Suriye deprem bölgesine hava saldırıları: havalimanı hizmet dışı

Adanali

Member
Deprem bölgesi durmuyor. Fotoğraf: ANF

Son haftalarda İsrail ve Türk orduları afet bölgesine saldırı düzenledi. Halep havaalanı geçici olarak kapatıldı. Yardım dağıtımları zorlaştı.

50.000’den fazla insanı öldüren ve milyonları evsiz bırakan 6 Şubat’taki yıkıcı deprem, ne Türk ne de İsrail ordularının Suriye’nin etkilenen bölgelerine saldırmaktan kaçınmaları için bir neden değildi.

Suriye devlet haber ajansı Sana’nın haberine göre, Halep havaalanı İsrail hava saldırısı nedeniyle Salı sabahı erken saatlerde kesintiye uğradı: pist hasar gördü. Havaalanı daha önce birkaç eyaletten gelen yardım teslimatları için kullanılmıştı.

Sana, askeri bir kaynağa dayanarak, yerel saatle 2:07’de İsrail hava saldırılarının Akdeniz’den Lazkiye’nin batısına ulaştığını söyledi. Maddi hasar, havaalanının geçici olarak kapatılmasını gerektirecek ve tüm uçuşlar iptal edilecekti. Başlangıçta herhangi bir ölüm veya yaralanma raporu yoktu. İsrail ordusu genellikle bunun gibi haberler hakkında yorum yapmaz.

En önemlisi, İsrail tarafı, Beşar Esad’ın Şam’daki Suriye hükümetinin bir müttefiki olarak İran’ın bölgedeki nüfuzunu genişletmesine izin vermeyeceğini vurguluyor. Bu arada, Türkiye’nin kuzey ve doğu Suriye’nin özerk bölgelerine yönelik saldırıları, Kürdistan İşçi Partisi (PKK) ve Kürt-Suriye Halk Savunma Güçleri’nin (YPG) buradan Türkiye çıkarlarını tehdit etmesi gerçeğiyle meşrulaştırılıyor.

7.8 büyüklüğündeki depremin hemen ardından Türk ordusu, bölgeyi ağır top ve drone saldırılarıyla bombaladı. Özerk Yönetim İdaresi’ne (AANES) göre, karadan Türk ordusu ve cihatçı yardımcılar tarafından en az iki düzine saldırı ve çok sayıda hava saldırısı izledi.

ateşkes göz ardı edildi

YPG ve Kadın Savunma Birliklerinin (YPJ) de içinde bulunduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG), depremin ardından kısa süre sonra ateşkes çağrısında bulundu.

Alman federal hükümeti başlangıçta Türk NATO ortağının eylemlerine dikkat çekmedi. Milletvekili Cornelia Möhring’in (Die Linke) yazılı bir sorusuna yanıt olarak, “tüm aktörleri” Suriye deprem bölgesinde çatışmaları şimdilik durdurmaya çağırdı. Ancak yanıtta suçlamadan kaçınılmıştır.

Yıkıcı depremi takip eden günlerde Suriyeli Kürt YPG milislerinin Türk ordusu ve Esad rejiminin Suriye’nin kuzeybatısındaki muhalif bölgeleri tarafından pozisyonları hakkında basında çıkan haberlere ilişkin olarak, federal hükümet, depremin yıkıcı etkilerini göz önünde bulundurarak tüm yerel aktörlere çağrıda bulunuyor. çatışmaları durdurmak, silahları bırakmak, uluslararası yardım sevkiyatlarını engelsiz bir şekilde geçirmek ve mağdurların tedavisi ve tedavisi için mevcut tüm kaynakları seferber etmek için deprem.

Federal hükümetin Cornelia Möhring’in (Die Linke) yazılı sorusuna verdiği yanıttan
Alman hükümeti, Türkiye’nin YPG savaşçılarının meşru müdafaa durumunda olduğu yönündeki iddiasına karşı çıkmadı.

kürt haber ajansı ANF Salı günü bunun SDG’nin ateşkesini zımnen geçersiz kıldığını eleştirdi – “sivilleri rastgele vuran ve sayısız insanı kovan Türk saldırganlarla aynı seviyeye getirildiler”.
(Claudia Wangerin)