Yine “kalifiye işçi eksikliği”: ChatGPT ideolojik hale geliyor

Adanali

Member
Sembolik resim: Pixabay’da Alexandra_Koch (kamu malı)

1. Yine “kalifiye işçi eksikliği”: ChatGPT ideolojik hale geliyor

• Devlet düzeni – plana göre piyasa ekonomisi

• Bir sayfada okuyun
kapitalist kötü yönetim? Hiç duymadım. Akıllı bir makinenin vasıflı işçi eksikliğini derlediği şey, Marksist bir eleştiriyi hak ediyor.

Tanınmış bir yapay zeka (AI) botu olan ChatGPT, çok üzülen vasıflı işçi kıtlığı hakkında (biraz kısaltılmış olarak) şu yorumu yapıyor:

“Almanya’daki vasıflı işçi kıtlığı, yaşlanan nüfus ve düşen doğum oranları gibi demografik değişikliklerin ve vasıflı işçilere olan talebin artmasına yol açan ekonomik büyümenin bir sonucudur. Ayrıca, eğitim ve eğitim için vasıflı işçi sıkıntısı yetersiz uyarlanmış eğitim sistemleri vasıflı işçilere erişimi zorlaştırıyor Vasıflı işçi eksikliğini gidermek için aşağıdaki önlemler alınabilir:

• Mesleki eğitime yatırım yapın ve daha fazla eğitim yeri yaratın
  • Eğitim sistemlerini ekonominin ihtiyaçlarına göre uyarlamak
  • Vasıflı işçilerin yurt dışından göçünün teşvik edilmesi
  • Teşvikler ve emeklilik yaşını yükselterek yaşlı işçilerin istihdam oranını artırmak
  • Profesyonel ve aile taahhütlerini uzlaştırmak için yeterli çalışma saatleri ve koşulları yoluyla esneklik
  • Çekici çalışma ortamı ve daha iyi ücret
  • İş kanununu daha esnek hale getirin ve aşırı düzenlemeden kaçının
  • Aile dostu olma yoluyla doğum oranını yükseltmek”
“nesnellik” için programlanmıştır.

Makine tarafından yapılan bu açıklama, Almanca bir tartışma için bir çerçeve olarak kolayca yeterli olmalıdır. Profesyonel gazetecilikte temel bir makale için bile, hızla araştırmaya genişletilebilir. Örneğin, konuya uygun olarak, bu tür hizmetlerin herhangi bir personel eksikliğini veya sorunu giderme maliyetini giderebileceği durumlar. Botun açıklamaları, veritabanlarının yalnızca Eylül 2021’e kadar uzanıyor olması ve bu nedenle, iddia edilen kötüye kullanımla ilgili mevcut medya yutturmacasının henüz ele alınmamış olması gerçeğiyle gölgelenmiyor.

Çünkü düzenli olarak ve tercihen ekonomik krizlerin ardından yayınlanan “işgücü piyasası uyumsuzluğu” şikayetleri, yeterli dijital çökelmeyi sağlıyor. ChatGPT’nin “OpenAI tarafından eğitilmiş bir yapay zeka olarak tarafsızım ve kendime ait hiçbir tercihim veya görüşüm yok. Benim işim doğru ve nesnel bilgiler sağlamak ve bunlara yanıt vermek” ifadesini takip eden “kendini ifşa etme” de dikkate değerdir. , benden ne isteniyor.”

Öyleyse, bundan sonrasını tahmin etmek için, burada eski Marx’ın egemen fikirlerin her zaman ve yalnızca yönetenlerin fikirleri olduğunu söylerken kesinlikle hayal bile edemeyeceği bir olguyu yaşıyoruz. Görünüşe göre, günümüzün üretici güçlerinin gelişimi, bir makinenin iki ayaklı kanaat önderlerinin yaygın ve oybirliğiyle kabul edilmiş inançlarını papağan gibi tekrarlamasına ve bunları “tarafsız” ve “objektif bilgi” olarak sunmasına bile olanak sağlamıştır.

Şimdi, bu “nesnelliğin” yalnızca ilgili çıkarlardan kaynaklanan şey olduğunu göstermeliyiz.

İşgücü piyasası: talep arz yaratır

Bu, işgücü piyasasındaki vasıflı işgücü eksikliğinin, arz yönlü demografi ile talebi belirleyen ayrı bir faktör olan ekonomik büyüme arasındaki uyumsuzluktan kaynaklandığı iddiasıyla başlar. Bu tuhaf piyasanın doğası gereği bu doğru değildir, çünkü onun özelliği, her iki tarafın da, yani gerekli ve tedarik edilen emek gücünün, kapitalist rekabetin kısıtlamalarına tabi olmasıdır.

Doğum oranı veya yaş yapısı ile İK büyüme ihtiyaçları arasında bir eşleşme olması gerektiği sadece pazar odaklı bir varsayımdır.

Ayrıca sermaye, personel ihtiyaçlarını sadece doğal bir nüfustan karşılamaz, kesinlikle iş için zararlı maliyetler yoluyla – örneğin, personel rezervlerinin satın alınması, kalifikasyonu ve sağlanması için – karşılamaz. Varsayımsal olarak, işsiz yurttaşlar veya yoksulluktan ve savaştan kaçan yabancılar şeklinde yeterli sayıda dolaşacaklardı.

Daha ziyade, başarılı birikimin kendisi emek piyasasındaki arzı doldurur ve bu da onu orada gerektirir. Öyle ki, sermayenin üretkenliği yoluyla ödenen emek tasarrufu nedeniyle, bu genellikle arz fazlası olarak ortaya çıkmakta ve bu da ücret maliyetlerinin düşürülmesine yardımcı olmaktadır. Bu kapitalist self servis, daha sonra vasıflı işçi eksikliği olarak yakınılan çelişkileri ve sürtüşmeleri olmadan değildir.

Bununla birlikte, davanın arkasında, bunun demografik gerçeklerden değil, sömürülebilir emeğin ucuza ve fazlasıyla mevcut olduğu bir durumu sürdürmeye veya yaratmaya yönelik ticari çıkarlardan kaynaklandığı gerçeği yatıyor. Dolayısıyla bu ilgi, yabancı nüfusa erişimden de yararlanmaktadır.

Bu, devlet lisansı ve desteği gerektirir (tüm girişimcilik çabalarında olduğu gibi), ancak ekonomik temel yine rekabetçi başarılardadır; örneğin, Avro Almanya örneğinde, 2020 yılına kadar iş arayan 1,3 milyon Doğu Avrupalı akınıyla sonuçlandı. Burada istihdam edilen yabancı uyrukluların toplam payı yaklaşık %13’tür.

Alman şirketleri tarafından işten çıkarılan veya vasıfları gereksiz kılınan veya böyle bir gelişme öngörerek veya eski ücret seviyesinden kaçmak istediği için kendi inisiyatifiyle istifa eden çalışanların sayısı tüm yıl boyunca 3,5 ile 4,5 milyon arasındadır. İnsan gücü ve vasıflı işgücü talebi esas olarak bu rezervuardan çekilmektedir.

Buradaki en acı ironi: Çalışma kapasiteleri daha kârlı üretim yöntemleriyle değer kaybetmiş olanlar bile modern çalışma ilişkileri için gerekli niteliklere sahip olmalıdır. İlgili kişilerin işten çıkarılma belgeleri gibi belgelerinin olmaması işlerin gidişatında sürtüşmenin kaybolmasına neden olabilir.

Buna karşılık, işgücü piyasası, yine sermayenin hakimiyeti nedeniyle, iş arayanları kendileri iş fırsatları yaratmaya veya değersizleştirilmiş niteliklerin sağlamaya devam ettiği ücretleri kabul etmeye zorlar.