Saldırı duraksıyor, NATO iptal ediyor: Ukrayna umutsuz bir iyimserlikle tepki veriyor

Adanali

Member
Video bağlantısı aracılığıyla NATO zirvesinde Kuleba. Resim: born.int

Başkan Zelenskyy, Rus birliklerine yönelik saldırılarla ilgili sorunları kabul ediyor. Dışişleri Bakanı Kuleba, NATO’nun reddini bir taahhüt olarak yeniden yorumluyor. Kiev’den ve Kiev için olumlu sinyaller yok.

Ukrayna’nın ülkedeki Rus birliklerine yönelik saldırısı geç başladı ve durdu ve NATO ülkeyi geri püskürttü. Ancak Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyy ve dışişleri bakanı Dmytro Kuleba olumlu haberler yaymaya çalışıyor. Gittikçe zorlaşıyor.

Duyuru

Bazı gözlemciler şimdiden bir başarısızlıktan söz ederken, Zelenskiy artık devam eden karşı taarruza ilişkin beklentilerini azalttı. Ancak kendi silahlı kuvvetlerinin yenilgisinden bahsetmek istemiyor:

Zelenskyy Cuma akşamı video adresinde yaptığı açıklamada, “Güney ve doğu bölgelerimizdeki Rus silahlı kuvvetlerinin askerlerimizi durdurmak için ellerinden gelen her şeyi yapacağını açıkça anlamalıyız” dedi.

Bu nedenle, birliklerinin ilerlediği her kilometre ve savaştaki her başarı için kişi minnettar olmalıdır. Açıklama, Ukrayna ordusunun saldırısında karşılaştığı zorlukların bir göstergesi olabilir. Alman haber ajansı (DPA).

45 yaşındaki devlet başkanı, askeri liderlikle yapılan bir toplantıda, savaş misyonları, birliklerin ikmali ve silah ve mühimmat teslimatlarında ortaklarla koordinasyonun koordine edildiğini söyledi. Ayrıca yakında yapılacak bir askeri eğitim reformunu da duyurdu.

Bu arada, Belarus’taki Rus Wagner askeri şirketinden paralı askerlerin ülkenin silahlı kuvvetlerinde bir eğitim misyonu kurduğu öğrenildi. Wagner’in birlikleri, Haziran ayında kurucusu Yevgeny Prigozhin liderliğindeki başarısız bir ayaklanmanın ardından Rusya’nın müttefiki Beyaz Rusya’ya gönderildi.

İptale rağmen: Kuleba ülkesini NATO’da görüyor

Duyuru

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, katılmayı reddetmesine rağmen, Vilnius’ta yapılan son NATO zirvesinin sonuçlarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Cuma günü Ukrayna televizyonunda yaptığı açıklamada, “Psikolojik engeli aştık ve Ukrayna’nın gerçekten de NATO üyesi olarak kabul edildiğini görebiliyorum.”

Görünüşe göre üyelik hedefine atıfta bulunarak, hiçbir “kuantum sıçramasının” gerçekleştirilememesi üzücü, diye ekledi. Ancak Kuleba, bu “kuantum sıçramasının” kaçınılmaz olarak geleceğini ve şimdi düşündüğümüzden çok daha erken olacağını söyledi.

Birkaç gün önce ABD hükümeti yayın kuruluşu RFE/RL ile yaptığı bir röportajda Kuleba, NATO deklarasyonunun ifadesinden duyduğu hayal kırıklığının arkasında “karışık duygular” bıraktığını itiraf etti.

Üyelik Eylem Planı (MAP) kararları ve Ukrayna-NATO Konseyi’nin oluşturulması, Kuzey Atlantik İttifakı üyelerinin Ukrayna’nın üyeliğine göründüğünden çok “çok daha emin” olduklarını gösteren önemli adımlardır.

NATO liderleri yaptıkları açıklamada, Ukrayna’nın tam Avrupa-Atlantik entegrasyonuna giden yolun bağlayıcı olmayan MAP’a olan ihtiyacın ötesine geçtiğini kabul ettiler ve “müttefikler kabul ederse ve koşullar uygunsa Ukrayna’yı İttifaka katılmaya davet edebileceğiz. tanışmak”.

Bu belirsiz açıklama üst düzey Ukraynalı yetkilileri kızdırdı. Başkan Zelensky, ifadeyi “saçma” olarak nitelendirdi.

Kuleba, zirvenin açılış saatlerinde “çok dürüst ve açık sözlü” bazı görüşmeler yapıldığını ve bildirgedeki ayrıntı eksikliğini “geri kalanını bozan çürük bir elma” olarak nitelendirirken, Kiev’in ilerlemeye devam edeceğini de sözlerine ekledi. üyelik “NATO’ya giden yolun uzun yıllar devam etmemesini sağlamak için”.
(Christian Kliver)

Önerilen editoryal içerik

İzninizle, harici bir kitaptan (Amazon İştirakleri) bir öneri buraya yüklenecektir.

Kitap önerilerini her zaman yükle

Kitap önerisini şimdi yükleyin