Tesla, Alman otomobil üreticilerine savaş ilan etti: Grünheide’de çifte üretim

Adanali

Member
(Resim: Blomst, Pixabay)

Genişlemeyle birlikte Grünheide’de Avrupa’nın en büyük otomobil fabrikası kurulacak. Bu, Alman otomobil üreticileri için açık bir uyarı işareti olmalıdır. Elon Musk ne yapıyor?

Elektrikli otomobil üreticileri arasında kıyasıya bir rekabet var. Tesla veya BYD gibi büyük üreticiler, fiyat savaşlarıyla rakiplerine baskı yapmaya çalışıyor. Otomobil üreticileri Çin pazarında adil rekabeti taahhüt ediyor: Çin dışında dirsekler dirsek atmaya devam ediyor.

Duyuru

Bir fiyat savaşından yararlananlar her şeyden önce büyük ve yerleşik üreticilerdir ve Elon Musk liderliğindeki grup bundan yararlanır. Musk Çarşamba günü bu pozisyonunu yatırımcılara yineledi. Yüksek sesle, “Daha fazla araç üretmek için marjları feda etmenin mantıklı olduğunu düşünüyorum” dedi. Reuters.

Analistler, bu kursun başarıya götürdüğünü onaylıyor. Wedbush analistleri, “Şirket elektrikli araç kalesini inşa ettiği ve şimdi başarısından daha fazla para kazanmaya hazır olduğu için birkaç agresif fiyat indirimi Tesla’yı güçlü bir konuma getirdi” dedi. Reuters alıntı

Tesla bir genişleme rotasında – Alman otomobil üreticilerine karşı savaş ilanı

Tesla, bu yıl yaklaşık 1,8 milyon araç teslim etme hedefini şimdi yeniden teyit etti. Grup, Nisan-Temmuz döneminde 466.000 adet araç teslimi ile yeni bir rekora imza attı. Bu, düşük fiyatlar ve devlet desteği sayesinde mümkün oldu.

Bu genişleme sürecinin bir işareti, Berlin yakınlarındaki Grünheide’deki Tesla fabrikasının genişletilmesidir. Grup, üretim kapasitesini ikiye katlayarak yılda bir milyon araca çıkarmak istiyor, bu da Alman otomobil üreticilerine savaş ilanı anlamına geliyor.

Okuma ipucu: VW daha az elektrikli otomobil üretiyor: sonun başlangıcı mı?

Duyuru

Planlar devam ederse, tesis Avrupa’nın en büyük otomobil fabrikası olacak. Yıllık 815.000 otomobil üretimiyle halen Avrupa’nın en büyük fabrikası olan VW’nin Wolfsburg fabrikasının üretimini geçecekti. Bununla birlikte, genişleme planları, Alman imalatçıların hala pazarda kendilerine yer bulmakta zorlandıkları bir zamanda da sunuluyor.

Grünheide’deki genişletilmiş üretimin ne zaman başlayacağı henüz bilinmiyor. Şimdiye kadar, Brandenburg eyalet yetkililerine üç başvuru yapılmıştır. Raporlara göre bu kez, izinler alınana kadar inşaatın başlaması beklenmiyor dünya çevrimiçi. Fabrikanın inşası sırasında, nihai onay alınmadan önce Tesla’nın riski kendisine ait olmak üzere çalışmaya başlamasına izin verildi.

Çevreciler genişleme planlarını eleştiriyor

Çevreciler, toprağa daha fazla kazık çakılırsa, yeraltı sularına ve dolayısıyla içme suyu kaynağına yönelik bir tehdit konusunda şimdiden uyarıda bulundular. Grünheide yurttaş inisiyatifi, endüstriyel ve ticari yerleşimler için suyun giderek kıtlaştığına dikkat çekti. BI sözcüsü Steffen Schocht, Tesla’nın “bölgedeki kalkınmanın önünde bir engel haline geldiğini” açıkladı. Alman Basın Ajansı (dpa).

Tesla, genişleme nedeniyle su tüketiminin artmayacağına dair güvence verdi. Üretim süreçleri, daha önce gerekli olan tatlı su miktarlarının yeterli olacağı şekilde optimize edilecektir. Brandenburg Çevre Bakanlığı’na göre, tüm atık su arıtılmalı ve üretim suyu olarak döngüye geri beslenmelidir. Bundan sonra, pratikte artık “endüstriyel atık su” üretilmemelidir.

Okuma ipucu: Piller ve elektrikli arabalar: Almanya trafik dönüşü konusunda neden başarısız olabilir?

Brandenburg Doğayı Koruma Birliği’nin (Nabu) başkanı Christiane Schröder şüpheci. “Tesla’nın taahhütlerde bulunma ve bunları yerine getirme konusundaki geçmiş uygulaması şüpheci” dedi. dpa. Grup, orijinal inşaat projesinde bile türleri ve yaşam alanlarını koruma vaatlerini ancak kısmen yerine getirdi.

Sendikalar bile şüpheci

Tüm endişelere ve direnişe rağmen Tesla, Grünheide’deki üretimi daha da genişletmek istiyor. Şirket, çalışan sayısını mevcut 10.000’den 22.500’e çıkarmak ve pil hücresi üretimini ikiye katlamak istiyor.

Bu noktada, IG Metall’in bölge müdürü Dirk Schulze de şüpheci oldu. “Ancak bu duyuru, saha çalışanlarının şu anda yaşadıklarıyla taban tabana zıt duruyor” dedi. dünya çevrimiçi. Yüksek hastalık iznine rağmen, personel önemli ölçüde azaltılacaktır. Üretim hedefleri aşağı yönlü revize edilmediği için de kalan çalışanlar üzerindeki baskı artıyor.

İçinde New York Times ancak, IG Metall’in Tesla’da bir toplu iş sözleşmesi müzakere etmek için yeterli sayıda işçiyi çekememesi nedeniyle hayal kırıklığına uğradığı öne sürüldü. Elon Musk, sendika karşıtı duruşunu hiçbir zaman gizlemedi.
(Bernd Müller)

Önerilen editoryal içerik

İzninizle, harici bir kitaptan (Amazon İştirakleri) bir öneri buraya yüklenecektir.

Kitap önerilerini her zaman yükle

Kitap önerisini şimdi yükleyin