Akşam Yemeği İçin En İyi Şekilde Kırıntılar

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Genç kızım Dahlia, deniz tuzu parçalarını küçük patates cipsi gibi elden ısırarak atıştırmayı sever. Bu yüzden, taze yapılmış bir yığın hamsi ekmek kırıntısının başında onları kaşıkla yerken gördüğüme pek şaşırmadım.

Tuzlu ve gevrek, şili kaynaklı ısı ve korkak bir umami vuruşu ile, o gece daha sonra yapacağım makarna içindi. Ama kendi başlarına oldukça lezzetli olduklarını kabul etmek zorunda kaldım.

Kimin makarnaya ihtiyacı var, diye espri yaptı Dahlia, hadi akşam yemeği için kaseler dolusu ekmek kırıntısı yiyelim!

Daha iyi – ya da en azından daha anne gibi – bir fikrim vardı. Makarnayı atmak yerine, genellikle kullandıklarımın yarısını ekler ve üstüne iki kat çıtır ekmek kırıntısı dağıtırdım. Ekmek kırıntılarının makarnadan kaymasını önlemek için bir sosa ihtiyacım vardı: Biraz sote patlıcan ve domates aynı anda bir şeyleri yapıştırır ve tabağı yuvarlaklaştırır. Ve bir avuç kapari, tam olarak doğru tadı ekleyecektir.

Ekmek kırıntıları ve makarna harika bir akşam yemeği olurken, doğranmış patlıcan, çeri domates ve kapari bu yemeği tam bir öğün haline getiriyor. Kredi… The New York Times için David Malosh. Yemek Stilisti: Simon Andrews.

İşte bu rengarenk, garnitürlü, içi kırıntılı patlıcanlı makarna böyle ortaya çıktı.

Kızarmış, terbiyeli ekmek kırıntıları, pangrattato adı verilen klasik bir İtalyan garnitürüdür. Güney İtalya’da popüler bir tutumlu ekmek kırıntısı, bazı sarımsak, şili pulları, otlar ve hamsi kombinasyonu ile tatlandırılır, daha sonra daha pahalı rendelenmiş peynir yerine makarna veya pişmiş sebzelerin üzerine serpilir.

Genellikle, bir tozlama yeterlidir. Ama bu yemek için çığı tercih ederim. Kırıntıların gevrekliği, özellikle yemeği hemen yerseniz, yumuşak patlıcan ve sulu domateslerle güzel bir tezat oluşturuyor. Ancak kırıntılar yumuşadığında ve neredeyse etli bir doku aldığında, oda sıcaklığında yine de mükemmeldir. Her iki durumda da, kaybedemezsiniz.

Bu tarif için çok iyi olduklarından, karton kutulardaki ekmek kırıntılarından kaçının. Sarp ev yapımı ekmek kırıntıları veya panko en iyi sonucu verir. Kredi… The New York Times için David Malosh. Yemek Stilisti: Simon Andrews.

Bir uyarı: Karton kutularda talaş benzeri kırıntıları kullanmayın. Yemeğe herhangi bir doku katamayacak kadar iyiler. Bayat, lezzetli bir somundan ev yapımı ekmek kırıntıları ülkü. Ekmek somunlarının uçlarını kilerde bir bez çuval içinde tutuyorum, sonra torba dolduğunda mutfak robotunda öğütüyorum (önce geniş delikli ızgara diskini kullanın, sonra bıçakla döndürün). Ancak bu çok fazla sorun gibi görünüyorsa, panko ekmek kırıntıları da hemen hemen işe yarar.

Servis yapmak için makarna ile birlikte kırıntıların bir kısmını tavaya atın. Sonra kalan kırıntıları masanın etrafında ekstra tepesi için gezdirin – ya da eviniz bu şekilde yuvarlanıyorsa doğrudan atıştırma yapın.

Yemek tarifi: Hamsi Ekmek Kırıntıları ve Kaparili Patlıcanlı Makarna

Takip et New York Times Instagram’da Yemek Pişirme , Facebook , Youtube , TikTok ve Pinterest . Tarif önerileri, pişirme ipuçları ve alışveriş tavsiyeleri ile New York Times Cooking’den düzenli güncellemeler alın .

Okumaya devam et...