Wordle Nasıl Oynanır?

Hasan

Member
Oyun kesimi, son senelerda hiç olmadığı kadar süratli bir gelişme gösterdi. Her yıl astronomik fiyatlar harcanarak göz alıcı grafiklere ve hayran bırakan öykülere sahip bir epeyce oyun piyasaya sunuluyor. Lakin kimi vakit hiç de bunlara benzemeyen bir oyun tanınan hale gelebiliyor. Bunun son örneği olan Wordle, çabucak hemen çeyreğini bile tamamlamadığımız 2022 yılının en tanınan oyunu olacak üzere görünüyor.

Genel bir bakışla Wordle, bildiğimiz bayağı bir söz oyunu üzere görünüyor. Bulmaca tutkunlarının çabucak oynamaya başladığı Wordle, kendine has o kadar eşsiz özellik taşıyor ki tüm dünyada tanınan olmayı başardı. Türkçe olarak da oynayabileceğiniz Worlde nedir, nasıl oynanır tüm bilgileriyla inceleyelim ve bu tıp son derece sıradan üzere görünen bir oyunun nasıl bu biçimde bir popülarite yakaladığını bakılırsalim.

Wordle nedir?

Eski bir Reddit çalışanı olan Josh Wardle tarafınca geliştirilen Wordle, online olarak oynayabileceğiniz bir söz oyunudur. Klasik bulmaca oyunlarına benzeyen Wordle’ı oynamak için rastgele bir taşınabilir uygulama ya da programa gereksiniminiz yok. Oyun, internet sitesi üzerinden fiyatsız olarak günde bir defa oynanabiliyor.

Birinci defa Ekim 2021 tarihinde yayınlanan Wordle, Josh Wardle tarafınca sevgilisi ile keyifli vakit geçirmek için geliştirilmiş. Oyunda her gün karşınıza beş harfli yeni bir maksat söz çıkıyor ve oyuncuların amaç kelimeyi bulmak için altı deneme talihi oluyor. Her denemede amaç sözün ortasında olan ve olmayan harflerle bu harflerin yanlışsız yerde olup olmadığını nazaranbiliyorsunuz.

World nasıl oynanır?

• Adım #1: Buradaki temas üzerinden Türkçe Wordle internet sitesini açın.
  • Adım #2: Birinci beş harfli söz iddianızı yapın.
  • Adım #3: Yeşil renkli harfler, gaye sözde yanlışsız yerde olan harflerdir.
  • Adım #4: Sarı renkli harfler, maksat sözde olan lakin yanlış yerde olan harflerdir.
  • Adım #5: Gri renkli harfler, gaye sözde bulunmayan harflerdir.
  • Adım #6: Renklere bakılırsa varsayımlarınızı sürdürün.
  • Adım #7: Gaye kelimeyi bulduğunuz vakit tüm harfler yeşil renkte görünecek.
  • Adım #8: en çok altı kestirim yaparak amaç kelimeyi bulmalısınız.
  • Adım #9: Oyunu yeniden oynamak için sonraki günü bekleyin.
  • Adım #10: Oyunu birebir gün ortasında sadece bir defa oynayabilirsiniz.
Wordle nasıl oynanır sorusunun cevabı genel olarak bu türlü. Wordle İngilizce bir oyun ve bu niçinle oynaması biraz güç. Lakin kimi geliştiriciler oyunun Türkçe versiyonunu da yayınladılar. Verdiğimiz irtibat üzerinden Wordle Türkçe versiyonuna ulaşarak oynayabilirsiniz.

Wordle kuralları:

• Oyunu sırf günde bir defa oynayabilirsiniz.
  • Azamî 6 iddia hakkınız var.
  • Yazdığınız her söz uygun olmayabilir.
  • Yeşil renkli harf, maksat sözde tıpkı yerdedir.
  • Sarı renkli harf, maksat sözde vardır fakat yeri farklıdır.
  • Gri renkli harf amaç sözde yoktur. Bu niçinle tekrar ederek kestirim hakkınızı boşa harcamayın.
  • Wordle oynamak için bir taşınabilir uygulama ya da program indirmenize gerek yok.
  • Wordle oynamak için rastgele bir üyelik oluşturmanıza gerek yok.
  • Wordle oynamak için rastgele bir fiyat ödemenize gerek yok.
Wordle niye bu kadar sevildi?

Genel olarak bakacak olursak taşınabilir uygulama mağazalarında Wordle gibisi bulmaca çeşidinde onlarca farklı ve hatta fazlaca daha başarılı söz oyunu var. Fakat bu oyunları dilediğiniz vakit, dilediğiniz kadar oynayabiliyorsunuz. Wordle ise oyunculara sırf günde bir defa oynama bahtı veriyor.

Sinema, dizi, oyun üzere tüm içeriklere kolaylıkla ulaşabildiğimiz ve yenisi gelir diye korkusuzca tükettiğimiz bugünlerde Wordle, oyunculara değer bilmenin ne demek olduğunu hatırlattı. İstediğimiz her an ulaşabileceğimiz oyunlar yerine günde bir kere oynayabileceğimiz ve sadece altı iddia hakkımızın olduğu bir oyun hepimizi cezbetti.

Sevdiğimiz dizinin yeni kısmını bir hafta boyunca heyecanla beklemek, Mario’nun üç canı bitmeden kısmı tamamlamak, yenisi kolay kolay alınmayacağı ayakkabımıza gözümüz üzere bakmak ve bir sinema vizyona girsin diye tahminen senelerca beklemek her neyse; Wordle oyunu da oyunculara bu biçimde bir hissi, yarının sözü ne olacak diye merak etmenin eşsiz hissini verdi.

Wordle geleceği ne olacak?

Biz ne oyunlar, ne virallar, ne trendler gördük; kabul edelim, Wordle tahminen 2022 yılına damgasını vuracak lakin birkaç yıl daha sonra hatırlamayacağız. Herkes bu biçimde düşünüyor olacak ki bulmacalarıyla dünya çapında ünlü olan New York Times gazetesi bu biçimde bir oyunun unutulmasını istemedi ve onu satın aldı.

New York Times, Şubat 2022 tarihinde oyunu Josh Wardle’dan satın aldı. Sayı açıklanmadı fakat Wardle, yedi haneli komik bir sayı olduğunu söylüyor. Wordle, daha profesyonel bir şirketin eline geçse de fiyatsız olmayı sürdürecek. Tahminen de New York Times bu biçimde bir oyunu satın alarak dijital bulmaca dünyasındaki yerini güçlendirmeyi hedefliyordur. Bu çeşit bir satın alımın, bulmaca oyunu geliştiricilerine yürek verdiği ise kesin.

2022 yılına damgasını vuracağına kesin gözüyle bakılan online söz oyunu Wordle nedir, nasıl oynanır üzere merak edilen soruları yanıtladık ve bu oyun hakkında bilmeniz gereken ayrıntılardan bahsettik. Wordle oynadıysanız tecrübenizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.