Teneke Binanın Restoranlarında Yolumu Yedim. İşte Nereye Gidilir.

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Neyin eksik olduğunu fark edinceye kadar, South Street Seaport’ta şef ve restoran işletmecisi Jean-Georges Vongerichten’in başkanlığındaki yeni pazar ve yemek salonu olan Tin Building’e en az yarım düzine gezi yaptım.

En az 80 farklı şey yedim, restoranların her birinde duraklar (yalnızca gerçek sandalyelerin olduğu yerleri sayarsanız beş), tezgahlar (üç) ve barlar (diğer üç), ayrıca çeşitli tezgahlar ve büfeler vb. . Perakende deniz ürünleri pazarında buzdaki bütün balığa bakmıştım ve onlar da bana bakmışlardı. Market raflarındaki şişelere, kutulara ve kavanozlara göz atmış ve küçük ve neredeyse ezici şekerci dükkanından en sevdiğim çikolatalardan bazılarını almıştım. şımarık papağan . Her yerde kayıtsızca dolaşan, pahalı bakımlı köpeklere hayran kaldım. Teneke Bina’da (resmi ve gösterişli bir şekilde Jean-Georges tarafından Teneke Bina olarak anılır) görecek, tadacak ve para harcayacak o kadar çok şey bulmuştum ki, bu yerin kokusu olmadığını anlamam en uzun zamanımı aldı.

Açık olmak gerekirse, orada yediğim pek çok şey, onlara yaklaştığımda harika kokuyordu. Kaşığımı bir kase soğan çorbasının üzerindeki erimiş peynirin yumuşak kapağından kaydırdığımda T. Brasserie , hava, Paris’te geç saatlerin iliklerinizi ısıtan aromasıyla doluydu. üst katta Fransız Hamuru, Korunmuş limonlar ve taze limonlarla mis kokulu ince kabuklu bir ricotta ve fontina pizza yedim.

Yine de Teneke Binanın kendisi? Hiçbir şey gibi kokuyor.

Fransız restoranı T. Brasserie’de soğan çorbası servis edilmektedir. Kredi… The New York Times için Rachel Vanni
Frenchman’s Dough’da konserve limonlarla kaplı çıtır, hafif pizza. Kredi… The New York Times için Rachel Vanni

Bir zamanlar dünyadaki hiçbir şeye benzemeyen kokuyordu. 1907’den, ülkenin en büyük toptan deniz ürünleri pazarına hizmet etmek için inşa edildiği zamandan 1995’te çıkan bir yangına kadar, bina ve Fulton Balık Pazarı’nın geri kalanı egzoz, sigara, puro, yanan hurda odun, gelgit ve taze çam paletleri ve her türden balık, sadece bugünün avı değil, aynı zamanda -bir parfümcü aromanın temel notasını böyle adlandırırdı- diğer günlerden hortumla yıkanmış ama durulanmamış av artıkları.

Pazar 2005 yılında Bronx’a taşındığında, Teneke Bina geziye çıkmadı. Belirlenmiş bir dönüm noktası olarak, o da yıkılamazdı. Sonunda, arsayı, Limanın geri kalanıyla birlikte şehirden kiralayan Howard Hughes Corporation, orijinal alandan birkaç metre uzakta daha yüksek bir zeminde, eski yapının hayatta kalan parçalarını içeren yeni bir Teneke Bina tasarlaması için SHoP Architects’i tuttu.

Bu faksın içinde perakende alışveriş ve yemek yenecek yerlerin olduğu bir yemek salonu var. Avrupa pazar salonları bariz bir ilham kaynağıdır, ancak Avrupa’daki gerçek kamu pazarlarının daha fazla seçeneği vardır – Teneke Bina gibi tek kasaplı bir pazar neredeyse hiç görmezsiniz. Ayrıca daha kaotikler – kirişlerde kuşlar ve satıcıların seslerinde bir sabırsızlık var. İyi bir pazar yeri de biraz kokmalı, elma ve mavi peynirin fermente edilmesi ve günün sonunda yerleri ovmak için kullanılan çamaşır suyu önerileriyle.

Kasap şekerleme ve süt domuzu satıyor. Kredi… The New York Times için Rachel Vanni

Teneke Bina’da bunların hiçbirini iyisiyle kötüsüyle bulamazsınız. Restoranlar, “The Good Place” filmindeki donmuş yoğurt dükkanları gibi sentetik, stüdyo görünümündedir. Roman ve Williams’ın iç tasarımı, tüketiciler için inşa edilmiş, tüm kökleri kırpılmış ve fiziksel emeğin hiç şüphesiz Bronx’a süpürüldüğü bir şehrin parlak bir fantezisidir.

Bununla birlikte, Teneke Bina müşterilerini hafife almıyor. Turistlere de hitap etmiyor. Üst kattaki perakende pazarlarında yaklaşık 5.000 ürün, yüksek kaliteli zımbaların yanı sıra başka birkaç yerde bulacağınız ezoterik ürünler satılıyor: deniz ürünleri tezgahında taze hamsi veya bütün bir ton balığı; ürün bölümünde sapta taze zencefil; kasapta şekerlemeler ve süt domuzu; Rhône’un sol yakasındaki Alain Milliat’tan reçeller ticaret ; Güney Kore pelin sirkesi Ticaret Doğu.

Teneke Bina, Fulton Balık Pazarı’nın bir kalıntısıdır. Tekneler avlarını arka kapıda boşalttı. Kredi… The New York Times için Rachel Vanni
Mercantile’de yeni bakır tencere ve eski mutfak eşyaları sergileniyor. Kredi… The New York Times için Rachel Vanni

Ben ve çocuklar için bir haftalık yiyecek alışverişi yapmak için asla ama asla Teneke Binaya gitmeyeceğim. Ama bir dahaki sefere insanların hatırlayacağı bir yemek pişirmek istediğimde veya etkilemesi kolay olmayan biri için bir hediyeye ihtiyacım olduğunda döneceğim.

Binanın ortasında kümelenmiş perakende alanları, şu ya da bu türden ikramlarla neredeyse saçma bir şekilde iyi stoklanmış. Restoranlar ve paket servis tezgahları, kelimenin tam anlamıyla ve mecazi olarak her yerdedir. Dış duvarların etrafına dağılmış halde, kalite bakımından büyük farklılıklar gösterirler, ancak hiçbiri tek başına gezmeye değmez.

bile değil T. Brasserie , Fransız restoranı. Bay Vongerichten bize hiçbir zaman tam bir Fransız klasikleri menüsü vermedi ve sanırım şimdi nedenini biliyoruz. Salatalar canlıydı – Bay Vongerichten, Bin Salata Sosunun Adamıdır – ve soğan çorbası muazzam. Ancak pâté en croûte ufalanmış ve baharatsızdı, haşlanmış beyaz fasulye çıtır çıtırdı ve az pişmişti, patates kızartması gevşekti ve çizburgeri puf böreği çöreği üzerinde servis etmek tuhaf bir numara gibi görünüyor.

T. Brasserie, pazarın Fransız restoranıdır. Kredi… The New York Times için Rachel Vanni

Bay Vongerichten’inki dışındaki kültürlerin yemeklerinin daha iyi olduğu söylenemez.

Kızıl İnci Evi Oryantalizmde bir gezi, Gizemli Doğu’nun klişelerine o kadar bağlı ki, yemek odası Asya bakkalının arkasındaki bir perdenin arkasına gizlenmiş. Alan Şanghay cazibesidir. Yemek yakışıklı görünüyordu. Köfte, çömlek çıkartmaları ve Çin böreği doğru yoldaydı. Ama kızartılmış ördek sertti, derisi çıtır çıtır bile değildi. Kızarmış pilav gerçekten kızartılmış mıydı? Çorba gibi bir karmaşaydı.

Yürüyen merdivenlerin dibinde, krep de yapan bir paket servis büfesinden dosas alabilirsiniz. (Onun adı: Krep ve Dosalar .) Patates masala gibi Hint dosa dolguları yoktur; Topinglerin çoğu jambon ve peynir gibi standart Fransızlardır. Bütün mesele glutensiz krep yapmak için mercimek ve pirinç unu kullanmaksa, belki de Fransız Dosa olarak adlandırılmalıydı.

Bir durakta krepler ve pirinç unu dosaları bulunur. Kredi… The New York Times için Rachel Vanni

Şunun gibi bir paket servis tezgahı bulduğunuza sevinirsiniz: taquitouzun bir konaklama sırasında bir havaalanında, ancak vahşi doğada mavi masa tortillalarındaki küçük tacos gayet iyi – benim “çıtır Körfez pisi balığı” hiç çıtır değildi ve avokado kreması çırpılmış krema gibi bir kepçe üzerine kondu. banana split.

Jean-Georges Vongerichten taco için gidilecek bir adam fikri olan var mı? Görünüşe göre Howard Hughes Corporation’danmış. 2013 yılında Belediye Meclisi, şirketin “birden fazla satıcı tarafından satılan yerel ve bölgesel kaynaklı gıda maddeleri” sunması koşuluyla Teneke Bina’da bir pazar planlarını sürdürmesine izin verdi. Bir gayrimenkul geliştiricisinin vaatlerinin ne kadar değerli olduğunu bilen hiç kimse, bize İtalyan balı ve Japon çayı satan tek bir satıcı verildiğine şaşırmayacaktır.

Kökleri Kuzeydoğu’da olan ve küçük işletmeler için alana sahip gerçek bir halk pazarı, Teneke Bina’nın sahip olmadığı özgünlüğün bir kısmını sağlayabilirdi. (Kim bilir, Çinli bir sahibi ve Çinli şefleri olan bir Çin restoranı olabilirdi.) Ancak tek bir satıcı pazarımız olması gerekiyorsa, bu göreve Bay Vongerichten’den daha uygun bir satıcı hayal etmek zor. Görünüşe göre her şeyi yapamıyor. Ama etraftaki herkesten çok daha fazla şey yapabilir ve bunları, korkunç bir organizasyon yeteneğine sıkı sıkıya bağlı, hafif, oyuncu bir ruhla yapabilir.

Pizza ve makarna, Frenchman’s Dough’un odak noktasıdır. Kredi… The New York Times için Rachel Vanni
Frenchman’s Dough’daki cheesecake odun ateşinde pişirilir. Kredi… The New York Times için Rachel Vanni

Frenchman’s Dough’a iki kez gittim ve sevmediğim hiçbir şeyi tatmadım. Pizzalar pek İtalyan olmayabilir, ancak çok iyiler, hafif bir el ve brüksel lahanası ve domuz pastırması gibi birlikte olmak isteyen tatlar için güçlü bir içgüdü ya da istiridye ve brokolinin daha olası eşleşmesi gibi giyinmişler. Ve üçüncü kattaki odun fırınında pişirilen keskin, neredeyse ufalanan peynirli kek, tüm binadaki en iyi şeylerden biridir.

Tohumlar ve Yabani Otlar Bay Vongerichten’in kariyerinin sonlarına doğru etkileyici bir yaratıcılık patlamasıyla çocuklara sebzeler hakkında bir iki şey gösterdiği Manhattan restoranı abcV’nin küçültülmüş, daha az sahne-y versiyonu. Keşke Greenpoint’teki bir ev bitkisi dükkanının Pinterest sayfasına bu kadar benzemeseydi. Ancak mutfak, kereviz kökünden yapılan Japon katsu veya rambutan, turp ve ekşi fıstık çeşnisiyle doldurulmuş ızgara hindiba kanoları gibi akıllı fikirlerle doludur.

AbcV gibi, Bay Vongerichten’in şehrin yukarısındaki restoranı Seeds & Weeds de sebzelerde uzmanlaşmıştır. Kredi… The New York Times için Rachel Vanni
Suşi restoranı Shikku’da pazarın deniz ürünleri bağlantıları devreye giriyor. Kredi… The New York Times için Rachel Vanni

suşi tezgahı, Şikku, Yoshino gibi kapalı omakase salonlarıyla rekabet etmeyecek, ancak makul fiyatlı, günlük suşi – şehirde neredeyse yok olan bir tür – deva ile yapılırsa değerli olabileceği çok güçlü bir iddia oluşturuyor.

Shikku gibi, Fulton Balık A.Ş. balıkçı teknelerinin arka kapıya yanaştığı günler çoktan geride kalmış olsa da, Teneke Bina’nın aldığı en iyi deniz ürünlerinden yararlanıyor. Harekete geçmeden önce mermer tezgahta oturup New England kabuklu deniz hayvanlarını parçalanmış buz pistine inceleyebilirsiniz: Sirkeli salatalık yelpazesinin altında ev yapımı yuzukosho ile taze kabuğu çıkarılmış deniz tarağı? Narenciye ve yeşil zeytin salatası üzerine çıtır çıtır ahtapot bukleleri?

Çiğ deniz ürünleri tabakları, Fulton Fish Co.’nun bir spesiyalitesidir. Kredi… The New York Times için Rachel Vanni
Yeşil zeytin ve narenciye salatası, ızgara ahtapotun yatağıdır. Kredi… The New York Times için Rachel Vanni

Ne elde ederseniz edin, kalın tohumlu fermente Danimarka çavdar ve tereyağı ile takviye etmeye değer. Üst kattaki kantinin mutfağında pişen ekmek, Teneke Bina’nın neresine bakarsanız bakın yüksek noktalarından biri. Perakende fırında, yarının sandviçlerine bir somun susamlı irmikle atlayabilirsiniz. Ev yapımı İngiliz kekleri muhtemelen yumurtalı sandviç tezgahının en iyi yanıdır. Çift Sarılı, peynir tabağıyla gelen yoğun kabuklu cevizli ve kuru meyveli ekmek, sade şarap barını bu kadar tatmin edici kılan şeylerden biri.

Üçüncü kattaki ekmek fırınları, restoranlar ve perakende fırın için somun tedarik ediyor. Kredi… The New York Times için Rachel Vanni

Bay Vongerichten sohbet etmek için durduğunda o barda soğuk bir bardak muscadet içiyordum. (O zamana kadar Teneke Bina’da o kadar çok zaman geçirmiştim ki, esasen müdavimiydim, ev sahipleri ve barmenler tarafından bir baş selamıyla karşılandım.) Tam bir kadro kurmaya çalışırken işgücü sıkıntısıyla nasıl başa çıktığını sordum. 700 kişiden Ağustos ayındaki açılışından bu yana daha düşük bir programa sahip olan pazar, ayın sonunda haftanın yedi gününe çıkacak.

“Daha önce hiç yapmadığım şeyleri yapıyorum, tam zamanlı istediğimizde yarı zamanlı iki kişiyi işe alıyorum” dedi.

Bir yerlerde bazı detayları kontrol etmek için ayrılmadan önce birkaç dakika konuştuk. O gittiğinde, hava naneli şeker gibi kokuyordu.

Takip et Instagram’da New York Times Cooking , Facebook , Youtube , TikTok ve Pinterest . Tarif önerileri, yemek pişirme ipuçları ve alışveriş tavsiyeleri ile New York Times Cooking’ten düzenli güncellemeler alın .

Okumaya devam et...