Ramazan Bayramının şayet olmazsa Olmazı Miss Üzere Yöresel Maraş Çöreği

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Ramazan Bayramının şayet olmazsa Olmazı Miss Üzere Yöresel Maraş Çöreği Tanımı İçin Malzemeler

• 1 kg un (Tam buğday yahut istediğiniz öteki unlarla da yapılabilir)
  • Yarım kg zeytinyağ (Tereyağ yahut sıvı yağ da olur)
Tuzlu için;

• 1 tatlı kaşığı tuz
  • Yarım çay bardağı çörek otu
  • Yarım çay bardağı susam
  • Miktarı damak tadınıza nazaran değiştirebilirsiniz
  • 1 çay kaşığı mahlep (Olmasa da olur, ben koymayı unutmuşum olursa hoş oluyor)
Şekerli için;

• Yarım su bardağı şeker (Şekerli olan için damak tadınıza nazaran ölçüsü değişebilir ben 3 yemek kaşığı pekmez kullandım)
  • Yarım çay bardağı susam
  • Yarım çay bardağı kendir tohumu
Ramazan Bayramının şayet olmazsa Olmazı Miss Üzere Yöresel Maraş Çöreği Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. İlk evvel hamur legenine unu koyun. Üzerine yağını ekleyip, yağ ile uygunca karışana kadar yoğurun.
  2. Bu etapta toparlanma tam olmuyor fakat yağ ile unun yeterlice karışması değerli (İsterseniz ek olarak 1 çay bardağı tahin de ek edebilirsiniz. Ben denedim olağanüstü oldu)
  3. daha sonrasında hamurun yarısını ayırın tuz, çörek otu, mahlep ve susam ekleyip tekrar güzelce karıştırın.
  4. Şekerli kısım için hamurun kalan yarısına susam ve şekeri ekleyip, karıştırın. Bu evrede her iki hamura da tam toparlanana kadar su ekleyip, toparlanmasını sağlayın.
  5. Ben tuzlu için yaklaşık 2 küçük çay bardağı su kullandım. Şekerli de daha az oldu. Un cinsine göre ölçü değişebilir. Denetimli eklemekte yarar var (Hamurun kıvamı katı olacak. Fotoğraflarda var)
  6. Dinlendirmeden hamurdan küçük modüller koparıp, hepsini hisse edin. Teker teker çörek merdanesi ile fazlaca kalın olmayacak biçimde açın (Başka olağan merdane de olur) üzerine görseldeki üzere form verin.
  7. Yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine açtığınız çörekleri dizin. Kabarma olmadığından yakın dizebilirsiniz.
  8. Önceden ısıtılmış 170 derece fırında denetimli olarak yavaşça kızarana kadar pişirin.
  9. Bu ölçülerle 3 fırın tepsisi kadar çıktı. İsterseniz ölçüsü tıpkı oranda arttırabilirsiniz. Çayın yanında şahane oluyor???? Deneyenlere şimdiden afiyet şifa olsun ????????????.
Ramazan Bayramının şayet olmazsa Olmazı Miss Üzere Yöresel Maraş Çöreği Tanımı Fotoğraflı Yapılışı