Roger Waters insanlığın sonu konusunda uyarıyor

Adanali

Member

1. Roger Waters insanlığın sonu konusunda uyarıyor

• Ve sonra gerçekten başlıyor

• Teminatlı cinayet: birdenbire cinayet

• Bir sayfada okuyun
Köln’de Konser: harika grup, güzel müzik, mutlu seyirci ve sinirli eleştirmenler. Müzisyen siyasi rakipleriyle nasıl oynuyor.

Uyarı Uyarı, bu bir egzersiz değil! Egemen sınıf bizi öldürecek.
Bu, İngiliz rock müzisyeni ve dünyaca ünlü grup Pink Floyd’un eski üyesi olan konser turunun orijinal ve tam adıdır. Kısacası: “Bu bir tatbikat değil.” Güçlü görüntülerden oluşan bir havai fişek, harika bir grup ve büyüleyici müzik, mutlu bir seyirci ve canı sıkkın eleştirmenler.

Yazar, eski Pink Floyd solisti Roger Waters’ın Köln’deki konserini fantastik bulmuş. Müziği ve siyasi mesajlarının çoğuyla. Ama aynı zamanda ezici. Görüntülü mesajlar yüzünden.

İlk veda turunda Roger Waters, korkunç bir gelecek ve insanlığın olası bir yakın sonu hakkında uyarıda bulunuyor.

Lanxes Arena’nın İçinde

9 Mayıs 2023: Varım. Lanxes Arena’da. Sabırsızlıkla kabul edilmeyi bekleyen insanlar arasında bir saat sırada beklemek. Şehir liderleri, kilise liderleri, Yahudi cemaati ve hatta Kültür Bakanı Claudia Roth tarafından yapılan uyarılara rağmen veya belki de bu uyarılar nedeniyle 11.000 kişi geldi.

Hafiften çiseliyor ama kimse şikayet etmiyor. Çevremde benim yaşımda ve daha büyük birçok insan: gri yelesi, hala kendi dişleri, gözlükleri var ama daha genç. Bu, salonun neden tamamen sandalyelerle döşenmiş olduğunu anlamamı sağlıyor. Neredeyse hiç ayakta yer yoktu. Kot pantolon ve mont tarzı deri ceketler giyen birçok erkek görürsünüz.

Eşyalar getirilen eşyalar için kontrol edilir ve kadınlar için erkeklere göre daha uzun sürer. El çantaları, sırt çantaları, şemsiyeler, sandviçler ve su şişeleri, erkeklerin asla yanlarında taşımayacağı her şey, kadınlar taşır. Bel çantası yeterli değil mi?

Binanın önünde yan tarafta Filistin bayrakları sallayan bir grup protestocu görülüyor. Roger Waters konserde kendisine hoş geldin dediklerini söyleyecek. Bonn ve Köln’deki Filistin topluluğu, çoğu yaşlı ve bazı gençler.

Lanxes Arena, hem kültürel hem de sportif etkinlikler için inşa edilmiş oval bir yapıdır. Oyun alanı yerine ovalin ortasına 360 derecelik bir sahne kurulabilir. Bu haç şeklindeki sahnenin üzerinde 600 metrekarelik yüksekliği ayarlanabilir büyük bir ekran yüzüyor, böylece sahnede olup bitenler her yönden net bir şekilde görülebiliyor. Salon oyunlarında bu ekran yapısı yok, bu yüzden tur yönetiminin getirdiğinden şüpheleniyorum.

Pink Floyd geçmişte tonlarca eşya ve kendi sahne teçhizatını taşımasıyla biliniyordu. Böyle bir teknik devi inşa etmek ve donatmak sadece birkaç gün sürer. Mürettebat muhtemelen müzisyenler gelmeden günler önce hazırlık yapmakla meşguldü.

Uzun zamandır bir rock konserine gitmedim ve doğum günümde kocam bana 9 Mayıs 2023’te Köln’deki Roger Waters konseri için bir bilet verdi. Ben aslında bir Pink Floyd uzmanı değilim, onların hiçbir konserine gitmedim, Stones’a ya da diğer dünyaca ünlü gruplara bile, grubun ve üyelerinin gelişimini bile takip etmedim.

Ezgilerin harika olduğunu düşündüm, elbette; birlikte şarkı söyleyebilir ama müzisyenlerin isimleri, isimleri benim için uzun süre hiçbir şey ifade etmedi ve ben gençken şarkı sözlerinin sadece yarısını anlıyor ve hatırlıyordum. Kız kardeşimin bu gruptan bir LP’si vardı, onu hatırladım. Atom anne kalbi. Bu gruptan sahip olduğu tek LP.

Şimdi de şu: Politikacılar, Pink Floyd grubunun kurucu üyelerinden rock müzisyeni Roger Waters’ın davetini iptal etmek ve performanslarını yasaklamak istediler. Bu yüzden, eksiklerimi yakalamak için görev bilinciyle Google’da arattım.

Waters’a siyasi eleştiri: konserlerini iptal etme tehditleri

Frankfurt, Köln ve Münih’teki Avrupa çapındaki konser turundan aylar önce, yerel makamlardan federal hükümete, din görevlilerine, Alman-İsrail toplumuna, Yahudi topluluklarına, belediye başkanlarına ve son olarak, Waters’ın önündeki medyadan oluşan bir grup politikacı. “Bu bir tatbikat değil” turu alarm verdi.

Suçlama: İsrail’in Filistin politikasına karşı Boykot, Tecrit ve Yaptırımlar (BDS) kampanyasına verdiği destek nedeniyle anti-Semitizm. Bu tür suçlamalar, birkaç yıl önce Pink Floyd’un kurucu ortağına karşı, haç da dahil olmak üzere dini semboller ve birçokları için özellikle çarpıcı olan, Davut yıldızı ve üzerinde tomar para resimleri olan şişme bir domuz fırlattığında yapıldı. Dolar işaretiyle yaptığı konserlerde havada uçmasına izin verdi.

Ya da daha önceki yıllarda İsrail polisinin ve ordusunun Filistinlilere karşı acımasız eylemlerini Nazilerin 1930’larda, yani Holokost’tan önce Yahudilere karşı eylemlerini karşılaştırdığında: haklarından mahrum bırakma, mülksüzleştirme, Yahudi işletmelerinin boykot edilmesi, pogromlarla, örneğin Reichspogromnacht’la, istihdam yasaklarıyla, mülklerinden kovulmayla, haklarından mahrum bırakmayla, aşağılamayla ve sürekli tehditlerle.

Unutmayın: Alman ve Avrupa solu 70’lerde ve 80’lerde benzer bir pozisyon aldı. Ta ki İsrail’in işgal politikasına yönelik eleştiriler İsrail’e yönelik bir saldırı olarak yeniden yorumlanan ve Yahudi düşmanlığı suçlamalarıyla karşı karşıya kalana kadar.

Bu satırların yazarına göre o zamandan beri Almanya’da neredeyse hiç kimse İsrail’in işgal politikasını eleştirmeye cesaret edemedi.

Siyasi baskı ve ayaklarınızla oylama

Konserlerin iptaline ve performanslarının yasaklanması yönündeki siyasi baskılara karşı müzisyen, Frankfurt’ta idari mahkemede sanat özgürlüğü davası açtı ve kazandı.

Bu gece ne olacağını çok merak ediyorum.

Konser, “Mahkeme Yahudi aleyhtarı olmadığıma karar verdi. Harika.” Bu doğru değil. Waters’ın Alman avukatı anti-Semitizm suçlamasını dava etmemiş, çürütme ya da düzeltme talebinde bulunmamıştı ama davanın konusu sanat özgürlüğüydü. Her halükarda mahkeme, olayla ilgili herhangi bir suç bulunmadığını ve bunun konserlerde işlenme tehlikesi bulunmadığını tespit etti.

Konserler böyle oluyor ve rakipler diş gıcırdatarak izliyor. Uzun süreceğini sanmıyorum, çünkü Yeşil Kültür Bakanı Claudia Roth bu kararları tersine çevirecek ve sanatsal özgürlüğü önemli ölçüde sınırlayacak bir yasa üzerinde çalışıyor. Ama bunun hakkında başka bir zaman konuşuruz.

Waters, federal hükümeti sanatsal özgürlüğü savunmaya çağıran önde gelen müzisyen arkadaşlarının desteğini aldı ve eski grup arkadaşı David Gilmore’un kız arkadaşı Polly Samson’dan sert azarlamalar aldı. İsrail.

Kamuoyu ise yorumcuların ve muhalif siyasetçilerin büyük hayal kırıklığını alkışlıyor. İnsanlar çoğunlukla Pink Floyd’un büyüsü, büyülü müziği için geliyorlar ama aynı zamanda Waters’ın kendisine yönelik anti-Semitizm iddialarında hiç bahsedilmeyen bazı siyasi görüşlerine de açık. klasik gerçekler anti-emperyalist ve solcu meselelerdir.

Bu, bugün ayakları olan gerçek bir oylama ve şehrin Katolik dekanının talep ettiğinden çok farklı.