Su Böreği Tadında Sodalı Börek

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Su Böreği Tadında Sodalı Börek Tanımı İçin Materyaller

• 2 yumurta
  • 1 su bardağı yoğurt
  • 1/2 (yarım) su bardağı sıvı yağ
  • 5 adet yufka
  • 1/2 (yarım) su bardağı süt
  • 1 su bardağı soda
İç harcı olarak;

• 200 gram beyaz peynir
  • Yarım demet maydanoz
  • 1 çay kaşığı pul biber
Su Böreği Tadında Sodalı Börek Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Ben bu tanım için paketli yufkaları kullanıyorum. Birinci evvel yumurta ve yoğurdu uygun bir kaba alıp düzgünce çırpıyoruz.
  2. sonrasındasında içine sıvı yağ, sütü ve sodayı sırasıyla ekleyip karıştıyoruz. Sosumuz hazır.
  3. ondan sonrasında yufkaları paketinden çıkarıp denetim ediyoruz en alt ve üste koyacağımız yufkaların sağlam olması kıymetli.
  4. Birinci yufkamızı tabanını yağladığımız 32 cm çapındaki yuvarlak tepsimize koyuyoruz.
  5. Üzerine sosu her yerine gelecek biçimde çoka kaçmadan kaşık yardımızla döküyoruz.
  6. ondan sonrasında ikinci yufkayı sosun içine batırıp çıkarıyoruz ve hafifçeçe süzdürüyoruz ve alt tabanın üzerine seriyoruz.
  7. Üzerine peynirli karışımımızın yarısını ekliyoruz ve öbür iki katıda birebir biçimde yapıyoruz, en üst katı koymadan evvel tepsiye nazaran fazlalıklarını kesip en üst kısma koyacağımız yufkanın altına seriyoruz. Ziyan etmiyoruz.
  8. çabucak sonrasında kalan son yufkamızı da tepsiye yerleştirip kalan sosu üzerine döküyoruz dilimleyip 200 derece fırında birinci olarak yavaşça kızarıncaya kadar pişiriyoruz.
  9. sonrasındasında ocağı 180′ e alıp uygunca pişiriyoruz ki çiğ kalmasın.
  10. Piştikten daha sonra üzerine yavaşça nemli bir bez örtmenizi tavsiye ederim daha yumuşak oluyor.
  11. Lezzeti fevkalade umarım sizde beğenirsiniz. İç dolgusu olarak farklı materyallerde kullanabilirsiniz.
Su Böreği Tadında Sodalı Börek Tanımı Fotoğraflı Yapılışı