşimizi ekleyelim. Böreği yapmaya başlayalım tepsimizi 1 yemek kaşığı sıvı yağ ile yağlayalım.
  3. Üzerine bir yufka serip, sütlü sıvı yağ karışımından 2 yemek kaşığı gezdirelim 2. Yufkayı koyup birebir süreci yenidenlayalım 3 kat yufkayı birebir yapıp 2,5 yemek kaşığı tepeleme iç harcımızdan koyup, tepsiye yayalım.
  4. Yufkalara yine birebirini yapıp 12 kat yapalım (Yani 3 kat yufka 3. Süne iç harç 3 kat iç harç koymuş olacağız)
  5. Kalan sütlü sıvı yağ karışımına yoğurdu ekleyip, çırpalım ve böreğin üzerine gezdirelim daha sonra elimizle hertarafına sürelim.
  6. Dilimleyip 180 derece önce ısıtılmış fırında kızarana kadar pişirelim.
Not; Kalmış pirinç pilavlarınızı da kullanıp değerlendirebilirsiniz. Afiyet olsun. Ben yufkaları meskende kendim tepsime bakılırsa açıp pişirdim hazır yufka kullanılırsa 6 tane kâfi olacaktır tepsiye nazaran bölerek kullanılabilir.

Pirinçli Börek Tanımı Fotoğraflı Yapılışı