Yalanlara Karşı: Ukrayna Savaşının Dokuzuncu Yıldönümü

Adanali

Member
2014 Maidan protestoları sırasında, Ukraynalı milliyetçi haydutların kaçakların kaçmalarını ve onları takip etmelerini engelleyerek, Odessa’daki Sendika Evi’nde 42 Rus yanlısı aktivist yanarak öldü. AB ve BM, olaylar henüz netlik kazanmadığı için Ukrayna’yı eleştiriyor. Resim: Lsimon / CC BY-SA 4.0

1. Yalanlara Karşı: Ukrayna Savaşının Dokuzuncu Yıldönümü

• İki tarafın da kırmızı çizgilerini kabul etmeliyiz

• Bir sayfada okuyun
Savaş 2022’de değil, 2014’te ABD destekli bir darbeyle başladı. Ancak Amerikan propagandası ve Avrupa’nın sessizliği gerçekleri gölgeliyor. Çünkü iki taraf da geri çekilmek zorunda.

Batılı hükümetlerin ve medyanın iddia ettiği gibi savaşın birinci yıldönümünde değiliz. Savaşın dokuzuncu yıldönümüne henüz tanık olduk. Ve bu büyük bir fark yaratıyor.

Savaş, Şubat 2014’te ABD hükümeti tarafından gizlice desteklenen açık aşamalı bir darbeyle Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in şiddetli bir şekilde devrilmesiyle başladı (daha fazlasını buradan okuyun).

Jeffrey D. Sachs, Columbia Üniversitesi’nde profesördür. Üç Birleşmiş Milletler Genel Sekreterine yardım etti.

2008’den bu yana ABD, NATO’nun Ukrayna ve Gürcistan’ı da kapsayacak şekilde genişlemesi için baskı yapıyor. 2014’te Yanukoviç’e karşı yapılan darbe, NATO’nun bu genişlemesine hizmet etti.

NATO’nun genişlemesi için bu amansız çabayı bağlama oturtmalıyız. Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya, Sovyet Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov’a, Gorbaçov’un Varşova Paktı olarak bilinen Sovyet askeri ittifakını dağıtmasının ardından NATO’nun “bir santim doğuya” genişlemeyeceğine dair açıkça ve defalarca söz verdiler.

NATO’nun genişlemesinin temel önkoşulu, Sovyetler Birliği ile yapılan anlaşmaların ve dolayısıyla Rus devletinin devam eden varlığının ihlaliydi.

Neoconlar, İngiltere ve Fransa’nın Kırım Savaşı’nda (1853-56) izlediği hedeflere benzer şekilde, Rusya’yı Karadeniz bölgesinde kuşatmak istedikleri için NATO’nun genişlemesi için bastırdılar. ABD’li stratejist Zbigniew Brzezinski, Ukrayna’yı Avrasya’nın “coğrafi merkezi” olarak tanımladı.

Teoriye göre ABD, Rusya’yı Karadeniz bölgesinde kuşatabilir ve Ukrayna’yı ABD askeri ittifakına çekebilirse, Rusya’nın gücünü Doğu Akdeniz, Orta Doğu ve küresel olarak genişletme yeteneği ortadan kalkar.

Elbette Rusya bunu sadece genel bir tehdit olarak değil, aynı zamanda çok özel bir tehdit olarak gördü, çünkü bu, Rusya sınırının hemen yanında son teknoloji silah sistemlerini konuşlandırmak anlamına gelirdi. ABD’nin 2002’de Rusya’nın ulusal güvenliğe doğrudan tehdit oluşturduğuna inandığı Balistik Füze Savunma Sistemlerinin Sınırlandırılmasına İlişkin Anlaşma’dan tek taraflı olarak çekilmesiyle durum daha da tehdit edici hale geldi.

Başkanlığı sırasında (2010-2014) Yanukoviç, özellikle Ukrayna’da bir iç veya vekalet savaşından kaçınmak için askeri tarafsızlığı korumak için çaba sarf etti. Bu, Ukrayna için çok akıllıca ve ihtiyatlı bir karardı, ancak ABD’nin neo-con’un NATO’yu genişletme saplantısının önüne geçti.

2013 sonlarında AB katılım yol haritasının imzalanmasındaki gecikme nedeniyle Yanukoviç’e karşı protestolar patlak verdiğinde, ABD Şubat 2014’te Yanukoviç’in düşüşüyle sonuçlanan bir darbeyle protestoları tırmandırma fırsatını değerlendirdi.

ABD, protestolara ısrarla ve gizlice müdahale etti ve sağcı Ukraynalı milliyetçi paramiliter güçler ortaya çıkarken bile protestoları körükledi. ABD STK’ları protestoları ve nihai darbeyi finanse etmek için büyük meblağlar harcadı. Bu STK finansmanı hiçbir zaman halka açıklanmadı.

ABD’nin Yanukoviç’i devirme çabalarına yakından dahil olan üç kişi, o zamanki Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland, şimdi Dışişleri Müsteşarı Jack Sullivan, o zamanlar Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı ve şimdi de Başkan Biden’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı ve Başkan Yardımcısı Biden. , şimdi Başkan.

Nuland, ABD’nin Ukrayna Büyükelçisi Geoffrey Pyatt ile Avrupalıların hiçbir şey yapamayacakları Ukrayna’da bir sonraki hükümeti planlarken yakalandı.

Yakalanan konuşma Biden, Nuland ve Sullivan’ın planlama derinliğini ortaya koyuyor. Nuland diyor ki:

Geoffrey, konuya geri dönersek, ben notu yazarken Sullivan bana geri döndü ve Biden’a ihtiyacın olduğunu söyledi ve ben de destek ve ayrıntıları tamamlamak için muhtemelen yarın dedim. Demek Biden hazır.