Yorgun hissetmek? Tutumlu mu hissediyorsun? Bu Baharatlı Alfredo’yu Yapın.

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Bu sonbaharda lise öğrencim ve ben nihayet akşam yemeğine karar vermek için ekranlardan döndüğümüzde saat yediyi geçmişti. Mutfak taburelerine yığıldık, oturmak için fiziksel olarak çok yorgunduk ve fettuccine Alfredo’dan başka bir şey yemeyi hayal edemeyecek kadar zihinsel olarak bitkindik.

“Düşünmek zorunda olmadığım bir yemek” dediler. “Sadece kolay ve kremsi.”

Bir teslimat uygulamasını kaydırarak açarken, hafta içi bir akşam yemeği yememiz gerektiğine kendimi ikna ettim. Sonra fiyatın ne kadar yükseldiğini gördüm.

Sadece indirimdeyse markalı mısır gevreği alabileceğimiz bir evde büyüdüm (ideal olarak bir tane al, bir tane bedava al), “ödeme” düğmesine dokunamadım. Malzemeleri aldım ve iki porsiyon hazırlamanın 10 dolardan az olacağını hesapladım, bu da teslimatın maliyetinin küçük bir kısmıydı. Ayrıca, fettuccine Alfredo iyi seyahat etmez; geldiğinde bir makarna tuğlasına dönüşecekti.

Bu yüzden akşam yemeği hazırladım – yemek yapma aşkı için ya da dikkatli bir motivasyon kıvılcımı ile değil, daha ucuz ve daha lezzetli olacağı için.

20 dakika içinde – çoğu zaman suyun kaynamasını bekler – yumuşak erişteler Alfredo sosuyla kaplanabilir. Ocakta sıcacık yenen kremalı makarna tamamen rahattır, ancak hafif, daha az yünlü bornoz ve daha fazla ipek pijama hissi verir. (Isıdan ne kadar uzun süre oturursa, o kadar ağırlaşır.)

Bazen tek arzuladığın o kolay sevimsizliktir. Alfredo’nun bu kadar yatıştırıcı olmasının nedeni tek nota aromasıdır, ancak bazı günlerde tam bir akor istersiniz. Şili kıtır kıtır kıtır ıspanağı sos haline getirmek ve soslu ıspanağı sos haline getirmek daha fazla zaman almaz, ancak birlikte iyi oynayan ısı ve tazelik katarlar. Yeşiller, erişte monotonluğunu kırar ve fettuccine Alfredo’yu daha çok tek tabaklı bir akşam yemeği gibi hissettirir.

Sosa yağdan daha fazla şili gevrek katı eklemek, en lezzetli yemeği yaratır. Kredi… The New York Times için Ryan Liebe. Yemek Stilisti: Victoria Granof.

Bu tarifte, satın alabileceğiniz veya yapabileceğiniz baharatlı, soğanlı bir Çin çeşnisi olan şili gevreği, krema ısısını düşürmeden önce tereyağında cızırdadığında yoğunlaşır. Parmesan’da atmak, lezzetli umamisini arttırır ve hepsini al dente makarna ile döndürmek, görünüşte farklı lezzetleri son derece doyurucu etsiz bir yemeğe bağlar.

Evet, bu eklemeler orijinalinden çok uzak, hala Roma’daki Vilayet Vero Alfredo’da deneyebilirsiniz. Restoranın sunduğu – menüde Le Vere “Maestosissime” Fettuccine all’Alfredo – taze yapılmış erişteler yerel tereyağı ve eski Parmigiano-Reggiano ile fırlatılır. Ancak “Alfredo” ve “Alfredo sosu” terimleri, sayısız kremalı, peynirli beyaz sos formuna uygulanmaya başladı. Bu, yemeğin ölümü veya mutfak kanonuna yükselişi (veya organik markalaşmanın bir örneği olarak) olarak yorumlanabilir.

Neyse ne. Alfredo, bir dizi ekleme ile harika çalışıyor ve şili gevrek havai fişek çıtır için ülkü makarna tuvali olduğu ortaya çıktı. Bu şaşırtıcı derecede basit yemek – herhangi bir doğrama bile gerektirmez – bir restorandan sipariş edebileceğiniz herhangi bir şey kadar karmaşık bir tada sahiptir. Ve ilham veren bir şey yapmak için mutlaka bir ilham sarsıntısına ihtiyacınız olmadığını kanıtlıyor. Sadece pişirmelisin.

Yemek tarifi: Şili Ispanaklı Gevrek Fettuccine Alfredo

Takip et New York Times Instagram’da Yemek Pişirme , Facebook , Youtube , TikTok ve Pinterest . Tarif önerileri, pişirme ipuçları ve alışveriş tavsiyeleri ile New York Times Cooking’den düzenli güncellemeler alın .

Okumaya devam et...