Riesling ile anlaşma nedir?

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Geçen ay kuru Alman riesling konusunu açarken, neden bu kadar çok insanın sek olsun tatlı olsun şarapları sevmediğini söylediğini merak ettim. Geçen ayı onları içerek ve yorumları okuyarak geçirdikten sonra, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bir cevap bulmaya daha yakın olmadığımı itiraf ediyorum.

Merak etmemin sebeplerinden biri, şarabı sevdiğimden beri riesling’leri sevmem. 1980’lerde şarapla yaşadığım ilk epifaniler arasında bir şişe hafif tatlı riesling, Joh’dan hassas, ışıltılı bir kabinet vardı. Jos. Prüm’ün Gracher Himmelreich bağı.

Bir şarabın ne kadar canlı ve ferahlatıcı, kırılgan, deriyse ve enerji dolu olabileceğini öğrenmek beni çok heyecanlandırdı. O zamanlar keşfettiğim başka bir şarap olan kırmızı Burgundy’de olduğu gibi, yoğunluğun ülküsünü ağırlıksız olarak somutlaştırıyor gibiydi. Neden herkes aynı deneyime sahip değil?

Aptalca bir soru, biliyorum. Algı ve tat özneldir ve şarap deneyimleri çok sayıda değişkene tabidir.

Prüm kabinett gibi şarapları bulmak artık o kadar kolay değil. İklim değişikliği, Almanya’nın riesling için en iyi bölgelerinde üzümleri olgunlaştırmayı kolaylaştırdı, ancak çoğu yıl, eskiden ödüllendirdiğim tüylü kabinetleri yapmayı imkansız hale getirdi (serin, yağmurlu 2021 bir nostalji olabilir).

Ancak, 1980’lerin aksine, Almanya şimdi dünyanın en büyük kuru üzümlerinden bazılarını yapıyor. Önerdiğim üç şarap, Brand Pfalz Riesling Trocken 2021, Dreissigacker Rheinhessen Riesling Trocken 2021 ve Georg Breuer Rheingau Estate Lorch 2020, hepsi iyi tanıtım şişeleriydi.

21’in o havalı klasiklerinden The Brand canlıydı – taşlı, topraksı ve parlak, baharatlı narenciye ve zencefil aromalarıyla dokulu. Neredeyse enerjiyle çarpıyordu.

Aynı zamanda 21 yaşında olan Dreissigacker da aynı şekilde enerjikti. Ben yuttuktan sonra bile uzun süre devam eden narenciye, çiçek ve otların topraksı tatları vardı. Brand’den daha sessiz bir şaraptı ama daha az ısrarcı değildi.

Breuer, şimdiye kadar iklim değişikliği çağında daha tipik olan daha sıcak, daha kuru bir 2020 yılıydı. Şeftali tadıyla daha geniş, daha zengin ve daha meyveli görünüyordu. Diğer ikisinin sinir enerjisi olmadan canlıydı.

Breuer ayrıca bir yıl daha yaşlandı ve biraz daha yerleşik görünüyordu. Diğer iki şarabın pürüzlü kenarlarını düzeltmek için biraz daha zamana ihtiyacı olabilir.

Almanya, Köln’deki WS, 21’lerin canlı asitliklerini evcilleştirmek için birkaç yıl daha yaşlanmaya ihtiyaçları olduğunu öne sürdü.

Bağbozumu dışında, şaraplar farklı yerlerden geldi. Kuzey Pfalz’dan Brand ve Rheinhessen’den Dreissigacker, her ikisi de lös, balçık ve kireçtaşı topraklarından geldi. Rheingau’dan Breuer, arduvazlı topraklardandı. Bu ince farklılıklarda çok fazla güzellik buldum.

Tahmin edilebileceği gibi, genel olarak rieslings konusunda olduğu gibi, bu şaraplar tepkilere bakılırsa kutuplaştırıcıydı. İnsanlar onları seviyor ya da sevmiyor gibiydi. Bazen güne bağlı olarak fikirlerini bile değiştirdiler.

New York’tan Dan Barron, Dreissigacker’ı içti ancak “tamamen zevksiz” buldu.

“Kemikli kuru riesling’i sevmeye çalıştım” dedi. “Temelde, bilmiyorum.”

Yine de, meraklı bir tür olduğundan, birkaç gece sonra şaraba geri döndü. İlk seferine göre biraz daha soğuk ve branzino yerine somon salatası ile servis etti. Tamamen farklı bir deneyim yaşadı. “Cesur ve harikaydı, söylediğim her şeyi geri alıyorum” diye yazdı.

İyi şarap böyledir. Bağlama bağlı olarak değişecektir, belki belirli koşullar altında kendini tam olarak gösteremeyebilir, ancak her zaman kendini kurtarmaya hazırdır. Bu nedenle, belirli bir şişeyi sevmediğinize ikna olmuş olsanız bile, sadece birkaç denemeye dayanarak şarap kategorileri hakkında yargıda bulunmamanın önemli olduğuna inanıyorum.

Okuyucuların, insanların neden kuru ya da tatlı tatlıları sevmediklerini söylediklerine dair kendi teorileri vardı. Illinois Bilim Öğretmeni, bazı kişilerin “kuru” terimini karakter ve lezzet eksikliği ile eşanlamlı olarak yanlış yorumlayabileceğini öne sürdü.

“Açıkçası doğru değil,” dedi Fen Bilgisi Öğretmeni, “ama belki birkaç içiciden fazlası, sıkıcı olduğunu düşündükleri kötü kuru yeleme deneyimini yaşamıştır.”

Eski bir barmen olan Los Angeles’lı Eric, kendisine tatlı şarapları sevmediklerini söyleyen müşterilere son derece dengeli tatlı şaraplar dökerek değişen fikirleri hatırladı: “Bence ‘tatlılık’ insanlara sevmemeleri söylenen bir şeydir, ama gerçekte sevmemek kötü şaraptır.”

Bence o tuttu. İnsanlar belirli bir şarap türünü sevmeye mecbur bırakılmamalı, ama hepimiz kötü deneyimlerden genelleme yapma eğilimindeyiz. Hayal kırıklığı yaratan bir şişemiz olabilir – riesling veya chardonnay, merlot veya zinfandel, doğal veya turuncu olabilir – ve makul olmayan bir şekilde, bu tarzdan hoşlanmadığımız sonucuna varabiliriz.

Yetersiz kanıta dayanarak bir sonuca varma yanılgısı. Arkadaşınız kötü bir aşçıysa ve size fazla pişmiş bir balık parçası hazırlıyorsa, balık sevmediğiniz sonucuna varır mısınız? Ya da arkadaşınızın yemek pişirme derslerine ihtiyacı olduğunu mu?

Her şarap sever, açık fikirli olmak için bir hatırlatmadan faydalanır. Her zaman başaramasam da bunu her zaman hatırlamaya çalışıyorum. Bir okuyucu, Los Angeles’tan Kristine, sadece riesling’i sevmediğine değil, beyaz şarabı da sevmediğine inanıyordu. “Daha önce onları çok asidik ve tatsız buldum” dedi.

Ancak, oğlu ve kız arkadaşıyla ilk kez Şarap Okulu’na katılarak, Rheingau’dan normalde servis ettiği kadar soğuk olmayan bir 2020 kuru riesling içti ve bundan zevk aldığını gördü. Daha sonra, çok daha soğuk servis edilen başka bir bardak, hatırladığı deneyime daha yakındı.

“Ben mühletim, daha önce beyaz şaraplarımı çok soğuk içmiştim” diyerek tekrar riesling’i denemeyi dört gözle beklediğini söyledi.

Kristine’in hikayesini ilham verici buldum. Umarım tüm şarap içiciler yeni fikirlere ve yeni yaklaşımlara onun kadar açık olur.

Takip et New York Times Instagram’da Yemek Pişirme , Facebook , Youtube , TikTok ve Pinterest . Tarif önerileri, pişirme ipuçları ve alışveriş tavsiyeleri ile New York Times Cooking’den düzenli güncellemeler alın .

Okumaya devam et...