Üç Farklı Üzümden Alsace Beyazı

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Fransız şarap bölgeleri arasında Alsace sıra dışıdır. Üzümün adının, asmaların yetiştiği toprak parçası üzerinde öncelikli olduğu birkaç yerden biridir.

Bu açıdan, Alsace’nin Almanya ile Fransa’dan daha fazla ortak noktası olabilir, ki bu sadece mantıklı. Fransa’nın doğusundaki konumu nedeniyle, neredeyse Almanya’ya doğru uzanan Alsace, yüzyıllar boyunca tartışmalı bir bölge olmuştur ve Fransa tarafından en son I. Dünya Savaşı’ndan sonra Almanya’dan geri alınmıştır.

Sınırları, doğuda Ren ve batıda Vosges Dağları, Alsace’yi tecrit ederek, onu her iki taraftan da tutum ve gelenekleri özümsemeye ve onları tamamen kendi haline getirmeye bırakıyor.

1980’lerde, şarabı öğrenirken, Alsace’den uzun, ince şişeler Amerika Birleşik Devletleri’nde popülerdi ve hem yüksek kaliteleri hem de iyi değerleri ile lanse edildi. Ancak bugün, Alsace’den gelen şaraplara ulaşmak nispeten zor.

Bu ay Alsace’nin beyaz şaraplarını inceleyeceğiz. Her zamanki gibi, önümüzdeki ay boyunca alıp içmeniz için size üç şişe öneriyorum. Onları içerken, bu makalenin yorumlar bölümüne ekleyebileceğiniz düşüncelerinizi bekliyorum. Dört hafta kadar sonra, şarapları tekrar ziyaret edeceğiz.

İşte üç şişe:

Trimbach Alsace Riesling 2019, yüzde 13 (Taub Family Selections, Boca Raton, Fla.) 20 $

Dirler-Cade
Alsace Sylvaner Vieilles Vignes 2020, yüzde 14 (T. Edward Wines, New York) 25 $

Albert Boksör
Alsace Pinot Blanc Réserve 2018, yüzde 14,5 (Kermit Lynch Şarap Tüccarı, Berkeley, Kaliforniya) 47 $

Şarapları bulmak o kadar kolay olmadığı için önerdiğim üç şişenin her biri farklı bir üzümden yapılmış. Üç sylvaner önermek yerine (silvaner genellikle Alsas etiketlerinde işlendiği için), işleri kolaylaştırmaya çalışırdım diye düşündüm.

Bu üç şarabı bulamazsanız, Alsace’den gelen herhangi bir beyaz, bu mülklerden veya diğer mükemmel üreticilerden olacaktır: Zusslin, Ostertag, Zind Humbrecht, Laurent Barth, Weinbach, Marcel Deiss, Albert Mann, Henry Fuchs, Hugel, Christophe Mittnacht, Beck-Hartweg ve Maurice Schoech.

İdeal olarak, alışverişiniz aynı üzüm dizisinden üç şişe olacaktır. Ama bu bile gerekli değil. Diğer seçenekler arasında gewürztraminer (bir gün kendi Şarap Okulu birimine değer), pinot gris, muscat, auxerrois ve genellikle edelzwicker olarak adlandırılan birkaç farklı üzüm karışımı yer alır.

Buradaki fikir, herhangi bir çeşit veya tarzdan ziyade bölgeye aşina olmaktır. Önemli bir değişkenden bahsetmek istiyorum: Önerdiğim üç şarabın hepsi kuru olmalı, ancak Alsace’de bu her zaman hafife alınamaz.

Örneğin, Deiss’ten bazı cuvé’ler, son derece dengeli olmalarına rağmen tatlılığa eğilimlidir. Zind Humbrecht de biraz tatlı olacak bazı cuvé’ler yapar. Şarapları 1’den (kuru) 5’e (zengin ve tatlı) kadar bir ölçekte karakterize eden etiketlerinde yararlı bir kod sunar.

Şaraplar hakkında herhangi bir şüpheniz varsa, tavsiye için satıcınıza danışın.

Bu kadar çeşit şarap varken, onlara eşlik edecek belirli yiyecek türlerini önermekten çekiniyorum. Bunun yerine, neden bana neyi seçtiğini ve eşleştirmeden hoşlanıp hoşlanmadığını söylemiyorsun. Her zamanki beyaz şarap tavsiyemle kapatacağım: Bunları soğuk iç lütfen, ama buz gibi soğuk değil.

Takip et New York Times Instagram’da Yemek Pişirme , Facebook , Youtube , TikTok ve Pinterest . Tarif önerileri, pişirme ipuçları ve alışveriş tavsiyeleri ile New York Times Cooking’den düzenli güncellemeler alın .

Okumaya devam et...