Sınır Duvarının Gölgesinde Bir Katolik Mutfağı Umut ve Sıcak Yemek Sağlıyor

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
EL PASO — Yirmi yıl önce Amelia Lopez Patrykus, Sacred Heart Katolik Kilisesi’nin önünde durmuş, bedava yemek ve yiyecek bekliyordu. Meksika’yı Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yeni evinden ayıran hat, Rio Grande’den sadece birkaç blok ötedeydi.

Çocuklarıyla birlikte Meksika’nın Jalisco kentinden yeni gelmişti ve Teksas’taki ilk birkaç yılda kilise bir cankurtaran simidi, pirinç ve konserve domates gibi temel gıda maddeleri ve manevi ve eğitimsel destek sağladı. Kızının koroda şarkı söylediği ve ilk komünyonunu yaptığı yer ve Bayan Lopez Patrykus’un ücretsiz yetişkin eğitimi dersleri aldığı ve ona erken yemeğini sunan La Tilma restoranında iş bulduğu yer.

Pek çok Meksikalı göçmenin yoksulluk içinde yaşadığı El Segundo Barrio’nun merkezindeki Sacred Heart, çoğunlukla İspanyolca konuşan sakinler tarafından kira yardımı alabilecekleri, İngilizce dersleri alabilecekleri ve sıcak yemek bulabilecekleri bir yer olarak biliniyor.

Adını, Guadalupe Bakiresi’nin yaklaşık 500 yıl önce Meksika’da göründüğü söylendiğinde St. Juan Diego’nun giydiği pelerininden alan La Tilma, 2003’te açıldığından beri, Meksika’dan gelen bu yeni göçmenlere sık sık tanıdık yemekler yapan bir şef tarafından işletilen bir topluluk.

Sacred Heart Katolik Kilisesi’nde ayin yapan Peder Daniel Mora. Kilise, El Segundo Barrio’nun çoğunlukla İspanyolca konuşan sakinleri tarafından, diğer şeylerin yanı sıra sıcak bir yemek bulabilecekleri bir yer olarak biliniyor. Kredi… The New York Times için Ivan Pierre Aguirre

Mercimek çorbası, enchiladas ve capirotada gibi balık veya vejeteryan spesiyaliteleri – yalnızca Paskalya’ya kadar servis edilen bir tür Meksika ekmek pudingi – birçok Hıristiyan’ın kırmızı etten vazgeçtiği Lent sırasında Cuma günleri görünür.

Mahallede toplu konutta yaşayan 88 yaşındaki Dolores Dominguez, “İyi değilse yemem” dedi. La Tilma olmasaydı, çocuklarının ona yardım etmek için yakındaki bir Kızılderili rezervasyonundan arabayla gitmesi gerektiğini söyledi.

Pandemiden önce La Tilma, hafta sonları halka 5 doların altında bir fiyata huevos rancheros, burrito ve aguas frescas içeren tabaklar da dahil olmak üzere eksiksiz bir Meksika menüsü sunardı. Cemaatçiler Pazar Ayininden sonra geleneksel bir Meksika çorbası olan menudodan yudumladılar ve kilise personeli mahalledeki yaşlı yetişkinlere yemek dağıttı. Bir süre önce, belgesiz bir göçmen, El Paso’yu Meksika’nın Ciudad Juárez kentine bağlayan Paso del Norte Uluslararası Köprüsü’ndeki göçmenlik memurlarına yiyecek bile verdi.

Pandemi, La Tilma’yı restoranı tamamen kapatmaya ve katı bir şekilde paket servisine dönmeye zorladı. Ancak Paskalya Pazarı’nda restoran daha önce halka açılmayı planlıyor.

Sacred Heart’tan sorumlu rahip olan 69 yaşındaki Peder Rafael Garcia “Diriliş gününde yeniden açıyoruz” dedi. “Yeni bir hayatın zamanı.”

Amelia Lopez Patrykus, en solda, Bay Martinez bir Sacred Heart gönüllüsü olan Sally Chacón’a pirinç aromalı porsiyonları nasıl göstereceğini gösterirken yemek tepsileri kurdu kişniş ve tavuk suyu ile. Kredi… The New York Times için Ivan Pierre Aguirre

Gönüllüler yerel sakinler için yiyecek torbaları hazırlıyor. Kredi… The New York Times için Ivan Pierre Aguirre

Sacred Heart Katolik Kilisesi’nin arkasında Lenten yemekleri için bir sıra. Kredi… The New York Times için Ivan Pierre Aguirre

Buradaki yemekler, ihtiyacı olan herkese soru sorulmadan sunulur. Bayan Lopez Patrykus, günlerce mahallede La Tilma’dan paket yemeklerin bulunduğu bir arabayı iterken, göçmenlere, evsizlere, istismara uğramış kadınlara ve geçici iş için bekleyen erkeklere yemek verirken bulunabilir. Ona küçük patron anlamına gelen “Mami” veya “La Jefita” diyorlar.

2005’te mutfağı devralan restoranın şefi James Martinez’den sonra ikinci komutan. . Tavuk suyu ve kişniş ile tatlandırılmış pirinç porsiyonları, paket servis kaplarında baharatlı sarı köri sosuyla kaplanmış çıtır bezelye, brokoli, mantar, kabak ve havuçla birleştirildi.

63 yaşındaki Bayan Lopez Patrykus İspanyolca, “Karşıya geçtiğimde kilise bana yemek konusunda çok yardımcı oldu” dedi. La Tilma’daki 12 yılı, kilisenin ona nasıl yardım ettiği karşılığında başkalarına geri vermenin bir yolu haline geldi. “İhtiyacımız olduğunda Tanrı bize yardım edecek.”

La Tilma yaklaşık 250 aileye yemek ve bakkaliye sağlıyor. Gönüllüler bakkal torbalarını pirinç, barbunya, erişte, fıstık ezmesi ve domates gibi zımbalarla dolduruyor.

Bay. Martinez, bir restoranda sous şefi gibi yemek hazırlamak ve porsiyonlamak için gönüllüleri eğitiyor. “Onlara cömert olmalarını söylüyorum,” dedi. Kredi… The New York Times için Ivan Pierre Aguirre

Yemek servisi bu sosyal yardım için tıslamaya yardımcı olur. En yüksek hasılat yılı olan 2018’de La Tilma, düğünler, piskoposluk etkinlikleri ve quinceañeras için yemek hazırlayarak yaklaşık 220.000 $ kazandı. Cizvitler olarak da bilinen bir Roma Katolik tarikatı olan İsa Cemiyeti’nden çeşitli bağışlar, bağışlar ve paralar ve El Pasoans Fighting Hunger gibi kuruluşlardan gıda bağışları farkı oluşturuyor.

Lent sırasında her hafta La Tilma çalışanları ve gönüllüleri yüzlerce domates ve soğan kesti. Vejetaryen enchiladas rojas için kurutulmuş kırmızı biberler saatlerce kaynatılır. Capirotada için ekmek kesilir ve kızartılır.

Bu ekmek pudinginin kendi versiyonu için, Bay Martinez kızarmış ekmeği şekersiz buharlaştırılmış süt, tereyağı, esmer şeker, Abuelita sıcak çikolata ve kapuçino karışımıyla karıştırıyor. Hindistan cevizi talaşı, yer fıstığı ve kuru üzüm lezzet sunar ve Muenster peyniri ve gökkuşağı serpintileri son dokunuşu ekler.

54 yaşındaki Bay Martinez, tortillalara atıfta bulunarak, “Ben beyaz görmek istemiyorum” diye bağırdı.

Bay Martinez, gönüllüleri bir restoranda sous şefi gibi yemek hazırlamak ve porsiyonlamak için eğitiyor.

“Onlara sadece cömert olmalarını söylüyorum” dedi. İspanyolca “Echale” diye ekledi, “Devam et” anlamına geliyor. Sacred Heart, toplumda uzun bir sosyal yardım geçmişine sahiptir. Bu düzenin Teksas’ta kalan tek cemaati, 1893’te İspanyolca konuşan Katolikler için kuruldu ve Cizvitler tarafından görevlendirildi.

El Paso Roma Katolik Piskoposluğu’na göre, bugün El Paso’nun 865.000’den fazla sakininin çoğunluğu Katolik olarak tanımlanıyor.

42 yaşındaki Peder Daniel Mora, İspanyolca olarak kilisedeki esas olarak Meksikalı Amerikalı cemaatçiler hakkında “Tanrı ile ilişkileri çok hayati” dedi.

1893’te İspanyolca konuşan Katolikler için kurulan ve kadrosunda Cizvitler bulunan Sacred Heart, topluluğunda uzun bir sosyal yardım geçmişine sahiptir. Kredi… The New York Times için Ivan Pierre Aguirre

Kilise, El Paso’nun muhtaçlarının sadece küçük bir kısmına hizmet ediyor. Bölgenin tek gıda bankası olan El Pasoans Fighting Hunger, yaklaşık 200.000 gıda güvenliği olmayan insanı besliyor. Nüfus sayımı verisine göre, ilçe sakinlerinin neredeyse yüzde 18’i yoksulluk içinde, bu da ulusal ortalamanın yaklaşık yüzde altı puan üzerinde. 2020’de, buradaki ortalama medyan hane geliri, ulusal rakamdan yaklaşık 19.000 dolar daha az olan yalnızca 48.000 dolardı.

Bölgenin Ciudad Juárez’e yakınlığı El Paso’yu büyük ölçüde göçmen bir topluluk haline getiriyor. İlçe sakinlerinin yaklaşık yüzde 83’ü Hispanik veya Latin kökenlidir ve buradaki hanelerin yaklaşık yüzde 70’inde İngilizce dışında bir dil konuşulmaktadır.

Kilisenin papazı Bay Garcia, özellikle yoksullar için insan onurunu korumanın Sacred Heart’ın görevi olduğunu söyledi. Bu nedenle, Bay Martinez kaliteye öncelik vermekten korkmuyor. Bağışlanan ürün çürüyorsa, özür diler ve geri çevirir.

Bay Martinez için, iyi bir yemek dokusu olan bir yemektir ve o yemek yaparken bunu korumaya çalışır – pico de gallo’da domates ve soğanı tıknaz ve capirotada’da fıstıkla çıtır çıtır tutar. Yemeğini alanların tam olarak ne aldıklarını bilmelerini istiyor.

“Yaptığım her şey kendim için bir standarttır,” dedi Bay Martinez. “Kendime hizmet etmeyeceğim, kendim yemeyeceğim veya başkasına sunmayacağım hiçbir şeyi oraya koymam.”

La Tilma, 602 Güney Oregon Caddesi, El Paso, 915-532-5447, Holyheartelpaso.org/la-tilma.

Tarif: Capirotada

Takip et NYT Food on Twitter ve NYT Cooking on Instagram , Facebook , YouTube ve Pinterest . NYT Cooking’den yemek tarifi önerileri, pişirme ipuçları ve alışveriş önerileriyle düzenli güncellemeler alın .

Okumaya devam et...